VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lánští čekají na další oběti

Lány-Právě začalo pršet a vítr mrazivě šlehal do tváří. Pršelo tak hustě, že žena pomalu ani neviděla kolem jedoucí vozidla. Nestihla odjíždějící autobus ze Slovanky, který by ji pohodlně dovezl až do středu vesnice.

6.3.2008 1
SDÍLEJ:

Poklidná a přehledná silnice se v noci může proměnit v místo, kde se naposledy nadechnete.Foto: Deník/Jana Nováková

Se zablácenými nohavicemi a zcela promočeným oblečením se snažila ujít bezmála dva kilometry po silnici na Lány. Stále tady není chodník, a tak se zatím úspěšně snažila vyhýbat hrozivé srážce s projíždějícími automobily únikem do příkopu.

„Denně se potýkám se špatným autobusovým spojením. Rozhodně nejsem sama, protože stížností na toto téma na lánském úřadě jenom přibývá,“ tvrdí lánská obyvatelka Tereza Vodvářková. „Výstavba osvětleného chodníku ze Slovanky na Lány byla obecním zastupitelstvem plánovaná. U pouhého záměru ovšem asi bohužel také zůstalo,“ dodala.

Smutnou skutečností je, že na státní silnici 236/2 z obce Lány na Slovanku není opravdu chodník vystaven. Navzdory tomu, že si tato místní komunikace vyžádala již několik životů.

Na frekventované silnici projede denně několik desítek automobilů a autobusová doprava zejména do hlavního města a o víkendech do veškerých okolních destinací je nedostačující. Z toho důvodu je zde mnoho lidí nuceno chodit za každého počasí velmi často pěšky.
Nazdory názorům lánských obyvatel, kteří se domnívají, že obecní zastupitelstvo a vedení obce se touto problematikou nezabývá a zcela ji již několik let přehlíží, situace je ve skutečnosti zcela odlišná.

Zájem o vystavění chodníku na této frekventované silnici jeví obecní zastupitelstvo již několik let. V prvotním plánu měl být chodník vybudován na levé straně komunikace, kde je majoritním vlastníkem půdy Pozemkový fond v Rakovníku.

V roce 2004 byla podána žádost o bezplatný převod pozemku pro výstavbu chodníku do majetku obce. Z důvodu plánované výstavby obchvatu Lán bylo celé řízení pozastaveno. Nebylo možné přesné geodetické vyměření pozemku pro jeho výstavbu.

Naneštěstí celou kauzu zkomlikoval neznámý restituent, který jako náhradu vyžadoval právě zmíněné pozemky zamýšlené k výstavbě chodníku. Tento spor byl vyřešen až soudem v Plzni, který jeho žádost zamítl.

Pozemkový fond v Rakovníku v následujícím jednání bezplatný převod rovněž zamítl, jelikož se nejedná o pozemky v zastavitelné části obce. V tomto případě by je Lány získaly pouze odkoupením.

V druhém plánu v roce 2007 se tedy obec rozhodla vybudovat chodník po levé straně komunikace. Zde je vlastníkem Česká zemědělská univerzita v Praze.

Bohužel v této části jsou rozvody telekomunikačních sítí a dalších nepostradatelných přívodů do vesnice, což znamená pouze další komplikace.
A znovu následují desítky schválení, žádostí, vyměřování a nekonečně dlouhé čekací doby. Kdy se však celá situace vyřeší a obyvatelé Lán budou moci v případě nouze bezstarostně chodit po novém chodníku zatím nikdo neví. Můžeme pouze doufat, že si silnice do té doby nevyžádá žádné další oběti.

Je cesta ze Slovanky do Lán bezpečná?

Jana Voldřichová: Plně souhlasím s výstavbou chodníku. Jelikož mám matku ve Stochově, jsem nucena chodit tam o víkendu vždy pěšky. Cesta je opravdu nebezpečná.

Jana Šnoblová: Jezdím se synem do Prahy do nemocnice. Spojení je nedostačující. V sobotu a v neděli není skoro žádné. Když nám ujede autobus, jdeme se synem pěšky.

Aneta Worofková: Chodník je zapotřebí. Řidiči jsou zcela bezohlední. Auta se chodcům nevyhýbají. Je to o život. Místo kruhových objezdů zde měl být již dávno vybudován.

Jiří Miňo: Dříve jsem jezdil do práce vlakem a musel jsem tuto trasu absolvovat dvakrát denně a většinou již za tmy. Situace je zde bohužel už tolik let kritická.

Jana Nováková

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prázdniny jsou v Mateřské škole Hrdlív ve znamení náročné rekonstrukce. Nový školní rok zahájí děti už v novém.
12

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Unhošť /OBRAZEM/ - V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru do Unhoště. V průmyslovém areálu hořela hromada dřevěných palet. Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří zhruba tři stovky palet s tím, že se požár rozšířil také na sousední budovu skladu hnojiv.

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení