Morální svatokrádež. Tak lze bezesporu nazvat případ vloupání do lidického památníku, který se stal ve středu po dvaadvacáté hodině.
Neznámý pachatel vnikl do recepce muzea v památníku. Brutálním způsobem tu byly poničeny vstupní dveře a jejich bezpečnostní sklo. Zloděj přes další dveře pronikl až k plastové pokladničce s finanční sbírkou na růžový sad, kterou rozbil a zcizil z ní finanční hotovost. Celé mu to podle záznamu kamer a bezpečnostních čidel trvalo sedm minut.

„Předpokládáme, že pachatel prostředí znal. Kamery ho dokonce zachytily na parkovišti. Policie nyní vyhodnocuje záznamy,“ uvedl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Způsobená škoda podle něho dosáhla částky 80 tisíc korun. Policie zatím škodu stanovila na podstatně nižší sumu. Ta ale bude teprve upřesněna.
„Rozčiluje mě, že to není první případ. V posledních dvou letech jsme zaznamenali šestnáct různých krádeží. Opakovaně jsem žádal ředitele kladenské policie, zda by znovu neobsadili služebnu v Lidicích. Bylo mi ale s omluvou odpovězeno, že chápou mé rozhořčení, ale že nejsou schopni to zajistit. Před necelým měsícem jsem poslal dopis ministru vnitra Ivanu Langerovi v souvislosti s násilím na stadionech s tím, že by bylo dobré začít chránit také národní kulturní památky. Odpověď zatím nedorazila,“ prohlásil Červencl.

Zatím nejzávažnější případ vloupání přímo do muzea se stal na jaře 2005. Pachatel zde ohrožoval zbraní pracovnici recepce a odešel s celou hotovostí. Doposud se ho vypátrat nepodařilo. Mezi ´běžné´ krádeže, které se na pietním území stávají, pak patří například odcizení státní vlajky. „Rozhodli jsme se, že si již od včerejšího dne nasmlouváme trvalou přítomnost ochranky, ale musíme na to sehnat peníze. Došla mi trpělivost. Je mi líto, že se k naší snaze vytvořit obecní policii nebo něco podobného nepřipojuje obec,“ dodal ředitel památníku.

„Případ vyšetřujeme jako poškozovaní cizí věci a krádež,“ uvedla mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

(vlk, rob)