Shodou okolností obě maminky přivedly na svět své již páté dítě.

První volání na linku 155 bylo v půl jedné ráno z Kmetiněvsi. Dispečerka dostala informaci, že se právě doma narodila holčička a na místo ihned poslala sanitní vůz. Poté rodině radila, jak postupovat do jeho příjezdu.

„Maminka s dcerou byly ošetřeny a následně převezeny na gynekologicko – porodnické oddělení nemocnice ve Slaném,“ uvedla Kladenskému deníku mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

O pouhou hodinu později se narodila další holčička. Tentokrát ve Smečně.

„Na místo vyrazili záchranáři z Kladna, přičemž stejně jako v prvním případě dispečerka radila rodině jak ošetřit novorozence do příjezdu sanitky,“ informovala Janečková.

V tomto případě byly obě převezeny do Oblastní nemocnice v Kladně na gynekologicko – porodnické oddělení.

„Důležité je novorozence udržet v teple, do něčeho ho zabalit. Následně podvázat pupečník, ten posléze přestřihne zasahující doktor,“ popsala mluvčí záchranářů.

Dispečerka musí s rodinou zůstat na příjmu, kdyby se stala jakákoliv komplikace. Hlavně radí, aby dali dítěti pusinku a jak uvolnit dýchací cesty.

„Může se ale stát závažnější komplikace. Například když dítě přestane dýchat. V tomto případě je nutné zahájit masáž srdíčka a dýchání z úst do úst,“ informovala Janečková.

„V zásadě to nebyly naplánované domácí porody. Někdy je situace akutní a ženy tím pádem nestihnou dojít do nemocnice,“ prozradil primář gynekologicko – porodnického oddělení Oblastní nemocnice Kladno Petr Ullrych.

„Nepamatuji si, že bychom někdy řešili případ dvou porodů.“ řekla Janečková.

„Podobné situace, kdy to matka nestihne do nemocnice, se stávají maximálně pětkrát do roka,“ uzavřela.

Zajímavostí je, že dva z pěti porodů doma se staly na území Kladenska. Před měsícem dokonce u jednoho zasahovali i záchranáři z Kralup.