VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masky budou řádit v mnoha vesnicích i městech regionu

Kladensko – Nepřeberné množství masek, živá muzika, koláče, jitrnice, guláš, tancování na ulici a také něco ostřejšího k pohoštění pro dospělé. Taková bude nejen následující sobota v mnoha obcích Kladenska a Slánska. Konají se v nich totiž tradiční masopusty.

13.2.2015
SDÍLEJ:

V MAKOTŘASECH SE uskutečnil jeden z prvních masopustů regionuFoto: Foto: Deník/Daniela Řečínská

Mayrovka - Z Libušína, Vinařic, Tuháně a Podprůhonu. Ze čtyř míst se vydají lidé na masopustní průvody do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, který se uskuteční už v sobotu. Maškary z Libušína vyrazí od zdejšího městského úřadu ve 14 hodin. Průvod z Vinařic se na pochod vydá v 14.30 hodin od místního obecního úřadu. Z Tuháně se lidé vydají ve 13.30 hodin. Jejich obchůzka po domech povede Lesní, Aeškerovou a Revoluční ulicí. Nejdelší cesta čeká na masky z Kladna-Podprůhonu, odkud průvod vyrazí ve 13 hodin od místní restaurace. Maškary se vydají přes Kolmistrovu ulici do sídliště Na Vyhaslém přes Kamenný vrh směrem do Hornického skanzenu Mayrau. Zde se lidé mohou těšit na bohatý program. Na úvod zazní bubenická Batucada ze Základní umělecké školy 5. května v Kladně. Chybět nebude volba královny masopustu. Z každého průvodu bude jedna kandidátka. Od 16 hodin zahraje Kladenská heligonka.

Horní Bezděkov - Tradiční průvod masek a hodování se v sobotu od 13 hodin uskuteční v Horním Bezděkově. Chybět nebude pochůzka po zdejších staveních. Rozličné maškary se sejdou na otočce u hřiště. Od 20 hodin se uskuteční v Letohrádku Vendula zábava. K poslechu a tanci zahraje pražský Big bend Nikdo neví nic.

Buštěhrad - Masopustní průvod vyjde v sobotu také v Buštěhradu. Zde se masky sejdou v 15 hodin na hřišti u Seifertovny v Kladenské ulici. Akci pořádá spolek Buštěhrad sobě. Průvodu masek budou na cestě hrát Stryci z Buštěhrada. Chybět nebudou tradiční zastávky s občerstvením. Od 20 hodin se koná U Bečvářů lidová taneční zábava.

Kladno - Do přípravy masopustu se pustili také v Divadle Lampion v Kladně. Zde se oslavy uskuteční v sobotu od 13 hodin. Po dopoledním představení Trampoty brouka Pytlíka bude následovat výtvarná dílna, v níž si příchozí mohou vyrobit masky do průvodu. Ve 13 hodin pak od průchodu u divadla vyrazí masopustní průvod. Součástí akce bude také volba nejlepší masky, zpívání písniček, pohřbívání basy nebo opékání špekáčků.

Zákolany - Zákolanský masopust se uskuteční v sobotu. Sraz maškar je ve 14 hodin u pomníku na rozcestí Zákolany a Blevice. Od 16 hodin jsou naplánovány zabijačkové hody v Piance. Od ranních hodin budou moci lidé dobroty ochutnat také u hasičské zbrojnice. Od 16.30 hodin zahraje Staropražské trio.

Kamenné Žehrovice - V Kamenných Žehrovicích se uskuteční masopustní průvod v sobotu od 12.30 hodin. Masky si daly sraz na fotbalovém hřišti SK Kamenné Žehrovice. Začátek průvodu je ve 13 hodin. Jeho trasa povede celou vesnicí a skončí opět na fotbalovém hřišti. Zde už bude připraveno občerstvení. Chybět nebudou tradiční masopustní jitrnice a tlačenka. Hudební doprovod bude mít na starosti František Šitta.

Ledce - Veselo bude zítra v Ledcích. Zde je masopustní průvod naplánován od 14 hodin. Masky vyrazí od Dětského domova v Ledcích, projdou návsí a budou pokračovat až k hasičskému domu. Zde se mohou účastníci těšit na občerstvení. Masopust pořádá místní hasičský sbor, obecní úřad a dětský domov.

Stehelčeves - Masopustní veselí se koná ve Stehelčevsi v sobotu od 15 hodin. Masky se sejdou před hasičskou zbrojnicí a vydají se na průvod. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením. Od 17 hodin je naplánována zábava pro děti. Na své si ale přijdou i dospělí. Ve 20 hodin začne maškarní ples. Příchozí se mohou těšit i na tombolu.

Kyšice - Masopustní průvod Kyšicemi se koná zítra od 14 hodin. V průvodu jsou vítání všichni, s maskou nebo bez ní. Sraz účastníků je naplánován na třináctou hodinu před zdejší hospodou U Hřiště. Kdo nebude mít masku, může si zde nějakou zapůjčit. Průvod projde téměř celé Kyšice, chybět nebude tradiční masopustní občerstvení.

Unhošť - Medvěd, bába s nůší a další tradiční masky nebudou chybět ani v Unhošti. Zde se masopustní oslavy uskuteční v sobotu 21. února. Program je připraven na celý den. Od 8 hodin se na náměstí koná zabijačka. Lidé se mohou podívat, jak se dělají jelítka a jitrnice. Od 13.30 si pak mohou na těchto dobrotách i pochutnat. Od 13 hodin vyrazí od dětského domova za doprovodu kapely průvod. Za dvacet minut dorazí na náměstí. Od 14 hodin se koná karneval a večer maškarní ples.

Slaný - Masopustní průvod vyrazí do ulic Slaného v sobotu 21. února od 14.30 hodin. Konec procesí je naplánován u sokolovny.

Zichovec - Masopustní veselí nemine ani Zichovec. Zde se masky sejdou u čekárny vedle požární nádrže. Odtud se průvod vydá na cestu vesnicí s tradičními zastávkami. Chybět nebude občerstvení, včetně klobás a piva. Průvod bude opět doprovázet živá hudba. Konec masopustu bude v Zichoveckém pivovaru. Návštěvníci se mohou těšit na pěkné překvapení.

Běloky - Bělocké maminky chystají na neděli 22. února akci Masopustní bubnování. Sraz je v 15 hodin v sokolovně v nedalekých Středoklukách. Zde si účastníci, kteří by měli dorazit v maskách, společně zabubnují. Poté se vydá ze Středokluk do obce Běloky masopustní průvod. 

Bílichov - Po několika desítkách let se uskuteční masopust také v Bílichově. Připraven je bohatý program včetně zabijačkových hodů. Lidé se na masopustní veselí mohou těšit v sobotu 28. února. Večer se uskuteční také taneční zábava. Konkrétní program bude do masopustu ještě upřesněn na webových stránkách obce a nástěnkách.

Brandýsek - Tradiční masopust se uskuteční v sobotu 28. února také v Bradýsku. Zde se průvod masek sejde ve 15 hodin u dalu Michael. Odtud se lidé vydají na pochod k hospodě Na Veverce. Chybět nebude karneval nejen pro děti, soutěže, vyhodnocení masek a tombola. 

Autor: Daniela Řečínská

13.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Ilustrační foto

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení