VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočty škol je potřeba plánovat

Kladensko - Katastrofální vzhled počmáraných lavic propíchaných hrotem od kružítka, které kazí dětem páteř, v žádné škole s rozumným vedením rozhodně nenajdete.

22.9.2009
SDÍLEJ:

Nové vybavení škol je běh na dlouhou trať a musí být pečlivě plánováno. Nejde všeho docílit ze dne na den. Foto: Foto: Deník/Daniela Řečínská

Po otázce, jak by měla vypadat ideální třída, se patnáctileté Nikole rozzářily oči. „Každá třída by měla mít pěkná plastová okna s pestrými barevnými závěsy. Každou stěnu jinak vymalovanou a bílý strop. Všude ať visí pěkné velké obrazy. Na nábytku si představuji hodně květin a velmi by se mi líbil držák na skateboardy a kolečkové brusle. Tabule by mohla být na fix. Také by byl fajn v učebně DVD přehrávač a hi-fi věž na muziku. Barevné lavice s šuplíkem a skříňky na učebnice. A vyučující by se měl stylově oblékat,“ popsala Nikola z Kročehlav.

Tyto představy ideálně vybavené třídy patří jistě pouze do dívčí fantazie. Ovšem některý vzhled učeben škol Kladenského regionu jako z pohádky rozhodně nevypadá. Ředitelé se shodují: výměna lavic, nábytku a pomůcek je běh na dlouhou trať a rozhodně ji nelze uspěchat. Základem je rozumné hospodaření s ohledem na budoucí priority a investice. Katastrofální vzhled počmáraných lavic propíchaných hrotem od kružítka, které kazí dětem páteř, v žádné škole s rozumným vedením rozhodně nenajdete. A třebaže je finanční situace často velmi vypjatá, dokáží si některé školy pomoci i samy.

„Snažíme se pomoci si v mnoha věcech vlastními silami. Také rodiče nám vycházejí velmi vstříc. Před třemi lety jsme vyměňovali šatní skříňky pro celý druhý stupeň, což byla investice v řádech sta tisíců korun. Poslední obnovu lavic ve třídách jsme provedli zhruba před čtyřmi lety. Nejvíce prostředků ročně vydáme za energie. Do budoucna je vybavení učeben pro nás jasnou prioritou. Určitý nábytek, například skříně, si vyučující přináší sami. Kolega si na vlastní náklady pořídil do třídy koberec. Z rozpočtu se snažíme udržovat a opravovat techniku, aby měl každý přístup ke vzdělávacím programům a internetové síti,“ informovala ředitelka Základní a Mateřské školy Buštěhrad Věra Sklenářová.

O snaze obnovovat průběžně starší nábytek za nový hovoří také ředitelka Základní školy Unhošť Zuzana Fišerová. Podle jejích slov zbývají pouze tři třídy se starším nábytkem, jejichž obnova je na řadě tento školní rok.

„Loni jsme se pustili do rekonstrukce počítačové sítě a pořídili šestadvacet nových počítačů. Naše škola se skládá ze tři budov, které jsou rozmístěné po městě. V každé je počítačová učebna. Velkou investicí pro nás byla výměna oken za eurookna, v níž budeme pokračovat. Prioritu pro nás představuje získání interaktivní tabule. Bohužel nikdy nevíte, na co budete muset finance vynaložit. Taková havárie vodních trubek s plánovanými investicemi často zatočí,“ popsala Zuzana Fišerová a dodává, že spolupráce s Městským úřadem Unhošť je na velmi dobré úrovni. Město škole poskytuje ročně finanční částky v řádu sto tisíců korun.

„Pokud se jedná o jednorázovou investici, jako v případě výměny oken, snaží se nám vedení vyjít vstříc,“ doplňuje ředitelka.

Samozřejmě při nepatřičném hospodaření školy je vstřícnost vedení města druhořadá. Proto ředitelka 11. ZŠ ve Vašatově ulici v Kladně Hana Volfová považuje správné a strategické hospodaření za základ úspěchu. „Veškeré vybavení máme úplně nové, ale to nejde za dne na den. Nové lavice do jedné třídy stojí 80 000 korun. V naší škole máme sladěnou výmalbu tříd s barvou lavic, od května deset nových počítačů, dohromady jich mají žáci k dispozici třicet. Nepoužíváme klasické křídové tabule, ale bílé keramické. Samozřejmě toto všechno je sklizené ovoce za osm let úspěšného hospodaření. Nepopiratelné výhody vidím v právní subjektivitě škol a v rozumném hospodaření,“ shrnula klíč k úspěchu Hana Volfová.

Za první pololetí roku 2009 vyložil kladenský magistrát na vybavení základních škol milion osm set tisíc korun.

Autor: Daniela Řečínská

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

Nový most ve Velvarech začnou stavět na jaře

Velvary /FOTOGALERIE/ - Důležitá dopravní spojnice mezi Prahou a severními Čechy, kterou je most ve Velvarech, bude nově vytvořena v příštím roce. Jak potvrdil Kladenskému deníku mluvčí Středočeského kraje Pavel Lochař, minulý týden o tom rozhodla rada kraje s tím, že práce na stavbě zcela nového mostu začnou zjara, jak umožní počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení