VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Tuchlovičtí hodili při masopustu Smrt do potoka

Tuchlovice -Nejen zábava, ale především připomenutí tradičních zvyků, které dříve byly neodmyslitelnou součástí života každé vsi. Takový byl už druhý masopust,jenž pořádaly v Tuchlovicích místní mateřská škola a sdružení Tuchlováček. Součástí akce bylo vynesení Morany, symbolu smrti, z obce a její vhození do potoka.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Masopust v Tuchlovicích.Foto: Foto: Jana Jirásková

Jak řekla jedna z organizátorek Jana Kettnerová, průvod trval zhruba hodinu, ale čas strávený vymýšlením a výrobou masek a rekvizit.

„Zvláštní zásluhu za krásné rekvizity v podobě dvacetimetrového barevného hada mají děti a vychovatelky ze Základní školy Tuchlovice a děti a učitelky ze školky, které barevně obarvily kartonové roličky od izolep a daly jim novou tvář,“ řekla Jana Kettnerová.

„Jsme rádi, že druhý ročník doprovázela hojná účast lidí a rozhodně jsme neztratili chuť do dalších akcí, ba naopak,“ řekla Kladenskému deníku Jana Kettnerová.

Tři otázky pro Zdeňka Kuchyňku, ředitele Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně
Co si čtenáři mají představit pod pojmem Morana, co znázorňuje, jaké má vlastnosti?
Morana je v lidových zvycích slaměná figura, oblečená v ženských šatech, různě zdobená, například stuhami nebo vyfouknutými vejci. Symbolizuje smrt, která byla v dřívějších dobách v zimě velmi častá.
Proč je vhazována do vody?
Morana může být spálena, zakopána nebo vhozena do vody. Házení do vody asi symbolizuje poslání Smrti zpět do podsvětí, do kterého je vodní tok branou. Součástí vynášení Smrti bylo také přinášení nového léta, ozdobeného stromu podobného májce. Při tom se zpívalo: „Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi. Vítej, léto líbezné, obilíčko zelené.“ Nebo: „Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede s červenými vejci, žlutými mazanci.“
Má vynášení Morany konkrétní datum? Konal se tento rituál někdy také v Kladně?
Zpravidla se Morana vynáší na Smrtnou neděli, což je 5. neděle předvelikonočního období (letos 25. 3.). Ale někde také v neděli Družebnou (4. neděle, 18. 3.), nebo Květnou (6. neděle, 1.4.). Vynášení Morany bylo zvykem ve vesnicích. V Kladně vím o pokusech připomenout tento zvyk dětem pálením Morany v Sítenském údolí v březnu roku 1998.

24.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Ilustrační foto

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení