VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Slaném objevili již třicet hvězd

Slaný - Městská hvězdárna ve Slaném, která se v loňském roce zařadila na patnácté místo mezi zařízení svého druhu v republice, funguje celoročně intenzivně a řadu roků pod vedením Jaroslava Trnky. Podle statistických údajů byl loňský rok velice úspěšný, protože se podařilo navázat na vzrůstající tendenci návštěvnosti z předchozích let.

21.10.2009
SDÍLEJ:

Výlety do hvězdárny milují ze všeho nejvíce dětiFoto: Foto: Hana Tichá

Díky obrovskému zájmu veřejnosti o programy, které zařízení poskytuje, byla v letošním roce hvězdárna podrobena částečné rekonstrukci. V objektu byla vyměněna původní elektroinstalace a byla zde navíc vytvořena nová expozice pod názvem Praha astronomická při příležitosti Mezinárodního roku astronomie.

Přestože vedení města rozhoduje pro příští rok o náročnější rekonstrukci a přístavbě budovy zhruba ve výši 2.3 milionu korun, činnost hvězdárny by neměla být ani v tomto případě nijak omezena. „Pokud budou schváleny všechny návrhy, mělo by dojít k zateplení bytové části objektu, stejně jako by měla přibýt další obytná místnost a vyměněna kompletně celá střecha.

„Po dobu rekonstrukce by provoz hvězdárny nebude omezen, jen budu asi muset snížit počty školních výprav. Přesto budou mobilní dalekohledy vždy k dospozici.Věřím, že se veškeré úpravy uskuteční bez ohledu na kvalitu práce,“ řekl vedoucí slánské hvězdárny Jaroslav Trnka. Dle svých slov se bude nadále snažit rozšiřovat nabídku současných pořadů.

Mezi ty, o které je tradičně obrovský zájem, patří dětská odpoledne pro nejmenší, která se konají zhruba čtyřikrát do roka. „Rád bych tato setkání rozšířil na více schůzek v roce. Stejně tak stále trvá možnost navštěvovat astronomický kroužek, který se koná pravidelně každé úterý od sedmnácti hodin, přičemž teoretické hodiny bývají v pátek odpoledne dle počasí,“ doplnil veducí hvězdárny.

Slánská hvězdárna, která je kromě zájmových činností především vědeckým pracovištěm má i své objevy, jimiž je nejméně třicítka objevených proměnných hvězd, k nimž se na přední pozice řadí zejména hvězdy s pojmenováním SLANYvar1 a SLANYvar2.

Nejen slánské zájemce, ale i ostatní z blízka i vzdálenějších obcí zve nyní vedoucí hvězdárny na říjnové pozorování planety Jupiter a dalších objektů jako jsou Měsíc, mlhoviny, galaxie a hvězdokupy.

Program na říjen

27. - 30. října od 19:00 hodin Měsíc
- nejvýhodnější podmínky pro pozorování nejbližšího kosmického souseda

29. října od 18:00 hodin - audiovizuální pásmo PRAHOU ASTRONOMICKOU - procházka po památkách souvisejících s tisíciletou historií astronomie v Praze. Zvláštní pozornost je věnována zlaté době rudolfínské astronomie, kdy v Praze působili Tycho Brahe a Johannes Kepler, z jejichž spolupráce vzešly základy nové astronomie.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení