VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace bioodpadu je zdarma, městům se to vyplatí

Region - Likvidace bioodpadu je zdarma, městům se to vyplatí Středočeši nezůstávají pozadu ve třídění biologického odpadu. Lidé si za poslední roky i díky vstřícným krokům radnic zvykli odpad separovat a mnohým není lhostejné, co hodí do popelnice.

29.3.2017 AKTUALIZOVÁNO 29.3.2017
SDÍLEJ:

Popelnice na bioodpad. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Kladno

V Kladně bioodpad z hnědých popelnic odvážejí lidem ze soukromých zahrad jednou za 14 dní, a to podle velikosti pozemku. Nádoby jsou 120 litrové i větší. Bioodpad je odvážen zdarma do kompostárny v Libušíně. Vzniklý kompost se využívá při údržbě městské zeleně a zároveň je prodáván jako hnojivo," řekla mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková. Pokud lidé potřebují odvézt více odpadu mimo svoz, platí v překladišti v Libušíně 500 korun za tunu.

Více z Kladna: Kladenský deník
Také čtěte: Klíšťata útočí: zájem o očkování není velký

Slaný

Svoz bioodpadu pro město zajišťují Technické služby Slaný, které ho odváží do zařízení v rekultivovaném lomu v Novém Strašecí. Slaňáci navíc mohou pálit listí i suchou trávu, město nemá vyhlášku, která by toto zakazovala, nebo nějak omezovala.

Beroun

Beroun byl při svozu bioodpadu před lety první. „V sídlištích mají lidé k dispozici hnědé nádoby na bioodpad, stejně jako u rodinných domů. Město navíc poskytuje majitelům rodinných domů kompostéry," řekla mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová. Nádoby na bioodpad jsou vyváženy do kompostárny v sousedním regionu.

Více z Berouna: Berounský deník
Také čtěte:  Oprava mostu na Zavadilku začne v dubnu

Příbram

Příbramáci také najdou ve městě kontejnery na bioodpad, nebo mohou využít kompostárnu. Město nedoporučuje bioodpad pálit kvůli stížnostem sousedů, spíše radí odvážet jeho velké množství do sběrného dvora," sdělil Petr Milec z příbramského odboru životního prostředí.

Na Příbramsku letos poprvé poskytnou biokontejnery i lidem v Sázkách. V Dobříši chtějí poskytovat zdarma kompostéry pomocí dotace. Lidé svůj zájem o ně vyjádří v anketě. Zájemci z Příbramska mohou využít služeb kompostárny. Ta je v Rožmitále pod Třemšínem. Otevřena od března do listopadu.

Více z Příbrami: Příbramský deník
Také čtěte: Demolice mostu u Skalky: auta jezdí po rampách

Rakovník

V Rakovníku požádali o dotaci na nákup kompostérů. „V prvním kole by měli rozdat lidem asi 350 kompostérů. Biopopelnice zde sváží dvakrát v týdnu, podle potřeby i třikrát. Dál si bioodpad odváží svozová firma do vlastní kompostárny. Bioodpad se ve městě pálit podle vyhlášky nesmí.

V Jesenici biopopelnice nemají, ale svoz bioodpadu funguje na sousedské dohodě. „Máme svozový vůz s kontejnerem. Podobně to funguje například v obcích Soseň nebo Bedlno. Tam většinou přistavujeme kontejner v pátek, aby si lidé mohli posekat přes víkend trávu,"popisuje starosta města Jan Polák. Obyvatelé vozí bioodpad zdarma také na sběrný dvůr.

Více z Rakovníka: Rakovnický deník
Také čtěte: V Novém Strašecí se zhoršili ve třídění odpadu

CO PATŘÍ DO HNĚDÝCH NÁDOB NA BIOODPAD

 • listí, tráva
 • zbytky rostlin: kořeny a listy zeleniny, květiny apod.
 • kousky větví i keřů (posekané, nastříhané, prořezané nebo zpracované štěpkovačem)
 • spadané ovoce (prokládané trávou a řezem z keřů)
 • zbytky zeleniny a ovoce: okrajky z brambor, mrkve, kousky jablek apod.
 • čajové sáčky, kávová sedlina
 • skořápky z vajec

CO DO NICH NAOPAK NEPATŘÍ!

 • tekuté zbytky jídel
 • kosti, maso, uhynulá zvířata
 • biologicky nerozložitelné látky
 • jiné odpady

Autor: Redakce, Kateřina Husárová

29.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velvary (v zeleném) prohrály v MOL Cupu s Hradcem Králové 0:1.

Velvary: nejde to, dře to

Ilustrační foto.

Cyklista po nárazu do lampy zemřel

Kladno si poradilo i s Arsenalem

Kladno - Trenérovi Kladna Janu Pejšovi nejde závidět. Sotva se mu některý z hráčů uzdraví, uvolní místo na marodce jinému. Do utkání v České Lípě nemohl nastoupit Tomáš Procházka a už po pěti minutách se s poraněným kolenem poroučel ze hřiště kapitán Václav Kalina…

Hostouni tentokrát nepřálo štěstí

Chomutov - Fotbalová Hostouň před týdnem otočila zápas s Motorletem. Na severu Čech v Chomutově ale dovolila domácím totéž. Vedla 2:1, aby nakonec odjela z pěkného, oboustranně ofenzivně laděného utkání s pětigólovým přídělem.  

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Čechomor ovládl slánské letní kino

Slaný - Skupina Čechomor zamířila v pátek do Slaného a vystoupila v tamním Letním kině. Kapela, která příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu. Diváci na koncertě slyšeli nejen největší hity skupiny, ale i některé nové skladby v barevnějších a modernějších úpravách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení