VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klobucký menhir je největší ve střední Evropě

Kladensko - /LETNÍ PUTOVÁNÍ/ Obec Klobuky se nachází v severozápadní části Kladenska a sousedí s Lounskem. Na severním okraji katastru vesnice stojí dva a půl tisíce let starý a tři a půl metru vysoký kamenný blok svisle zasazený do země, neboli menhir. Nese jméno Zkamenělý pastýř nebo Kamenný muž a je jedním z největších menhirů ve střední Evropě.

16.8.2015 2
SDÍLEJ:

Menhir - Kamenný pastýř v KlobukáchFoto: Deník

Kdo u Klobuk menhir vztyčil, je stále záhadou, stejně tak jako jeho přesnější stáří. Obecně se lidé domnívali, že menhiry souvisí s keltskou kulturou, ovšem toto tvrzení má i mnoho odpůrců, podle kterých jsou tyto kameny starší než keltská kultura.

U Zkamenělého pastýře byla provedena řada experimentů, při nichž o letním slunovratu lidé zaznamenali nevysvětlitelné magnetické anomálie. V souvislosti s menhirem byly vysloveny také úvahy o mimořádné energetické činnosti.

„Z vnější strany, to je ta směrem na Telce, energii vyzařuje, směrem na Klobuky energii pohlcuje. To se prý dá použít k léčení různých neduhů. V případě velkého vyčerpání nebo velké únavy dokáže kámen doplnit rychle energii, pokud se zvolí jeho správná strana.

To znamená, že pokud chcete energii doplňovat, musíte objímat kámen zezadu, to je od Telců. Účinnost takové rehabilitace není místním obyvatelům známa. Kdyby to byla pravda, určitě by ke kameni stála dlouhá řada čekatelů na obnovu sil," uvedl bývalý místostarosta Klobuk Vladimír Procházka.

Klobucká kronika se o záhadném kameni zmiňuje velmi sporadicky. Objevuje se v ní poznámka, že jednou menhir padl. Významný klobucký rodák, někdejší předseda československé vlády Jan Malypetr, ho za pomocí dalších obyvatel a především koní stavěli.

„Spadl, protože zemědělci ho neustále podorávali. Také proto jsme kolem něj nechali udělat palisádu," poznamenal Vladimír Procházka. U Kamenného pastýře se zatím konaly tři svatby. O letním slunovratu ke kameni chodí lidé a dokonce u něj i nocují. Možná u něj provádí jakési rituály.

„Snaží se asi využít tu energii. Dokonce tam zapalovali ohně a na menhir namalovali znamení kruhu se šipkou," zmínil se.

Vedení obce se musí potýkat i s vandaly, kteří kradou části palisády, do menhiru ryjí a dokonce do něj strkají peníze. „Pak přijde někdo jiný a začne mince vyndavat. Nebo si lidé kousky kamene odnášejí. Jinak turisté Kamenného muže vyhledávají a často se na něj ptají," uzavřel někdejší místostarosta Procházka.

Pověsti

O tomto kameni se vypráví mnoho historek a lidových pověstí. Podle té neznámější prý při každém zazvonění zvonu z klobuckého kostela postoupí pastýř ke kostelu o zrnko písku.

Až se dostane až k němu, nastane soudný den. Když zazvoní zvon na protější straně v Kokovicích, postoupí prý zase zpět. Podle další pověsti byl prý obklopen šesti až dvanácti menšími kameny. To prý tu zkameněl pastevec i s ovcemi, proto se mu také říkalo Pastýř se stádem. Podle jiné se jedná o pastýře který prosil Ježíše a sv. Petra, aby zůstal věčně živ.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
16.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení