Obyvatelé dvou ulic v Kladně – Sítné se v pondělí na několik hodin ocitli bez dodávek pitné vody. Na vině byla porucha vodovodního potrubí, které kolem 6. hodiny ranní prasklo kvůli velmi nízkým teplotám.

Ty se pohybovaly kolem minus osmi stupňů Celsia, Vzhledem k velkému mrazu Středočeské vodárny na místě nemohly instalovat ani cisterny s pitnou vodou, neboť by zamrzly. Do odpoledních hodin se však podařilo havárii opravit a dodávky vody byly obnoveny kolem 15.15 hodin. Kladno ale nebylo jediným místem, kde se zima neblaze podepsala na vodovodech. Ve stejné situaci se ocitli i obyvatelé tří ulic v Mělníku.

Pro poruchu vodovodu v ulici Dr. Foustky byli bez vody obyvatelé ulic Benešovské a Mostecké poblíž bývalého kladenského G. D. M. Kromě objížďky, kterou kvůli vodě vytékající na komunikaci v místě musela zajistit městská policie, se okolní ulice naštěstí obešly bez problémů.

Podle slov ředitelky Střediska kompletní sociální péče Fontána Kladno Libuše Homolkové havárie chod zařízení nijak neovlivnila.

Mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová Kladenskému deníku sdělila, že se jednalo o poruchu na hrdle litinového potrubí o průměru 150 milimetrů, kterou voda protéká rychlostí dva litry za vteřinu. „Jak voda vytékala, zaplavila jednak chodníky až k ulici Dlouhé, ale také silnici. Na místě nejprve řídila dopravu městská policie, ale poté došlo k uzavření komunikace od ulice 5. května až po křižovatku ulic Dr. Foustky s ulicí J. Hory,“ sdělila Kozlová.

Ihned po nahlášení poruchy proto na místo vyrazili pracovníci Středočeských vodáren. Ti nejprve v půl sedmé vypnuli přívod řadu a poté zjišťovali jiné přípojky, jimiž by alespoň do některých objektů vodu dodávali. Kolem jedenácté hodiny dopoledne pak bylo bez dodávky asi pět domů v okolí.

Nalezení náhradního přívodu vody přitom bylo nezbytné, protože kvůli mrazům vodárny nemohly do oblasti vyslat ani náhradní zásobování v cisternách. „Mráz byl bohužel tak velký, že by ani nebylo možné otevřít kohouty cisteren,“ upřesnila Kozlová.

V tomto období se zatím jedná spíše o ojedinělé poruchy, a to díky sněhové pokrývce, která alespoň částečně mrazu zabraňuje dostat se do hloubky. Už nyní se však pracovníci Středočeských vodáren obávají oblevy.

„Nejhorší situace nastává, když je kolem pěti stupňů nad nulou. Tím, jak zem rozmrzává, se hýbe a dochází tak k popraskání trubek,“ řekl technik vodáren Jaromír Musil.