Musela nejen perfektně zvládnout dva vědomostní testy, ale také napsat literární práci na zadané téma. O soutěži se dozvěděla z internetu. Účastní se jí už třetím rokem. „Nejtěžší mi připadaly fotografie, na nichž jsme měli poznat osobnosti z období druhé světové války. Naopak nejvíc mě baví seřazování událostí podle dat," řekla vítězka.

V účasti ji podpořila i její učitelka dějepisu Blanka Vidunová. „Chtěla bych své kantorce poděkovat. Jinak také hodně čtu historické časopisy a knihy," dodala Kateřina.

Studenti vnímají kontexty

Autoři vybraných literárních prací mohli slyšet svá díla v podání herců Josefa Somra a Jana Potměšila. „Ty, které jsem měl možnost přečíst, mě velmi zasáhly. Jsem šťastný, že se taková akce koná a hlavně, že studenti napíší své myšlenky a povědomí," vyjádřil své dojmy Potměšil.

Líbilo se mu i letošní téma navržené historikem Eduardem Stehlíkem. V něm se propojují a dostávají do kontextu nedávná minulost a současnost. „Mám velikou radost, že mladí lidé dokáží vnímat tento kontext a velmi osobním přístupem napíší ať už příběh emočně laděný, nebo určitou úvahu či výklad o tom, co se dělo v minulosti," dodal Potměšil.

Z literárních prací vyplývá, že studenti vnímají současnou společenskou situaci i ve světovém kontextu, registrují například situaci 
v Sýrii.
„Zaskočilo mě, ale v pozitivním smyslu, že se orientují. Není třeba nad mladou generací lámat hůl, ale je třeba komunikovat a vyprávět formou příběhu. I to, kolik dětí se zúčastnilo, vypovídá o tom, že to má smysl," dodal herec.

Konkrétní příběhy naučí víc

Eduard Stehlík, jenž je autorem testových otázek, se snaží, aby odpovědi nebylo možné takzvaně vygooglovat. Účastníci určují na fotografiích věci a lidi.
„Důležité je, aby nešlo jen o události, ale o konkrétní  příběhy. Je to rok od roku složitější vymýšlet," popsal historik.

I přes obtížnost testů se našly naprosto bezchybné práce. Eduard Stehlík dodává: „Před studenty smekám. Opravdu to není jednoduché. Ale vědomostní soutěž musí být náročná, aby měla smysl. O to více si těch zúčastněných vážím."

Pro část studentů byla složitá druhá, literární část práce. A ačkoliv jejich odpovědi byly bez chyby, měli problém se v úvaze vyjádřit. Zdaleka to ale neplatilo pro všechny.

Rekordní
počet škol

V kategorii pro starší studenty do devatenácti let vyhrála Daniela Alexová z Gymnázia Boskovice. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 2424 soutěžících z České republiky, Litvy, Rumunska, Ruska a Slovenska. Rekordní byl letos počet zaregistrovaných škol, kterých bylo právě 101. Nejúspěšnější školou se stalo Gymnázium Václava Hlavatého z Loun. Oceněni byli finalisté a uděleny byly i ceny poroty.

Nejlépe umístění strávili týden v Lidicích a na jeden den vyjeli do Štrasburku, kde se podívali i do Evropského parlamentu.
Po vyhlášení  mohli všichni zhlédnout přehlídku historických vozidel převážně československé armády z období 1968 až 1985.