VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s policejní hlídkou byla nad mé síly

Kladno /NA VLASTNÍ KŮŽI/- Kontroly řidičů, sledování nočního provozu, vloupání do domu a návštěva u bezdomovců.

13.9.2010 17
SDÍLEJ:

Při kontrolách řidičů policisté žádný alkohol nezaznamenali.Foto: Foto:Deník/Daniela Řečínská

Stmívá se, začíná mi být už trochu zima, když před redakcí Kladenského deníku zastavuje služební vozidlo Policie ČR. Dnes v něm strávím celou noc po boku dvou nadstrážmistrů, Ondřeje a Václava.

Má služba na rozdíl od té jejich začíná až ve 20 hodin. „Co budeme dělat?“ ptám se zvědavě policistů. Odpověď je prostá: budeme dohlížet na bezpečnost v dopravě a veřejný pořádek. Což v praxi znamenalo, že jsme zastavili, podle mého názoru, velké množství vozidel.

Každého řidiče policisté nechali zkontrolovat v rejstříku. Zjistili tak, zda je vůbec majitelem řidičského oprávnění, zda nemá zakázáno řídit a jestli neprochází pátráním.

Zkontrolovali technický stav vozidla, všechny povinné doklady řidiče a dali mu také dýchnout. Mohu v klidu říci, že se při mé službě se v tomto směru nic mimořádného nestalo.

Kromě porouchaného předního světla a chybějícího malého technického průkazu jsme největší přečin zaznamenali u červeného peugeotu. Ovšem nejednalo se o přestupek řidiče v jízdě, ale o tříletého spolucestujícího, který neseděl v autosedačce.„Žena dostala tisíc korun pokuty,“ poznamenal policista Ondřej, když usedal zpět do auta. „Lidé vám jistě velmi nadávají, když jim ukládáte pokuty, že?“ ptám se.

„S tím musíme počítat, že se to někomu jen tak nelíbí. To nás pak chce každý svlékat z uniformy a podobně,“ odpověděl mladší z dvojice, Václav, který je u Policie ČR zatím rok. Naštěstí se ani jednomu ještě nestalo, že by je někdo skutečně fyzicky napadl.

„Od léta testujeme malé kamery, díky kterým můžeme kdekoliv pořizovat zvukový i obrazový záznam,“ přidává se do debaty Ondřej. „Je to dobré. Skutečně jsou lidé, kteří dokáží tvrdit, že jsme jim div neutrhli hlavu. Hlavně jsou schopni si k tomuto tvrzení sehnat i očité svědky,“ přikývl Václav.

Najednou se z vysílačky ozvalo: „Ve Velkém Přítočně bylo nahlášeno vloupání a přepadení.“

Okamžitě vyrážíme na hlášené místo, a já si připadám jako v Kobře 11, neodvažuji se ani nahlas dýchat. Za několik minut jsme tam. Několik lidí postává naproti silnici. Jedna hlídka už je zde. Vcházíme do domu. Jako první si všímám rozbitého květináče na dlážděné podlaze. Slyším hlas majitelky domu.

„Já nevím kolik jich bylo. Nevolejte mi sanitku, já ji nechci, Nikam nepojedu. Nevím, jestli mi něco sebrali,“ křičí a v županu pobíhá po domě. Z obličeje jí teče krev. I když vypadá zranění ošklivě, stále odmítá přivolat záchrannou službu. Na nic si nevzpomíná, nikoho neviděla. Nejprve tvrdí, že do domu vlezli oken, pak prý sklepem.

Nejsem na takové situace zvyklá. Docela se mi uleví, když Ondřej rozhodne, že půjdeme zpět do auta a prohledáme nejbližší okolí. Druhá hlídka zde zatím zůstane. Bohužel nikde nebylo ani živáčka, a to jsme zajeli i na polní cesty. Vrátili jsme se. U domu již stojí sanitka a dorazil také psovod.

My už zde nejsme nic platní, tak odjíždíme. Kromě veřejného pořádku a bezpečnosti provozu máme také za úkol v konkrétním čase kontrolovat zadané lokality, tak zvaná kontaktní místa.

Únava je na mě již skutečně znát, většinu času trávím s obličejem přilepeným na okýnku. Pokaždé mě vzbudí, když Ondřej šlápne na plyn.

Abych se trochu probrala, půjdeme zkontrolovat bezdomovce, kteří bydlí ve zničené budově v areálu bývalého Koněva. Zdržují se tu dva muži a jedna žena. „No, jedna hlídka říkala, že jich tu bylo minule šest,“ poznamenal Václav. Policie má tyto lidi bez přístřešku ztotožněné a jen je kontroluje.

Při naší návštěvě spal ve vyšším patře ještě jeden muž, prý z Moldávie.

Ve tři ráno žádám policisty o odvoz domů. Takovou noc jsem zažila poprvé. Mám tolik zážitků, zkušeností a nových informací, že mě rozbolela hlava. Měla jsem štěstí, jen co se za mnou zaklaply dveře policejního vozu, zvalo se z vysílačky: „Loupežné přepadení čerpací stanice v Libušínské ulici.“ Ve stejný moment se už jen protočily pneumatiky a služební vůz mizel v dáli.

Nikdy mě nenapadlo, že zatím co spím, stane se za jedinou noc tolik věcí.

Autor: Daniela Řečínská

13.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Ilustrační foto

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení