Právě ve školách v Kladně, Lánech a Klobukách tak nyní mají obyvatelé jedinečnou možnost zbavit se vysloužilých spotřebičů poměrně jednoduše. Do soutěže se letos poprvé zapojila například Základní škola v Klobukách na Slánsku.

„Na drobný odpad máme bagy od organizátorů soutěže, ale není problém ani s větším. Ten se ukládá na školním dvoře. Kromě toho jsme po dohodě v místní samoobsluze umístili nádobu na baterie a jednu máme ve škole,“ sdělila ředitelka Daniela Doskočilová.

Vzhledem k tomu, že místní zařízení velmi dobře spolupracuje s obecním úřadem, došlo mezi nimi k dohodě, že obec škole přenechává i tento druh odpadu ze sběrného dvoru.

V Kladně mohou zájemci vysloužilé elektrospotřebiče odevzdat v Základní škole v Doberské ulici, ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Dubské ulici.

„Do nádoby ve vestibulu je možné odkládat prakticky všechen elektroodpad kromě televizí a monitorů. Rodiče o této možnosti vědí, a tak už se nám zde začala hromadit první elektronika,“ uvedla ředitelka základní školy, jejíž zařízení je zaměřeno právě na ekologii a informatiku, Marie Vydrová.

Do soutěže Ukliďme si svět a jiného intenzivního třídění odpadu se letos poprvé zapojila také Základní škola CH. G. Masarykové v Lánech. „Nechceme ze školy dělat skladiště, takže jsme akci rozhlásili především mezi rodiče a naše děti. Přijímáme malé spotřebiče, protože na velké je v Lánech sběrný dvůr. Zatím se zapojili především kantoři a rodiče o něco méně. Nejčastěji přijímáme varné konvice, toustovače a jiné elektro,“ řekla ředitelka lánské školy Iveta Vrabcová.

Kromě této soutěže se ale v letošním roce zařízení připojilo do projektu Recyklohraní, při kterém děti sbírají staré baterie, vyrábějí nádoby na jejich sběr a škola také čeká na dodání nádoby na třídění plastu od středočeského krajského úřadu.