Péče o psy je stejná jako o vrcholové sportovce

Kladno - Ondřej Stejskal z Kladna je musher, který má na svém kontě medaile z mistrovství Evropy.


Diskutovat (0) 30.11.2009 16:59

„Jízda na sáních má kouzlo a ta čistota a klid jsou pro mushera to nejkrásnější,“ řekl Ondřej.
„Jízda na sáních má kouzlo a ta čistota a klid jsou pro mushera to nejkrásnější,“ řekl Ondřej.
Autor: osobni archiv

Mnoho lidí má zajímavé a netradiční koníčky, ale jen málokdo se prohání po loukách na káře tažené několika psy. Tím mužem třímajícím v rukách otěže není nikdo jiný než osmadvacetiletý kladenský musher Ondřej Stejskal. 

Na své začátky si mladý závodník pamatuje velmi dobře. Podle svých slov se k netradičnímu sportu dostal učiněnou náhodou, když jako malý hoch toužil po zvířeti. 

Budoucí musher si tedy pořídil rovnou dva psy Sibiřského Huskyho a s postupem času začal poznávat jeho povahu a charakter. „Toto plemeno je velmi temperamentní, chytré a dosti tvrdohlavé. Nedílnou součástí jeho života je aktivní vybití sil, přičemž evidentně největší radost má z aktivního pohybu,“ popsal chovatel své psy. 

Ondřej se začal zajímat také o historii tohoto plemene a psí spřežení mu učarovala. „Začali jsme psy zapřahat, učit je tahat a porozumět různým povelům. Za čas se k nám dostal ještě jeden Husky, to už jsme sbírali zkušenosti na závodech od zkušenějších musherů,“ prozradil závodník, který vidí svou největší oporu v otci a své manželce.

 V současné době čítá Ondřejova smečka šest psů, z toho dvě půlroční štěňata. Péče o ně je musherův největší koníček a zabírá mu tak veškerý volný čas, ale jak sám říká, radostí je stále mnohem více než starostí. „Každý náš pes se okamžitě stává členem rodiny, mám je všechny rád. Když si pořídíme štěně, tak se mu nějaký čas věnuji více než ostatním a naopak mě některý z nich dokáže naštvat jako v každé správné rodině,“ řekl o svých kamarádech chovatel. 

Sport psích spřežení má spoustu pro laika naprosto nepochopitelných závodních kategorií a typů. „Pokud to sečtu, máme zhruba dvacet jedna kategorií a dětské závody. Vše se odvíjí například podle počtu zapřažených psů a jejich plemene. Druhy závodů jsou spritové, to je krátký okruh do deseti kilometrů, midové, delší okruh 12 – 40 kilometrů, a longové, které měří čtyřicet kilometrů a více. U nás se jezdí nejdelší závod s názvem Šediváčkův long, který je dlouhý 333 kilometrů,“ informoval závodník. 

Pravidla spřežení řeší bezpečnost předjíždění, povinnou výbavu, kategorie a především Řád na ochranu zvířat, který byl úředně schválen. „Lidé se často ptají, zda to není trápení psů. Dle mého názoru ne. Psi běhají rádi s nadšením a radostí. Stačí jen zacinkat karabinami a hned se jim rozzáří oči. Je nepřípustné psy nějak trestat nebo povzbuzovat jinak, než ústně,“ zhodnotil tuto otázku Ondřej. 

Mezi největší úspěchy mladého závodníka patří Mistrovství Evropy v Itálii v roce 2007, kde v midu v kategorii do čtyř psů pro Sibiřské Husky získal třetí místo, které o rok později v Rakousku obhájil. 

„Nejbližší poslední letošní závody na suchu, jak my říkáme na blátě, se budou konat o víkendu 5. a 6. prosince ve Škvořeticích na jihu Čech. První sněhové závody se konají 16. a 17. ledna příštího roku na šumavském Zadově, tedy pokud se počasí umoudří a napadne sníh,“ pozval čtenáře na napínavou podívanou Ondřej Stejskal. 

Případní zájemci o tento sport se mohou obrátit na předsedu Mushers clubu Kladno Jiřího Stejskala na adrese sgagyr@volny.cz či se podívat na www.mushing.cz.

Ondřej Stejskal. Osmadvacetiletý musher vystudoval Stavební průmyslovou školu v Kladně a je čerstvě ženatý. Jeho největším koníčkem jsou psi, jen výjimečně odpočívá bez nich. Informace o tomto sportu, další zajímavosti, diskusi či kalendář závodů můžete najít na webu: www.mushing.cz


Diskuse k článku neobsahuje žádné příspěvky

E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality