VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Hus mě inspiroval, měl odvahu říci ne

Kladno – Husův sbor Církve československé husitské Kladno se nachází v ulici Plk. Stříbrného jen kousek od náměstí Starosty Pavla. Má zhruba tři sta členů a je velmi aktivní. Již třetím rokem v budově bývalé synagogy působí farář Phanuel Osweto, který si s Kladenským deníkem povídal nejen o Mistru Janu Husovi, ale také o potřebě pravdy.

8.7.2013 4
SDÍLEJ:

FARÁŘ PHANUEL OSWETO při bohoslužbě. Foto: Foto: archiv

Jaké jsou rozdíly mezi československou husitskou a římskokatolickou církví?
Rozdíly jsou. Jedním takovým je například to, že kněz může mít manželku i děti a přijímáme pod obojí. Také struktura církve je jiná.

Jak navazuje Církev československá husitská na postavu Mistra Jana Husa?
Pokračujeme v jeho cestě. Hus řekl, že musíme hájit pravdu, musíme za pravdu bojovat a musíme přesně dodržovat to, co čteme v Bibli. 

Pořádáte nějaké akce v den upálení Mistra Jana Husa?
Koná se ekumenické setkání v Betlémské kapli, kde sám Jan Hus kázal. Podobná akce se koná i v Kladně. Zde se schází představitelé nejvýznamnějších církví, které ve městě působí. Letos se setkání konalo minulý týden v Českobratrské evangelické církvi. Součástí této akce je také kázání zaměřené na myšlenky, na které mistr kladl důraz.

Jak vy osobně vnímáte tuto historickou postavu?
Při odpovědi je důležité zdůraznit, že jsem cizinec. Jan Hus byl člověk, který si všiml, že je něco potřeba změnit, což v té době bylo podle mého názoru skutečně potřeba. Hájil pravdu a mluvil o ní. Pravda je důležitá i v dnešní době, ať se bavíme o církvi nebo politice či společnosti. Když se lidé nechtějí držet pravdy, mnoho věcí se neděje, tak jak by měly. Hus mě inspiroval, jelikož měl odvahu vstát a říci ne, takhle to nesmí být. Šel a změnil to. Také díky němu začaly po celém světě reformace a církev se změnila. Byla trošku otevřenější, než tomu bylo před tím. Hus otevřel nové možnosti pro chápání božího slova.

Jak se díváte na husitské hnutí?
Války měly své důvody. Pro mě je důležitější to, jak církev působí dnes a kam směřuje. Církev má být založená na božím slovu a na to já osobně dávám důraz. Pro mě není důležité, že někdo patří do jiné církve, ale to, že věří a dělá dobré věci. Každý, když se dívá na svůj život, ví, že není dokonalý a musí ho několikrát změnit. Víra je cesta. Někdo může začít tak, že bude mít mnoho těžkostí, jako husité se svými válkami, ale potom se vše zlepší k dobrému. Proto se dívám především na fungování církve, na to, co nabízí společnosti.

Teď otázka o vás. Odkud pocházíte?
Každého to samozřejmě zajímá. Jsem z Keni. V České republice nejsem ani moc dlouho, což je slyšet.

Čeština je těžká.
Je to velmi složitý jazyk. Navíc já jsem se česky učil vždy  sám. Do České republiky jsem přijel studovat. Původně jsem si chtěl dokončit vzdělání v oboru všeobecného zdravotnictví. To jsem studoval v angličtině. Zároveň jsem se zkusil přihlásit na teologii. Povedlo se mi dostudovat a v roce 2008 jsem byl vysvěcen na kněze. Od roku 2006 jsem kázal v Praze pro turisty v angličtině. Také učím zdravotnictví v angličtině. Měl jsem zde práci, tak jsem v Česku zůstal. V Kladně sloužil farář, který už byl v pokročilém věku a bylo potřeba, aby zde někdo nastoupil na jeho místo. Náš biskup mě oslovil a já jsem souhlasil.

Jak jste se dostal do Církve československé husitské?
Pocházím z křesťanské rodiny a vždy jsem měl zájem chodit do kostela. Když jsem přijel do České republiky, byl můj první kontakt právě s husitskou církví. Poté jsem hodně četl o Husovi a poznal jsem v ní mnoho úžasných a dobrých lidí, rozhodl jsem se vstoupit. To bylo ještě před tím, než jsem se rozhodl přihlásit na teologii. 

Autor: Daniela Řečínská

8.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační fotografie.

Den na rybářské baště v Unhošti bude plný pochoutek a zážitků

Na silnici mezi Veltrusy a Neratovicemi se srazila dvě auta

Mělnicko - Na silnici II/101 mezi Veltrusy ve směru na Neratovice se stala v pátek ve 13.25 hodin dopravní nehoda dvou vozidel. Na mostě nad dálnicí D8 se  srazilo osobní vozidlo s dodávkou.

Právě jsme se narodili

Kladno, Slaný /ANKETA, FOTOGALERIE/ - V uplynulém 33. týdnu roku 2017 se v kladenské a slánské porodnici narodili další noví občánci. Šťastným rodičům blahopřejeme a miminkům přejeme hodně štěstí na dlouhou cestu životem.

David Štich byl vidět, i když se nepral

Kladno – Také druhé přípravné utkání na ledě soupeře prohráli hokejisté Kladna 1:3.

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Slaný /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník slánského rockového open air festivalu Valník se uskuteční jako již obvykle poslední srpnový víkend v příjemném a útulném prostředí areálu letního kina ve Slaném. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení