Památník Lidice usiluje o to, aby Lidice zůstaly v povědomí. A to nejen jako obec s nešťastnou minulostí, ale také se živou přítomností.

Ředitel Památníku Lidice vzpomíná: „Když přijel do Lidic tehdejší ministr kultury Pavel Dostál, řekl: „Koukejte s tím něco udělat.“ A Milouš Červencl se tím zodpovědně řídí dodnes. Snaží se nejen o to, aby se Lidice nevymazaly z paměti, aby i mladí lidé věděli, co se tady stalo, a také usiluje o udržení kulturního života v obci.

„Památník Lidice je živou pamětí. Jeho aktivity jsou jak tradiční, tak inovativní. A není aktivní jen k výročí Lidic,“ uvedla Anna Matoušková z ministerstva kultury.

Jedinečným projektem je například Rozeznění. Dramatizace příběhu obyvatel Lidic, kterou poprvé zkusí v okolí památníku pouštět návštěvníkům prostřednictvím elektronických průvodců v krajině. Zvukové nahrávky vycházejí ze záznamů vzpomínek pamětníků. Tím se lidem přiblíží osud Lidic na konkrétních osudech.

I letos se připravuje dětská výtvarná soutěž, která je možná největší na světě. O její převzetí projevilo zájem několik desítek ambasád.
Také vznikají dva nové dokumentární filmy: jeden o Lidicích a druhý o osudu Ležáckých dětí. K výročí budou vydány známky.
Nebude chybět ani přehlídka dětských pěveckých sborů, připojí se i Aneta Langerová a Světlušky.

Zajímavostí je vznik katalogu žen, jež se jmenují Lidice. Dojednává se jejich návštěva v Čechách, přijet by měla například zpěvačka Lidice Robinson.
Pietní akt v letošním roce připadne přímo na desátého června. Účastnit se bude například ministryně kultury Alena Hanáková, prezident Václav Klaus a mši bude celebrovat kardinál Dominik Duka.