VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman ocenil dobrovolníky za péči o hroby

Slaný, Praha -  Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a zástupce ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Milan Bachan předali ve středočeském krajském úřadu pamětní listy a plakety dobrovolníkům, kteří pečují o válečné hroby v regionu. Jedním z vyznamenaných je i pracovník Městského úřadu ve Slaném Ľudovít Šikorský. Oceněn byl za několikaletou péči o válečné hroby na slánských hřbitovech.

24.11.2015
SDÍLEJ:

ĽUDOVÍT ŠIKORSKÝ (vpravo) přebírá plaketu a pamětní list z rukou středočeského hejtmana Miloše Petery.Foto: Foto: STČK

Jak řekl Ľudovít Šikorský Kladenskému deníku, od roku 2004 se podíleli, částečně i s někdejším kolegou Zdeňkem Šuhajem, na renovaci tří válečných pohřebišť.

Za jeho podpory byl zveleben v roce 2006 pomník legionářů včetně okolí, v roce 2011 hroby padlých ve II. světové válce a vloni se podílel na rekonstrukci pohřebiště I. světové války.

„Je mi ctí, že jsem mohl předat ocenění těm, kteří čas a energii věnují péči o pietní místa spojená s válečnými hrdiny. Jen v našem kraji se nachází 2990 válečných hrobů, v celé republice jich je 35 269.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že tato památeční místa existují a že se o ně někdo stará. Jsem rád, že jsme snahu těchto dobrovolníků mohli ocenit a třeba tím trochu podpoříme veřejné povědomí o této záslužné činnosti," uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.

Slavnostního aktu se za kraj zúčastnili také radní pro oblast památkové péče a kultury Zdeněk Štefek (KSČM) a náměstek pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička (ČSSD), který poznamenal: „To, že někdo věnuje čas a energii starosti o památky na dávno zemřelé vojáky, je důkazem nejhlubšího lidství, solidarity a jisté národní hrdosti," řekl Karel Horčička.

„Přál bych si, aby takových lidí bylo co nejvíce, protože podle úrovně péče o válečné hroby se pozná míra vyspělosti národa," dodal Horčička.

„Být svědkem ocenění těch, díky nimž odkaz válečných hrdinů a jejich boje přežívá dodnes, bylo pro mě silným zážitkem i poctou. Kéž bychom nejen my ocenili dobrovolníky starající se daleko nad hranici svých povinností o válečné hroby i obecně o své okolí," doplnila předsedkyně Výboru po regionální rozvoj Petra Šmejkalová.

Pietní místa a hroby

Ve Středočeském kraji se nachází 2127 pietních míst a 863 válečných hrobů s ostatky. V naprosto převážné většině jde o oběti první a druhé světové války, ale je zde např. i 60 válečných hrobů z období napoleonské války a prusko-rakouské války.

Středočeský kraj ocenění udělil počtvrté ve spolupráci s ministerstvem obrany.

„Ministerstvo dělá vše pro to, aby se na válečné hroby nezapomínalo. Není to lehké, ale díky lidem, kteří tu dnes byli po zásluze oceněni, se nám to daří lépe. Děkuji všem, kteří se péči o válečné hroby věnují," řekl zástupce ředitele Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR Milan Bachan.

Ocenění je udělováno na základě každoročně dodaných nominací, které kraj předloží Ministerstvu obrany ČR a to je posoudí. Nejvíce válečných hrobů je příslušníků národů bývalého SSSR a Němců, pak Rumunů, Italů, Poláků, Francouzů a Britů.

Péče o hroby je od roku 1999 svěřena do působnosti Ministerstva obrany ČR. Zahrnuje úpravu, ochranu, zřizování, přemísťování nebo rušení válečných hrobů včetně exhumací.

Zákon ukládá obecním úřadům s rozšířenou působností povinnost vést evidenci válečných hrobů, které jsou v jeho správním obvodu a informovat příslušný krajský úřad o počtech a stavu válečných hrobů.

Krajský úřad koordinuje péči o válečné hroby. Vede souhrnnou evidenci hrobů a informuje o stavu a počtech Ministerstvo obrany ČR. To koordinuje péči o válečné hroby v České republice i v zahraničí, vede centrální evidenci válečných hrobů a poskytuje dotace na péči o válečné hroby.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
24.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Ilustrační foto

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení