Členové kladenské sokolské jízdárny, která má od dob první republiky svoje sídlo na stadionu Sletiště, prožívají v posledních měsících velmi neklidné období.

Kvůli zásadním neshodám mezi lidmi ve výboru jezdeckého oddílu nyní hrozí, že původní myšlenka vytvoření jízdárny pro zájmy členů Sokola, dětí a potažmo široké veřejnosti upadne nadobro v zapomnění. Dlouhodobě je totiž více než zřejmé, že někteří jednotlivci mají eminentní zájem o to, aby se jízdárna stala exkluzivním místem pro pořádání špičkových závodů a poskytovala prostor pouze nejnáročnější klientele. Řadoví členové a takzvaní koňáci srdcaři, kteří věnují veškerý čas péči o koně, se tomuto záměru zuby nehty brání a kladenskou jízdárnu by nedali za nic na světě. Jsou téměř stoprocentně přesvědčeni, že proti společenství těch, kteří mají zájem vést jízdárnu jiným směrem, nemají velkou šanci.

Pochybnosti koňáků podporuje i svolání valné hromady na zítřejší den – 24. června, přesto, že bude uspořádána v rozporu se stanovami České obce sokolské na základě neplatné schůze výboru konané 27. května. Ta byla navíc tehdy svolána bez vědomí starosty oddílu Josefa Krále. Čtyři jednotlivci z osmičlenného výboru se domnívají, že jejich počínání je správné a jízdárna se tak konečně po odstranění nepohodlných členů ozdraví a začne fungovat tak, jak má.

Podle starosty TJ Sokol Kladno – Jezdectví Josefa Krále dělají prý čtyři aktivní osoby ve výboru dlouhodobě všechno pro to, aby bojkotovali aktivity jeho i ostatních řadových členů.

„Aby nám mohli prokázat, že svoje funkce nevykonáváme dobře, svolávají čtyři členové výboru soustavně nejen schůze za našimi zády, ale odmítají zaúčtovat i některé doklady, stejně jako uznat předsedu odboru sportu Milana Světlíka. Místo toho, aby všichnin pracovali ve prospěch Sokola a ukázali, že to myslí upřimně, dělají vše pro to, aby se nedařilo nic, “ uvedl zkráceně výčet svých výhrad vůči některým členům výboru starosta TJ Sokol Kladno – Jezdectví Josef Král.Stejně jako on se i ostatní lidé, kteří mají osobní vztah ke koním a práce ve stájích je pro ně vším, obávají dne, kdy ke hřebcům a kobylám budou mít přístup pouze VIP klienti, kteří si přijedou zajezdit, koně dále odevzdají poskokovi k vyčištění a tím jejich veškeré denní aktivity na jízdárně skončí.

„Děláme to kvůli koním, pro lidi, kteří si chtějí zajezdit, a děti, jež jsou tímto i vychovány, že zvířeti se člověk musí věnovat se vším všudy, nemáme zájem to hnát komerčním způsobem někam jinam. S tímto idealistickým způsobem jsem přišel do Sokola a chtěl jsem, aby děti neseděly pouze u počítačů a měly skutečné ušlechtilé zájmy. Dnes ale poznávám, že obyčejní lidé nebudou mít dále šanci,“ řekl zklamaný a výborem dosud oficiálně neuznaný předseda sportu TJ Sokol Kladno – Jezdectví Milan Světlík.

Podle opozičních členů výboru je ale jistý rozkol uvnitř jednoty zcela pochopitelný jev.

„Když je někde větší počet lidí, mají na stejnou věc různý názor. Závody koní jsou sport a ten se musí dělat profesionálně. Je to jako v hokeji a ve fotbale, kam si také nemůže příjít kdokoli z ulice, pokud má mít tým pořádné výsledky. Kůň je drahá záležitost a tímto směrem to také chceme vést,“ řekl člen výboru TJ Sokol Kladno – Jezdectví František Hrudka, jenž doplnil, že osobu Milana Světlíka coby předsedu sportu skutečně v oddílu nepotřebují.

„Neakceptujeme ho z jediného prostého důvodu, protože jízdárna žádného předsedu sportu nepotřebuje. Podle mě je toto strategický plán starosty Josefa Krále, jenž se od počátku snaží, aby převážil svými lidmi hlasy ve výboru,“ doplnil František Hrudka. Králův vstup do Sokola před dvěma lety s početnou členskou základnou přátel byl prý, podle jeho slov, také čistě účelový.

Na každý pád ani text e-mailu odeslaný z elektronické adresy Františka Hrudky, adresovaný omylem současné člence výboru Kateřině Vokaté, která projevila zájem o to, aby se i ostatní mohli pravidelně dozvídat o konání sokolských schůzí, případně valné hromady, nehovoří zrovna lichotivě.

„V dopise stojí, že pozvánka na schůzi má být odeslána všem debilům, o nichž jsem mluvila. Doktor Hrudka se sice za své označení posléze omluvil, přesto jsem ale přesvědčena, že s nepohodlnými lidmi oni jednat nechtějí,“ řekla členka výboru TJ Sokol – Jezdectví Kladno Kateřina Vokatá, která je pro zachování současného stavu jízdárny.

Ať už se kdokoli ze Sokola snaží urvat v kladenské jízdárně kousek pro sebe, pravdou zůstává, že je uvnitř dnes už nejednotné jednoty cosi shnilého.

“Dosvědčují i to mnohé skutečnosti z minulosti, kdy ale ani policie v podivném hospodaření za někdejšího zesnulého sokolského starosty Poncara nakonec nic závadného neodhalila,“ svěřil Kladenskému deníku znalec obojího práva, jenž si nepřál zveřejnit svoje jméno. Dle něj bylo vždy Kladno i v případě jízdárny zkorumpovaná žumpa.