VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S počítačem se pracuje nejen při výuce informatiky

Hřebeč – Občanské sdružení Mozaika pomáhá školám zkvalitnit výuku informatiky a podporuje její praktické využití při většině předmětů. Po třech letech končí projekt, který žákům ze čtyř základních škol přinesl nový rozměr výuky s využitím informačních technologií.

4.1.2012
SDÍLEJ:

Sdružení základních škol Mozaika podporuje využití počítače při běžné výuce. Foto: Foto: Deník/Sandra Bejšáková

Projekt Podpora výuky základů informatiky na prvním stupni základní školy byl sestaven tak, aby získal finance z jednoho z operačních programů Evropské unie, což se povedlo, a tak Masarykova jubilejní základní škola Hřebeč, Základní škola Kmetiněves, Základní škola a Mateřská škola Stehelčeves a Základní škola Tuřany, které pod sdružení patří, získaly technologické i vzdělávací zázemí.

Ve školách se liší například i počátek výuky informatiky, někde začínají již od druhého ročníku. „Situace se mění, děti už mají pc doma, z výuky informatiky mají základní úkony zvládnuté, tedy musel přijít posun k dalším aktivitám jako je práce s textem nebo kritické hodnocení informace,“ vysvětlila ředitelka hřebečské školy Věra Komárková, jež organizuje spolupráci malých škol už mnoho let.

„Vedla mne k tomu potřeba scházet s malými školičkami, míjely nás některé informace. Tehdy jsem měli kolem 40 žáků, teď jich má škola 98. Řešili jsme trochu jiné problémy než jiné školy, zvali jsme se na vzájemné hospitace, třeba u výuky jazyků,“ popsala Komárková. Spolu se svou zástupkyní Dagmar Bulanovou se věnují Mozaice i rozvoji školy v níž působí. Výuka informatiky tady nekončí zapnutím počítače.

Běžně se tu využívají vzdělávací programy, i ve čtení a literární výchově se třeba na počítači tvoří ilustrace ke knize, starší žáci vydávají svůj časopis, text z vlastivědy obsahuje klíčová slova, která musí žáci vyhledat na internetu a někteří učitelé berou úkoly v elektronické podobě. Sešity se však děti vést musí. Dagmar Bulanová potvrdila pozitivní ohlas: „Děti to baví a ozvláštňuje to výuku. Jsou spokojené a i se chlubí, že dokáží používat počítač pro jinou práci.“

Projekt naplnil své poslání komplexně. Nejprve bylo zajištěno technické vybavení. Notebook pro koordinátora ve škole a čtyři počítače pro žáky, projektor, videokamera a fotoaparát. Pak přišel další krok – vzdělání učitelů, aby byli schopni všechny přístroje uplatnit ve výuce a naučit žáky s nimi pracovat. Dohromady se v rámci projektu vyškolilo jednadvacet učitelů.

V třetí fázi ředitelé, kteří jsou zároveň koordinátory, pomohli vytvořit příručku Mozaika námětů pro výuku Informatiky na 1. stupni ZŠ, kde učitelé najdou konkrétní nápady i plány lekcí. Příručku sdružení poskytlo i dalším školám na Kladensku. Její součástí je i multimediální CD-ROM.

Důvody pro vznik příručky upřesnila Dagmar Bulanová: „Aby uměli pracovat s technikou všichni, aby si mohli dělat přípravy a tematické plány.“ Kantoři zde najdou přesný popis vyučovací hodiny včetně časového rozvržení výuky. Masarykova jubilejní základní škola Hřebeč dnes již malotřídkou není, ale její ředitelka nabízí pomoc jiným školám i teď.

Autor: Sandra Bejšáková

4.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení