Znesvářenost místních došla na pondělním zasedání kolečského zastupitelstva tak daleko, že tři opoziční zastupitelé ze sdružení Starostové a nezávislí, včetně bývalého starosty Radka Moulise, složili mandát.

Ani v nejmenším totiž prý nesouhlaí s tím, jaké vítězná ČSSD v obci zavádí pořádky a novoty. Prvním a zásadním rozporem byl, oproti původním slibům a předpokladům, návrh na uvolnění do funkce starostky Lenky Skolilové (ČSSD).

Za její působení ve vedení obce zaplatí Kolečští v následujících čtyřech letech více než milion korun. To se některým lidem zdá příliš a poukazují i na skutečnost, že nová starostka popustila své dosavadní místo vedoucí pošty dceři, jež byla bez zaměstnání.

Starostka Skolilová se odmítla Kladenskému deníku k záležitosti vyjadřovat a zdůraznila, že ji nechce komentovat. Řekla pouze následující: „Výsledek voleb je jasný. Z toho musíme vycházet. Už před volbami za mnou chodili lidé, ať se něco změní a nakonec mi dali svůj hlas a zvítězila jsem. Není v tom nic nepochopitelného,“ řekla starostka Skolilová.

Podle ní a místostarosty Erika Dvořáka je především zapotřebí změnit některé věci a začít pracovat v obci tak, aby to bylo i nadále v její prospěch. „Dosud to u nás fungovalo podobně jako ve vysoké politice a my nechceme, aby se v malé obci dělal takový byznys.

Starosta Moulis nikdo nikoho k ničemu nepustil a rozhodoval si prakticky o všem sám. To, že nevyhrál volby jen těžko nese, a vše co předvádí, je jen jeho uražená ješitnost. Zastupitelstvo se rozpadlo, tak doufáme, že se nám brzy podaří sestavit nové z náhradníků,“ doplnil místostarosta Kolče Erik Dvořák.

Na vysvětlenou proč musí být oproti předpokladu starostka uvolněná Dvořák dodal, že úřední práce je tak náročná, že by s funkcí vedoucí pošty skloubit nešla.

Místostarosta Kolče dále dodal: „Pan Moulis byl oproti nám ve výhodě. Dělá tajemníka ve Velvarech, takže na to měl čas v pracovní době. My tyhle možnosti zkrátka nemáme. Starostka tu musí být na plný úvazek,“ vysvětlil situaci její zástupce.

Na to bývalý starosta Moulis odpovídá: „Vadí mi řada věcí. Na pondělním zasedání starostka a zastupitelé z ČSSD předvedli, že některé rozjeté složité projekty a žádosti o dotace budou nadobro zastaveny, starostka bude uvolněná za plný plat, smlouvy s Obecní policií Koleč v některých obcích vypovězeny a tak dále.

Mně například nesvěřili ani jednu funkci ve vedení obce, ale na druhé straně chtějí, abych je zasvětil do celé problematiky a zadarmo a ve volném čase za ně řešil jejich práci. S tím zkrátka nemohu souhlasit. I proto jsem se vzdal mandátu,“ řekl Radek Moulis.

Stejně se zachovali i zbývající opoziční zastupitelé Roman Dědek a Luboš Vlasák. Kde není vůle, není domluva. Pravdou je, že za uplynulé období za sebou nechal starosta Moulis, podle řady lidí, viditelnou práci, včetně podpory aktivit kolem záchrany kolečského zámku. Na pondělním zasedání bylo ale po celou dobu zřejmé, že domluva přítomných není možná.

Asi nejlépe to vyjádřil za občany Vladimír Blahuš, jenž je sám velmi aktivní v občanském sdružení Koleč pro všechny (KPV). „Chtěl bych, abyste se přestali hádat. Nejsem zastáncem ani jednoho tábora. Jsem přesvědčen o tom, že jestli někdo skutečně chce dělat pro obec, nepotřebuje na to žádnou funkci,“ vyjádřil se Vladimír Blahuš.

K soudržnosti lidí podněcují nakonec slova kolečské písně: „Tahle píseň, ta je o nás, tady táhnem za jeden provaz…! Paradoxem je, že ji ani předchozí zastupitelstvo nedokázalo odsouhlasit jako oficiální hymnu, i když byla pro tyto účely vytvořena.

Sloupek k tématu si přečtete v tištěném vydání Kladenského deníku ve středu 22. prosince.