Dopoledne 23. září 1960 vypukl v kamenouhelném dole Nosek v Tuchlovicích velký požár. V důsledku otravy oxidem uhelnatým zahynulo na místě dvacet horníků , přičemž dalších dvaatřicet bylo přiotráveno. Ve tmě pod zemí nastal absolutní zmatek.

Lidé utíkali proti kouři a na cestě k jámě zkolabovali. Tehdy se sečetla řada nešťastných náhod. Záchranáři byli sice nasazeni, ale panika nastala dříve, než se k horníkům stačili dostat.

„Tato tragédie byla největší, které se kdy staly v dolech na Kladensku. Důlní neštěstí na území Českého státu , které se počtem mrtvých rovněž nechvalně vrylo do dějin, se stalo v roce 1892 v Příbrami, kde si katastrofa vyžádala 311 obětí. Největší dokumentované neštěstí na světě bylo dále v roce 1942 v Mandžusku, kde zahynulo 1440 osob,“ uvedl Jaroslav Grubner, tajemník Klubu přátel hornických tradic Kladno.

Přátelé, pamětníci tragédie i její přímí účastníci se sešli ve čtvrtek při pietním aktu v areálu skanzenu Mayrau, kde byl horníkům postaven pomník. Po přečtení jmen všech obětí položili přítomní k pomníku květiny a za doprovodu hornické hymny uctili památku těch, kteří tehdy na Nosku zahynuli.

„Ze všeho nejvíce nás ale mrzí, že zástupci Královského horního města Kladna se neobtěžovali přijít při příležitosti 50. výročí největšího důlního neštěstí na Kladensku. Považuji to za vrchol arogance.

V roce 2013 bychom měli být v pořadí dalšími hostiteli největšího setkání všech hornických spolků a měst. Byl bych rád, aby to u nás bylo také tak hezké, jako to měli v jiných městech v republice. Doufám, že se to vydaří.

Bez horníků by totiž Kladno nikdy nebylo tím, čím je,“ řekl Josef Suldovský, historik, spisovatel a člen Klubu přátel hornických tradic Kladno.