VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečnostní opatření kvůli výskytu Tularémie na Kladensku stále trvají

Kladensko-Přesto, že od posledního výskytu nebezpečné nákazy – tularémie na Kladensku již uplynulo několik měsíců, bezpečnostní opatření stále přetrvávají. Veterináři toto onemocnění v regionu zaznamenali u zajíce, jenž byl nalezen mrtvý nedaleko kladenského krematoria v listopadu minulého roku.

6.5.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv

„Uhynulý kus byl podroben testům a tularémie u něj byla pozitivní. Byl ale jediný. Přesto jsme nenechali nic náhodě a vyhlásili ochranné pásmo pro všechny kladenské čtvrti včetně Buštěhradu a Hřebče. Žádný další případ jsme od té doby na Kladensku nezjistili,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Zdeněk Císař.

„Přesto mimořádná opatření stále trvají. Vzhledem k tomu, že místo nálezu není honebním pozemkem a k odvolání ohniska je ročně potřeba minimálně deset kusů odlovené zvěře, která projde kontrolou a bude na nákazu negativní, mimořádná opatření budou přetrvávat ještě několik let,“ dodal Císař.
Tularémie se vyskytuje především u zajíců, ondater a jiných hlodavců. Onemocnění se v počátečním stadiu projevuje jako obyčejná chřipka, ale pokud se léčba podcení, může být životu nebezpečná. Spotřebitelé by měli být obezřetní zejména při porcování. Poranění o kost totiž může být osudné. „Dostala jsem zajíce a při porcování si poranila ruku. Souhrou nešťastných okolností byl právě tenhle nakažený. Strávila jsem nepříjemné týdny v Nemocnici na Bulovce s vysokými dávkami antibiotik,“ řekl žena z Uhů, která se tularémií v minulosti nakazila.

Nepostradatelné včely začínají vymírat

V posledních letech hynoucí a oslabená včelstva mají obrovský dopad nejen na rostoucí ceny medu, ale i na samotnou existenci člověka.
„Svou roli hraje nedostatečné ochlazení v zimním období, kvůli kterému přežijí cizopasní roztoči ve včelstvech, a také nedbalost o preventivní péči samotnými včelaři,“ řekl libušínský včelař Josef Pláteník.

Každoročně vydává veterinární správa preventivní opatření týkající se povinného přeléčení, které je prováděno průběžně vždy od počátku října do poloviny března. „Někteří včelaři jsou nezodpovědní a nařízení nedodržují,“ uvedl.
V případě onemocnění se choroba rozšíří vždy do celého včelstva. Nákaza vychází od matky, jež dále rodí již nakažené včely, či od jedinců z divokých rojů.

Při podezření je z každého včelstva vybráno několik včel k laboratornímu vyšetření. Následný lék je podáván ve třech fázích. V prvních dvou je do uzavřeného včelstva vložen pásek napuštěný vypařující se léčivou látkou. V poslední fázi je do včel foukána mlhovina, též s léčebnými účinky. Léčivá kůra má za úkol odstranit roztoče a zničit bakterie.

Onemocnění včel nejsou přenosná na člověka ani nemají vliv na poživatelnost medu. Důsledky chorob jsou v oslabení zdraví a vitality včel. Výjimkou je mor včelího plodu. „Při zjištění nákazy se musí spálit celé včelstvo, úl, oblečení včelaře i veškeré jeho pomůcky, aby se nešířila dál. Med je neprodejný,“ upřesnil Pláteník.

Sám tvrdí, že nejúčinnější je provádět prevenci plošně v celé oblasti. „Naše včelstva jsou pravidelně kontrolována dobrovolnými včelaři. Preventivní léčbu provádíme současně v celém Libušíně. Za dva dny jsou zaléčena všechna místní včelstva a možná nákaza je vyloučena,“ dodal.

Zuzana Vlková, Jana Nováková

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení