VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec zastupitelů? Podle politiků nesmysl

Kladensko /ANKETA/ -  Diktátora na radnici? Tohle že by lidé na Kladensku skutečně chtěli? Že by jediný člověk mohl rozhodovat o dění v jejich v městě? Tak to ani omylem! Shodují se na tom téměř jednohlasně politici i oslovení obyvatelé Kladna, Slaného a okolních obcí.  

16.7.2017 3
SDÍLEJ:

Primátor Kladna Milan Volf.Foto: Deník/ Rudolf Muzika

Otázku vyvolala diskuze v souvislosti s názory Andreje Babiše, které prezentoval v televizních Událostech komentářích. Nepopřel, že jeho strana ANO 2011 jde do voleb s programem, který ve své podstatě ničí zastupitelskou demokracii v republice. Babiš naznačil, že by mu nečinilo žádný problém zrušit obecní i krajská zastupitelstva.

Co si o jeho slovech, kdy zastupitele považuje za lenochy a kecaly, potažmo o významu a úloze zastupitelstva i jeho zrušení myslí komunální politici? Souhlasili by lidé s přímou volbou starostů?

„Přímá volba starostů je v některých zemích uplatňována. Ale domnívám se, že v našich podmínkách by vedla jen dalšímu nárůstu populismu. Současná úprava komunální správy mi připadá jako vyhovující a odpovídající demokratickým principům. Takto radikální změnu bych rozhodně nedoporučoval. Naopak, určitou provázanost a zjednodušení systému krajských zastupitelstev a senátu pokládám za vhodný námět další diskuse,“ řekl slánský opoziční zastupitel Ladislav Peška (Naše město, KSČM).

Zrušení zastupitelstev by bylo podle Martina Kratochvíla, člena Strany Svobodných Občanů a zastupitele Zlonic, obrovským zásahem do demokracie a přechod k autoritářskému vedení. 

Možnost zneužití svěřené moci by podle něho výrazně narostlo.

„Svěření moci jednomu politikovi, bez možnosti kontroly, je cesta do pekel. Přímá volba starosty občany je z mé strany akceptovatelná, za podmínky, že bude definován mechanismus jeho odvolání zastupitelstvem či právě občany,“ dodal Kratochvíl.

Zastupitel Jiří Hůla ze strany Svobodných občanů ze Slaného říká, že od Andreje Babiše je to jen další krok k získání absolutní moci a k likvidaci demokracie v našem státě. "Krok za krokem likviduje svobodu a demokracii a snaží se ovládnout Českou republiku jako další ze svých firem. Nikdo se zdravým rozumem nemůže souhlasit, natož podporovat jeho korporátní fašismus. Totalita má mnoho tváří, Andrej Babiš je jednou z nich," prohlašuje Hůla.

Vysokoškolský učitel Miloslav Nič ze Slaného (Starostové a nezávislí) je toho názoru, že Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu. "V tomto případě chce jednou za čtyři roky vybrat ředitele s absolutní mocí. V politice se tomu říká diktatura. Volby, i pokud jsou míněny vážně, jsou jen zástěrka.

Nebude příležitost naučit se rozumět chodu města v opozici, občan nebude mít možnost ovlivnit chod města na zasedáních zastupitelstva, ve chvíli, kdy se ukáže, že je starosta-ředitel špatný hospodář, přijde bankrot a co potom dál? Firma může nahradit jinou firmu, ale na místě jednoho města nemůže vzniknout nové. Pokud se představy Andreje Babiše naplní, Česká republika se stane státem, který bude řízen obdobně jako fašistické státy 20. století," říká Miloslav Nič.

O zachování demokratického modelu je přesvědčen i primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno): „Návrh pana Babiše je v tomto případě nesmyslný. Stávající demokratický model musí být samozřejmě zachován. Naopak přímou volbu starostů a primátorů si představit dovedu,“ prohlásil.

Babišův spolustraník, poslanec Parlamentu České republiky a slánský zastupitel Stanislav Berkovec (ANO 2011) tvrdí, že jde v podstatě o volně parafrázovaný názor Andreje Babiše z jeho knihy O čem sním, když náhodou sním.

„Přesná formulace je: Přešli jsme u nás na lidovou volbu prezidenta a demokratický systém se nezhroutil. A stejně tak se nezhroutí z přímé volby starosty,“ cituje Berkovec. „Nakonec i u nás ve Slaném by současný starosta Martin Hrabánek (ODS) podle počtu hlasů vyhrál i v přímé volbě. Starosta je prostě nejblíže lidem a měl by se starat a já osobně jsem pro posílení jeho pravomocí. Ale i odpovědnosti! Toť vše. O nenahraditelné roli zastupitelstva a rady v současnosti jsem naprosto přesvědčen,“ říká poslanec.

„Ale diskuse o tom je legitimní a ve světě velmi dobře fungují i jiné modely, například v New Yorku. Starosta je volený přímo a sám si vybírá celý manažerský tým. V každém případě jde o vizi a ne o volební program ANO,“ říká Berkovec.

Zrušení zastupitelstev si nedokáže představit starostka Lidic Veronika Kellerová (Sdružení nezávislých Lidice). „Nějaká politická spolupráce i kontrola musí být. U přímé volby je otázkou, jak přesně by byl starosta volen a jaké by následně měl pravomoci. Mám informace ze Slovenska, kde s přímou volbou především v malých obcích nemají nejlepší zkušenosti,“ řekla.

S názory Andreje Babiše zatím nesouhlasí ani místostarostka Družce Marie Palková (Družec 2014). „Starosta musí mít podporu zastupitelstva, když jí nebude mít, tak se v obci neudělá vůbec nic. Proti Andreji Babišovi zásadně nejsem, ale kdyby byl starostou malé obce, tak by také mluvil jinak,“ konstatovala.

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.

Autor: Kateřina Husárová, Jan Brabec

Zrušili byste obecní zastupitelstva?

Ano

166 hlasů

Ne

219 hlasů

Hlasovalo: 385

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poctivci ještě žijí, nálezkyně odevzdala na policejní služebnu osm tisíc Euro

Metrostav handy cyklo maraton 2016.
17

Tři stovky cyklistů objedou Česko! Zavítají do Holašovic

Budějovice vyřadili, teď čeká na smutné Velvaráky Hradec Králové

Velvary – Na dalšího druholigového soka se těší fotbalisté Slovanu Velvary. Divizní celek vyřadil v sobotu v 1. kole MOL Cupu České Budějovice, ve druhém kole mu pak los přiřkl klub z dalšího stotisícového města - Hradec Králové. Hrát se bude ve středu 9. srpna (17) a Velvarští neskrývali nad losem trochu smutku.   

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Do Prahy levněji od konce srpna

Kladno - Hlavní město Praha se středočeským krajem dokončují přípravy na rozšíření integrované dopravy i na autobusové linky mezi Prahou a Kladnem, a to včetně kladenské městské hromadné dopravy. Cestující budou na jednu jízdenku cestovat mezi Kladnem a Prahou i s možností využití spojů městské hromadné dopravy v obou městech.

Kladnem budou zanedlouho jezdit Rekola

Kladno /FOTOGALERIE/ - Bikesharingová služba Rekola, která existuje již v pěti městech v České republice, zahajuje v polovině srpna zkušební provoz v Kladně. Vznikne tak komplementární dopravní prostředek k MHD. Za Rekoly se skrývá úsilí dobrovolníků a podpora lidí, kteří usilují o rozvoj městské cyklistiky.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení