Podle plánů by měl nový pavilon nabídnout ubytování až pro 104 klientů a jeho výstavba bude stát zhruba 80 milionů korun.

„V současné době máme hotovu studii a pracuje se na projektové dokumentaci, která by ještě letos měla projít územním rozhodnutím. Podle prvotního úmyslu by v novém pavilonu mělo vzniknout dvaapadesát jednolůžkových pokojů,“ uvedl ředitel domova Zdeněk Syblík.

Podle jeho slov bude stavba koncipována tak, aby přízemí bylo upraveno pro potřeby handicapovaných klientů na vozíku.

„Kromě toho bude mít každý pokoj svoje vlastní sociální zařízení a v jednotkách pro klienty na vozíku bude i speciální nábytek a také upravené vstupy. I ostatní pokoje ale budou mnohem prostornější než ty staré. To proto, aby v budoucnu, když by mohl být větší tlak na počet míst, pokoj mohli bez problémů obývat dva klienti,“ řekl ředitel Syblík.


Zvýšení kapacity by tak mělo řešit problém umístění kladenských seniorů na dlouhá léta dopředu. „Na každém patře bude společenská místnost, nové sesterny, ale například také shozy na špinavé prádlo, které budou ústit přímo do prádelny. Propojíme suterény a vytvoříme nové prostory pro údržbu a černou komůrku, tedy místo, kam dočasně umístíme zemřelého klienta. Ta tady dosud není a kvůli tomu, že jsou pokoje dvoulůžkové, musíme tuto situaci řešit zástěnami, což není pro psychiku druhého klienta zrovna dobré,“ popsal ředitel.


V současné době má domov kapacitu 125 lůžek a je plně obsazen. Zdeněk Syblík hodnotí, že poptávku po místech se daří uspokojovat v celku dobře, ale i přesto má v evidenci asi dvě stě žádostí. „Číslo je ale zavádějící, neboť zhruba polovina je, jak by tak řekl, rezervací,“ dodal ředitel zařízení.
Kromě výstavby nového pavilonu už domov za poslední dva roky ale prodělal řadu jiných změn.


„Vloni jsme vytvořili manuál pro zaměstnance, kde je uvedeno vše o domově a jak se mají zaměstnanci zachovat při neobvyklých situacích. Také jsme vyměnili podlahy. Zrušili jsme staré dlaždice a vyměnili je za nová lina, která jsou mnohem lepší především kvůli handicapovaným klientům. Zakoupili jsme i přístroj Vacumet, jenž přeměňuje nebezpečný a infekční odpad na ostatní, čímž nám snižuje náklady na jeho likvidaci,“ uvedl ředitel.

I když se v současnosti v sociálních službách preferuje spíš terénní pečovatelská služba, Zdeněk Syblík tvrdí, že rozšíření kapacity domova pro seniory je nezbytné.


„Moje zkušenost je taková, že populace stárne velmi rychle, ale co je horší, je na tom stále hůře i po zdravotní stránce. Současná kapacita je nedostačující. Mým cílem přitom je, aby lidé měli na paměti, že jsme tu pro ně a nemuseli se stresovat, že se o ně nikdo nepostará, až nebudou moci,“ dodal.