Hlavní příčinou na celém Kladensku jsou teplotní skoky, jež přes den rtuť teploměru vychylují několik stupňů nad nulu a v noci klesají do minusových hodnot. To způsobuje pohyby zeminy, která je navíc nasycená vodou, jimž neodolají především starší vodovodní potrubí.

Mluvčí Středočeských vodáren (SV) Lenka Kozlová uvedla, že v současné době počty přerušení dodávek pitné vody nevybočují z průměru, ale v souvislosti s klimatickými podmínkami lze očekávat, že poruch bude přibývat.

„Některý den se stane, že je čtyři nebo pět havárií, ale pak je celý týden bez komplikací. S postupným přibližováním teplot k nule jsou ale poruchy častější. Staré litinové potrubí odolává změnám tlaků hůře,“ řekla.

Četnější odstávky vody ve Švermově jsou ale podle jejích slov zapříčiněny hlavně budováním kanalizace. „Při zemních pracích těžká technika poměrně snadno poruší přípojku nebo řad. Právě to se stalo například v pondělí, kdy byli bez dodávek pitné vody obyvatelé ulic Jaroslava Elznice, S. K. Neumanna, Šindelářovy a Školské,“ uvedla Kozlová.

Obě tyto příčiny konečný odběratel vody ovlivnit nemůže, ale ještě než začnou skutečné mrazy, připomněla mluvčí, by si lidé z Kladenska měli dobře zabezpečit vodoměry.

Preventivními opatřeními si totiž mohou ušetřit až několik tisíc korun. „Pokud má někdo vodoměr ve sklepě, doporučila bych zajistit před zimou hlavně okna. Určitě se ale vyplatí izolovat i samotný vodoměr, aby nedošlo k jeho poškození,“ dodala Lenka Kozlová.