VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční stromy rozsvítí převážně začátkem adventu

Kladensko -Dominantu Vánoc stále hledají ve Velvarech. Měl by jí být urostlý smrk nebo jedle.

4.11.2010 9
SDÍLEJ:

Vánoční strom splněných přání se na náměstí Starosty Pavla v Kladně rozsvítí první adventní neděli, 28. listopadu v 17.30 hodin. Foto: Deník/Zuzana Vlková

Hodnoty na teploměru ještě ani zdaleka nenasvědčují tomu, že za pouhé čtyři týdny nastoupí předvánoční čas, ale přípravy na nejkrásnější svátky v roce už ve většině měst Kladenska začaly. V Kladně, Slaném a Unhošti už mají o svém letošním vánočním stromu rozhodnuto, ale mezi dvěma adepty vybírají ve Stochově. Velvary vhodnou dominantu města stále ještě hledají.

Slaný

Jako první se letos rozzáří vánoční strom na Masarykově náměstí ve Slaném. Slavnostně bude rozsvícen už 26. listopadu u příležitosti každoroční Slavnosti světel. Podle ředitele Technických služeb Slaný Jiřího Kučery bude ozdobou města třináctimetrový smrk. „Strom je šedesát let starý a patří rodině ze Slaného. Majitel se ho chce zbavit proto, že stojí na hranici sousedního pozemku a tlačí na vedlejší stavbu,“ popsal Kučera.

Kromě stromu bude při slavnosti rozsvícena i výzdoba města. Slánští se mohou těšit, že u této příležitosti vystoupí s písněmi a divadelním představením i místní spolky a také děti ze zdejší základní školy.

Kladno

Prostřednictvím Vánočního stromu splněných přání budou moci Kladeňáci naplnit sny dětí z dětských domovů z Kladna a okolí již od první adventní neděle, 28. listopadu. Slavnostní rozsvěcení spojené s trháním obálek se uskuteční v 17.30 hodin tradičně na náměstí Starosty Pavla. Nebude chybět ani doprovodný program, který bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie a Městském divadle v Kladně.

Kladenské náměstí letos po několika letech ozdobí i původně kladenský strom. Ze Strouhalovy ulice poputuje 18. listopadu do centra zhruba třináctimetrový stříbrný smrk. Podle mluvčího kladenského magistrátu Viléma Frčka vydal odbor životního prostředí na jeho pokácení povolení proto, že ohrožuje statiku budov a zasahuje do inženýrských sítí.

Unhošť

Vytipovaný strom pro letošní Vánoce už mají také v Unhošti. Podle radní Dagmar Čížkové to bude smrk z pozemku obyvatele, který každoročně se svou rodinou o Štědrém dnu dělá pro Unhošťáky živý betlém.

„Ten se bude konat i letos od 16 hodin. Slavnostní rozsvěcení stromu se ale uskuteční už 28. listopadu v 17 hodin. Při této příležitosti vystoupí děti z místní mateřinky. Program tu pak bude každou neděli do Vánoc. Postupně zde vystoupí také děti z dětského domova, základní umělecké školy a základní školy,“ řekla Čížková.

Stochov

Mezi třemi dárci vybírají svůj vánoční strom Stochovští. Starostka města Stanislava Fišerová sdělila, že každoročně upřednostňují strom ze svého města už kvůli nákladům na jeho přepravu. „Většinou vybíráme takový, který nejvíce překáží. Pokud máme nabídek více, udržujeme kontakt i s dalšími majiteli a oslovíme je třeba příští rok. Teď váháme mezi dvěma smrky. Určitě si vybereme a uděláme vše pro to, aby o první adventní neděli stál na náměstí a mohl být rozsvícen,“ uvedla starostka.

U této příležitosti se ale ve Stochově slavnost nekoná. Tradičním zdejším zvykem jsou vánoční trhy, jež město pořádá asi v polovině prosince. „Letos by na nich měly prodávat i děti z naší základní školy, které si nedávno pořídily novou pec na vypalování keramiky,“ řekla Fišerová.

Velvary

Vhodný strom pro letošní Vánoce stále ještě hledají ve Velvarech. Starostka Jitka Linhartová prozradila, že město už sice několik nabídek dostalo, ale zatím není nic jistého. „Máme představu urostlého smrku nebo jedle. Sice bychom mohli použít nějaký z našeho lesa, ale ty jsou jen vysoké, ne košaté. Potřebujeme takový, který může stát samostatně. Bohužel s dosavadními nabídkami byl také ten problém, že kácení je technicky neproveditelné. Buďto mu vadí plot nebo elektrické vedení,“ řekla Linhartová.

Rozsvěcení stromu přitom také Velvarští plánují na 28. listopadu a doprovázet by ho měl program v podání místních dobrovolných spolků.

Autor: Zuzana Vlková

4.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení