U příležitosti Světového dne boje proti AIDS zavítala do města pojízdná ambulance občanského sdružení Rozkoš bez rizika, jehož pracovníci prováděli nejen testy, ale také informovali širokou veřejnost o prevenci a léčbě sexuálně přenosných chorob.

„Měli jsme zde k dispozici jeden rychlotest na HIV z krve, druhý ze slin a jeden na syfilis. Lidé si mezi nimi mohli vybrat nebo se nechat otestovat na vše, a to výjimečně zdarma. Jinak testy stojí mezi třemi sty padesáti až pěti sty korunami,“ uvedla vedoucí pracovnice pojízdné ambulance Hana Malinová.

„Rychlotesty na HIV jsou pouze orientační. Musíme přiznat, že firma, od které jsme je měli k dispozici, je vyrábí převážně pro Afriku, a tak v našich podmínkách nejsou příliš spolehlivé. Navíc jsme schopni klientům sdělit pouze orientační výsledky, a to díky inkubačnímu období. Stoprocentně jisté jsou testy provedené po pěti až šesti týdnech od rizikového styku nebo možné nákazy. Právě tehdy se v těle vytváří protilátky. Výsledky testů provedených ze slin se lidé dozvědí zhruba za týden,“ řekla Malinová.

Přesto, že statistiky ukazují, že nákaza se v České republice stále rozmáhá a například v minulém týdnu bylo v pražské Nemocnici U Apolináře zjištěno dalších osm HIV pozitivních, Kladeňáci o testování nejevili přílišný zájem.

„Ti, které testy opravdu zajímaly, postávali kolem a trvalo jim hodně dlouho, než se skutečně odhodlali. Naproti bylo jasně vidět, jak se starší lidé tváří jako by se jich to netýkalo. Bojí se totiž přiznat, že i oni by se mohli chovat promiskuitně,“ uvedla pracovnice ambulance.
Zájemci v ambulanci dostávali ještě kondomy, lubrikační gely a byli poučeni o jejich správném používání.