VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub důchodců se bouří

Kladno - Nejvíce postiženi neustálým zdražováním potravin jsou bezpochybně senioři. Ačkoliv by se zdálo, že mají ve většině případů již svá nejlepší léta za sebou, opak je pravdou. Za snižování cen se budou prát i oni.

21.5.2008
SDÍLEJ:

Neustále zdražování potravin pobouřilo i kladenské seniory. Již 2. června se bude konat plánovaná demostrace.Foto: Archiv VLP

Klub důchodců strojíren Poldi ve spolupráci s Odborovou radou Poldi Kladno vyrazí již příští měsíc protestovat proti stálému zvyšování cen. Rada se podíly nejen na programu klubu, ale zajistila členům i objekt pro jejich jednání.

„V Huťské ulici se nám uvolnily prostory se zasedací místností, které jsme zcela zdarma klubu pronajali,“ uvedl předseda Odborové rady Poldi Kladno Stanislav Tomášek. „Nabízíme členům i všem ostatním zájemcům účast na všech našich protestních akcích,“ dodal.

Se zvyšováním cen je spjata právě další protestní akce odborové rady. „Faktem je, že ve světě se míra inflace pohybuje kolem tří procent a u nás činí až sedm,“ pokračoval Tomášek.

„Od Stanislava Tomáška jsme již obdrželi body, které by se měly na další schůzi projednávat,“ řekla předsedkyně klubu důchodců Marie Hošková. „Jedním z nich je právě zvyšování cen,“ dodala.

Protestní akce se bude konat před pražským úřadem vlády. „Dosavadní plánované datum protestu je 2. června,“ informoval Tomášek. „Jako vždy bude akce začínat ve tři hodiny odpoledne,“ upřesnil.

Samotnému protestu předcházelo mnoho stížností zaslaných odborou radou vládě i poslancům. „Oslovili jsme všechny. Úzce se nám daří spolupracovat s poslankyní sociální demokracie Lenkou Mazuchovou,“ dodal předseda Tomášek.

Sama předsedkyně kladenského klubu důchodců označila zdražování jako problém dopadající zejména seniory. „Myslím si, že to není dobré,“ uvedla Hošková. „Tomášek nás vyzývá, abychom se za svoje negativní názory prostřednictvím protestu postavili,“ pokračovala. „Spousta lidí je zdražováním potravin pohoršena a nespokojené názory jsou slyšet všude,“ dodala.

Co tvrdí kladenští senioři

Rostoucí ceny potravin ruinují nejen důchodce, ale i mladé rodiny s dětmi. Největším problémem se zdá být nízký důchod vůči cenám. Jejich růst vůči mzdám označilo mnoha dotazovaných jako zcela neúměrný.

„Ceny potravin v porovnání s dřívější dobou určitě vzrostly,“ uvedl pětašedesátiletí muž stojící u pultu s uzeninami.„Není to ale pro životní úroveň to nejdůležitější. U nás důchodců se ve finančním zatížení projevují zejména zvyšující se ceny služeb,“ pokračoval.

„Dříve jsem zaplatil za plyn měsíčně čtyřicet korun a dneska i čtrnáct set,“ řekl.

Senior zavzpomínal na doby, kdy kostka másla stála osm korun. „Ceny sice rostou, ale obrovským plus dnešní doby je, že veškeré suroviny i potraviny jsou k dostání celoročně,“ dodal.

„Ceny rostou stále,“ uvedla jedenasedmdesátiletá žena opírající se o nákupní košík. „Mám šest tisíc důchod a sama sebe z toho neuživím,“ pokračovala. „Teď nám slíbili, že nám přidají čtyřista korun, ale co si za to koupíte. Mne živí syn, jinak bych neměla ani na jídlo,“ dodala.

„Někteří důchodci mají penze dost dobré. Já patřím bohužel mezi ty nešťastníky, kteří dostali nejmíň,“ řekla třiašedesátiletá žena vycházející z kladenského Kauflandu. „I když nemáme vysoké příjmy, jsme s manželem skromní, takže s penězi vyjdeme,“ řekla.

„Lituji spíše mladé lidi nebo rodiny s dětmi. My máme kde bydlet, zařízené zázemí, ale dnešní mládež je v mnohem obtížnější situaci. Když si dnes někdo chce koupit dům, byt nebo auto, musí se nehorázně zadlužit. Částky, které se v současnosti šplhají až do milionů, nás minuly. V tom máme snad jedinou výhodu vůči mladým generacím,“ pokračovala. „O nás už nejde. My už to tady nějak doklepeme,“ dodala.

„Slyšel jsem, že se bude zdražovat znovu,“ řekl sedící bělovlasý muž svírající v rukou nákupní tašku. „Už dnes se nám s manželkou daří finančně vyjít jen s obtížemi,“ dodal.

„Je to čím dál tím horší. Bez podpory dětí bych nevyšel ani omylem,“ řekl jedenasedmdesátiletý muž procházející vchodem do marketu. „Pár tisícovek, které každý měsíc mám, by mi nestačilo,“ dodal.

Autor: Jana Nováková

21.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení