VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smečno má svoji městskou policii, střílet se ale nebude

Smečno - Počínaje dnešním dnem se Městská policie Smečno definitivně osamostatňuje a již nebude pod vedením Slaného, což takto platilo od 1. června roku 2003. Výkon služby zde prováděli několik let slánští strážníci ve dvojici a od loňského roku byly jejich řady rozšířeny celkem na čtyři členy.

1.10.2008 4
SDÍLEJ:

Od nynějška existuje Městská policie ve Smečně jako samostatná jednotka. Jak se se svým novým úkolem vedení obce vypořádá, prokáže až čas.Foto: Deník/Kateřina Husárová

Kromě střežení veřejného pořádku řešili strážníci případy rušení nočního klidu, volně pobíhajících psů, výtržníků a v neposlední řadě se zabývali v některých problematických úsecích i měřením rychlosti. Přestože byly veškeré úkoly strážníky prováděny vesměs správně, v souladu se zákonem, a lidé si jejich existenci ve městě spíše pochvalovali, je nyní vedení Smečna přesvědčeno o tom, že řízení městské policie dokáže převzít.

Úspora není prý hlavní důvod
„Rádi bychom měli sami rozhodovací pravomoci a tuto službu vykonávali více podle svého. Pokud si někdo myslí, že je to kvůli úspoře peněz, tak to není pravda. Dosud jsme platili Slanému 1,7 milionu korun. Kádr strážníků budeme naopak rozšiřovat. Smlouvu jsme měli na čtyři lidi, ale dlouhodobě tu pracovali pouze tři strážníci, protože Slaný je nemělo. Z této strany nebyla smlouva plněna. Vzhledem k tomu, že se na nás obracejí starostové okolních obcí a mají zájem, aby tam naše policie působila v rámci dodržování veřejného pořádku, jejich řady se rozšíří na pět až šest lidí,“ uvedla starostka Smečna Pavla Štrobachová. Podle jejích slov bude tuto službu město vykonávat pro šest přilehlých obcí.

Strážníci se dočkají také radaru
Starostka se rovněž pochlubila i tím, že město na vlastní náklady hodlá zakoupit i radar pro měření rychlosti. Ovšem v žádném případě se prý nehodlá vydat cestou po vzoru Kolče, aby se z městských strážníků stali měřiči rychlosti a výběrčí pokut.

„Tím, že máme ve Smečně konečně novou silnici, což je také částečně zásluhou Kladenského deníku, nám tudy ale začala auta jezdit příliš rychle. Řidiči si z toho dělají závodní dráhu, takže jim v tom potřebujeme zamezit,“ řekla starostka.
Podle jejího vyjádření se tím obci nezvýší ani náklady proto, že Smečno si veškeré výdaje dosud stejně hradilo samo. „Naše je auto, vybavení služebny, školení, výstroj strážníků a další potřebné věci.

Dohled bude od nynějška důkladný
Vzhledem k tomu, že nový místostarosta Tomáš Burda je z pozice svého povolání zasvěcen do policejní problematiky, bude navíc starostce vydatným pomocníkem při řízení vzniklé městské policie. Vedení města se přesto, nebo právě proto rozhodlo k nezvyklému kroku, jímž je skutečnost, že strážníci budou v ulicích beze zbraní.

Smečenští prý zbraně nepotřebují
„Rozhodli jsme se, že zbraně zkrátka nejsou potřeba, protože městská policie byla zřízena k ochraně veřejného pořádku, ne k zásahům. Na to máme policii,“ řekl Burda.

Podle něj je řada jiných donucovacích prostředků, které lze v případě nutnosti použít. „Pokud dojdeme k přesvědčení, že bez zbraní sloužit nelze, třeba časem změníme názor,“ uvedl místostarosta Smečna Tomáš Burda.
Přestože tento krok řadu lidí ve městě spíše udivil, starostka tvrdí, že beze zbraní slouží například i v nedalekém Berouně. Po prověření těchto informací Kladenský deník zjistil, že to není pravda, protože berounští strážníci zbraně používají.

„Je to divný pocit, když k něčemu dojde, že jsou bez pistole. Kdyby mě ale na benzince někdo přepadl, mám pro jistotu svou zbraň. Člověk si zkrátka musí pomoci nejvíce sám,“ řekl smečenský čerpadlář.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Rozbitá výloha, vykradené auto i opilá cyklistka

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

Kladno – Kladenští policisté žádají občany o spolupráci. Hledají poškozené lidi, které dvavatřicetiletý muž ohrozil svou nebezpečnou a riskantní jízdou v ulicích Kladna. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení