VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na letišti budou po náročné zimě opravovat ranveje

Kladensko - Opravy vzletových a přistávacích drah se uskuteční za plného provozu. Pokud to počasí dovolí, budou letadla z vedlejší ranveje vzlétávat 19 dní ve směru na Kladno. V noci ale bude klid.

20.3.2009
SDÍLEJ:

Hlavní i vedlejší přistávací a vzletové dráhy na letišti čeká pravidelná jarní údržba. Foto: Archiv VLP

Na pražském letišti se připravují na pravidelnou jarní údržbu dráhového systému, která se uskuteční v období od 14. dubna do 18. května. Opravy po náročné zimě se budou týkat hlavní i vedlejší ranveje.

V první fázi oprav bude uzavřena dráha vedlejší. Později nebude po dobu pěti dní využívána hlavní dráha a veškerý provoz se přesune na sousední přistávací plochu.

Dobrou zprávou pro obyvatele obcí z okolí ruzyňského letiště může být, že při uzávěře hlavní dráhy od půlnoci do pěti hodin ráno nevzlétne vůbec žádné letadlo.

V poslední etapě údržby se ale zřejmě mají na co těšit. Hlavní dráha bude přes den uzavřena (od půlnoci do šesti hodin ráno naopak bude v provozu) a veškeré vzlety a přistání se budou konat jen na vedlejší ploše. Letadla by měla přistávat ve směru od Prahy, ale stroje by měly vzlétat směrem na Kladno. Vše ale samozřejmě záleží na konkrétních meteorologických podmínkách.

,,Letiště Praha plní dohodu, kterou uzavřelo před dvěma roky se starosty hustě osídlených částí Prahy a Kladenska. Provoz plánujeme tak, aby se v noci nevyužívala vedlejší dráha, jejíž letové koridory vedou nad jejich územím,“ uvedl člen představenstva a vrchní ředitel Letiště Praha pro Letecký obchod, provoz a řízení majetku Jiří Pos.

Letový provoz se týká například obyvatel Unhoště, Pavlova, Buštěhradu, ale i zhruba tisícovky lidí z Červeného Újezdu. ,,Vždy když je provoz na letišti nějakým způsobem omezen, tak zřejmě letadla nad obcí létají častěji. Obvykle ale nezaznamenáváme žádné stížnosti. Mnohem horší to bývá v létě,“ vysvětlila pracovnice Obecního úřadu v Červeném Újezdu Hana Dolejšová. Místní starousedlíci prý letadla v noci zaslechnou málokdy a přes den si již na letový provoz poměrně zvykli.

,,Díky kombinovanému využití hlavní a vedlejší přistávací dráhy můžeme uspokojit poptávku leteckých společností, které využívají noční hodiny zejména pro odlety a přílety charterových letů,“ vysvětlil Jiří Pos.

Přistávací a vzletové plochy potřebují po zimě stejnou údržbu jako by potřebovala většina silnic. Opravné práce na letové dráze zahrnují například opravy trhlin, porušených hran, sanaci porušené vozovky ale i obnovu vodorovného značení a uskutečňují se za plného provozu letiště.

Termíny údržby a oprav ranvejí:
14.4. – 25.4.: údržba vedlejší dráhy
25.4. – 29.4.: údržba hlavní ranveje, provoz se bude konat ne vedlejší dráze, od půlnoci do pěti hodin ráno bude provoz na ruzyňském letišti přerušen
30.4. – 18.5.: sekvenční údržba hlavní dráhy, provoz bude od šesti hodin do půlnoci převeden na vedlejší dráhu, v ostatních nočních hodinách bude hlavní dráha v provozu

Autor: Matěj Říha

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení