VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Stehelčevsi se policie nedočkali, tak si pořídili vlastní strážníky

Stehečeves - Nápad mít svou policii vznikl ve Stehelčevsi zhruba před dvěma roky. Nebylo totiž v silách obce jiným způsobem řešit drobnou kriminalitu, nesprávné parkování, odložené vraky aut, černé skládky a podobně.

24.10.2008
SDÍLEJ:

Strážníci Petr Kerpl a Josef Marek ukončili měření rychlosti ve Cvrčovicích. Poté je čekala obchůzka obcí. Stehelčevsi se nepodařilo s republikovou policií domluvit na častějších kontrolách, proto si pořídila vlastní obecní policii.Foto: Břetislav Kostka

Jednáno bylo s republikovou policií i kladenskými strážníky, ale vždy bez úspěchu. Odpověď byla stále stejná: „Máme podstav policistů, máme moc práce v Kladně.“

Stehelčevesští strážníci doufají, že zákony, podle nichž se řídí, doznají změn. Mohou měřit rychlost, ale Policii České republiky musí volat například na opilce, řidiče, který nemá doklady nebo je v podnapilém stavu, při trestném činu se škodou vyšší než pět tisíc korun, když šofér nesvítí, telefonuje za jízdy či nemá zapnutý bezpečnostní pás. Tak takové mají zatím právo.

„Hodně se mluví o neoprávněném obohacování obcí. Není to tak! Je to v souladu se zákonem. Jsou bohužel obecní policie, které pouze měří rychlost a nic jiného nedělají. Ale hlavní náplní činnosti je prevence a zajišťování veřejného pořádku. Samozřejmě doprava tam také patří,“ řekl místostarosta Stehelčevsi Pavel Pobříslo

„Náklady jsou značné. Výstroj a výzbroj, auto, laserový měřič rychlosti, mzdy a prostředky na provoz. Pokud bude policie dělat, co má, a ne pouze měřit rychlost, tak se tyto náklady nepokryjí. Pokud by u nás fungovala na základě veřejnoprávní smlouvy jiná obecní policie, tak zaplatíme dle mého odhadu asi čtvrt milionu ročně. Když budeme naše strážníky dotovat stejnou částkou, vyjde to nastejno a máme policii vlastní, která bude plnit převážně úkoly podle našich potřeb,“ poznamenal místostarosta.

Zatím obecní policii ze Stehelčevsi využívají v Buštěhradu, Libušíně, Pcherách, Cvrčovicích, Hrdlívě, Hřebči, Dolanech, Pavlově, Družci a Doksech.
Strážníky Petra Kerpla a Josefa Marka jsme zastihli ve chvíli, kdy dohlíželi na veřejný pořádek a měřili rychlost ve Cvrčovicích. „Dneska je klid, vyskytly se jen drobné problémy. Řešíme vraky aut, stavební materiály na chodníku a jiné situace. S rychlostí aut v obci máme nedobré zkušenosti v Jenči. A peněžité tresty? Nejvíc jsem dal pokutu dva a půl tisíce korun řidiči, jenž nedal přednost dětem na přechodu u školy v Hřebči. Taky se stane, že šofér nezastaví. V tom případě posíláme dokumentaci z radaru na správní orgán. Nikoho nehoníme, vlastně na to ani nemáme síly. Měříme rychlost tam, kde to chtějí starostové,“ řekl Marek.

„Máme dlouhodobé problémy, hlavně večer je potřeba obec kontrolovat. Státní i městská policie mají podstav, nemohou k nám dojíždět. Proto máme smlouvu se stehelčeveskou obecní policií. Dva měsíce je krátká doba na nějaké závěry, ale lidé jsou spokojeni. Měří tu rychlost, zmizely černé skládky,“ zhodnotil činnost stehelčeveské policie starosta Cvrčovic Jiří Musel.

Břetislav Kostka

Místo události:
24.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení