VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Dubí musejí měsíce žít v zápachu z fekálií

Kladno - Lidé z ulice V. Sembdnera si nevědí se svou situací rady, na obranu sepsali petici.

1.10.2009 2
SDÍLEJ:

Obyvatelé Dubí mají pocit, že jejich situace nikoho nezajímá.Foto: Foto: Deník/ Daniela Řečínská

Manželé Anna a František Hrdličkovi z Kladna–Dubí hovoří o letošním létě jako o jednom z nejhorších, které zažili. Ulicí V. Sembdnera protéká potok určený pouze pro dešťovou vodu. V jednom červnovém dni se proměnil v zapáchající strouhu.

„Přišlo to z ničeho nic. Od té doby se zde nedá zvláště v teplejších dnech žít. Voda mění barvy a na jejím povrchu se objevuje pěna. A to nemluvím o hmyzu, který se objevil spolu se zápachem,“ uvedla Anna Hrdličková.

Stejný pocit zažívá spolu s Hrdličkovými i rodina Jaroslava Seidenglanze bydlící v sousedním domě. „Začali jsme hledat příčinu a zjistili, že pod mostkem vytékají splašky. Musí být od většího počtu lidí. Je to velmi nepříjemné,“ popsal situaci Seidenglanz.

Obě rodiny uvítaly po delší době změnu počasí. Teplé dny si prý doslova protrpěly. „Nemohli jsme spát, otevřít okno, vyvětrat, trávit čas na zahradě. K nám i sousedům jezdí na návštěvu vnoučata. Člověk aby se bál, že si od svých prarodičů odvezou nějakou nemoc. Kluci si zde kopali míčem a on jim do potoka spadl. Přinesl jsem jim kýbl čisté vody, aby si merunu alespoň opláchli,“ popsal muž.

Postižení začali bezprostředně hledat pomoc, ale z počátku to nebylo lehké.

Krajská hygienická stanice se brání. „Není to v naší kompetenci. My se zabýváme ochranou veřejného zdraví. Muselo by se jednat o zasažený zdroj pitné vody, nebo kdyby si v ní hrály například děti. Samozřejmě situace by se změnila v případě, že by vyvstalo podezření na zdravotní rizika. V naší pravomoci není odebírat vzorky povrchové vody k rozboru,“ vysvětlila vedoucí oddělení komunální hygieny Miroslava Hrušková.

Středočeské vodárny (SV) a odbor životního prostředí (OŽP) se ve svých reakcích shodují. „Protože se v dané lokalitě nachází naše zařízení, pracovníci provedli kontrolu jeho technického stavu. Bylo shledáno bez zjevných závad. Vzhledem k tomu, že se jedná o vodní tok, byla tato skutečnost oznámena magistrátu,“ informovala mluvčí SV Lenka Kozlová.

Miroslav Čížek z OŽP řekl, že příští týden se uskuteční jednání spojené s místním šetřením. Zúčastní se ho také vodárny.

Lidem z Dubí tak svítá naděje na řešení problému. Svou beznaděj už ale dali najevo primátorovi Danu Jiránkovi k jehož rukám minulý týden poslali petici s desítkami podpisů od místních obyvatel.

Primátor prý situaci nebere na lehkou váhu. „Petici považuji za jasný podnět občanů, který jsem dále předal odboru životního prostředí, jenž problém okamžitě prošetří,“ vyjádřil se Jiránek.

Situaci bude Kladenský deník nadále sledovat.

Poznámku autorak tomuto článku čtěte v pátečním tištěném vydání.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
1.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení