Manželé Anna a František Hrdličkovi z Kladna–Dubí hovoří o letošním létě jako o jednom z nejhorších, které zažili. Ulicí V. Sembdnera protéká potok určený pouze pro dešťovou vodu. V jednom červnovém dni se proměnil v zapáchající strouhu.

„Přišlo to z ničeho nic. Od té doby se zde nedá zvláště v teplejších dnech žít. Voda mění barvy a na jejím povrchu se objevuje pěna. A to nemluvím o hmyzu, který se objevil spolu se zápachem,“ uvedla Anna Hrdličková.

Stejný pocit zažívá spolu s Hrdličkovými i rodina Jaroslava Seidenglanze bydlící v sousedním domě. „Začali jsme hledat příčinu a zjistili, že pod mostkem vytékají splašky. Musí být od většího počtu lidí. Je to velmi nepříjemné,“ popsal situaci Seidenglanz.

Obě rodiny uvítaly po delší době změnu počasí. Teplé dny si prý doslova protrpěly. „Nemohli jsme spát, otevřít okno, vyvětrat, trávit čas na zahradě. K nám i sousedům jezdí na návštěvu vnoučata. Člověk aby se bál, že si od svých prarodičů odvezou nějakou nemoc. Kluci si zde kopali míčem a on jim do potoka spadl. Přinesl jsem jim kýbl čisté vody, aby si merunu alespoň opláchli,“ popsal muž.

Postižení začali bezprostředně hledat pomoc, ale z počátku to nebylo lehké.

Krajská hygienická stanice se brání. „Není to v naší kompetenci. My se zabýváme ochranou veřejného zdraví. Muselo by se jednat o zasažený zdroj pitné vody, nebo kdyby si v ní hrály například děti. Samozřejmě situace by se změnila v případě, že by vyvstalo podezření na zdravotní rizika. V naší pravomoci není odebírat vzorky povrchové vody k rozboru,“ vysvětlila vedoucí oddělení komunální hygieny Miroslava Hrušková.

Středočeské vodárny (SV) a odbor životního prostředí (OŽP) se ve svých reakcích shodují. „Protože se v dané lokalitě nachází naše zařízení, pracovníci provedli kontrolu jeho technického stavu. Bylo shledáno bez zjevných závad. Vzhledem k tomu, že se jedná o vodní tok, byla tato skutečnost oznámena magistrátu,“ informovala mluvčí SV Lenka Kozlová.

Miroslav Čížek z OŽP řekl, že příští týden se uskuteční jednání spojené s místním šetřením. Zúčastní se ho také vodárny.

Lidem z Dubí tak svítá naděje na řešení problému. Svou beznaděj už ale dali najevo primátorovi Danu Jiránkovi k jehož rukám minulý týden poslali petici s desítkami podpisů od místních obyvatel.

Primátor prý situaci nebere na lehkou váhu. „Petici považuji za jasný podnět občanů, který jsem dále předal odboru životního prostředí, jenž problém okamžitě prošetří,“ vyjádřil se Jiránek.

Situaci bude Kladenský deník nadále sledovat.

Poznámku autorak tomuto článku čtěte v pátečním tištěném vydání.