VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bodnutí hmyzem může znamenat pro alergika smrt

Kladno - Léto je časem dobrodružství a zážitků, na které se nezapomíná. Bohužel v řadě případů nemají tyto nezapomenutelné okamžiky nic společného s okamžiky štěstí. Jedním z důvodů těchto neblahých chvil může být i pobodání od vos, včel, sršní a jiného hmyzu.

29.7.2009
SDÍLEJ:

Nečekané nájemníky neprovokujte, ale zavolejte na jejich odstanění odborníky včelařeFoto: Karel Pech

Jejich bodnutí je nepříjemné a bolestivé. V té lepší variantě je následkem jen zarudnutí a menší svědivý či pálivý pupínek. Někdy ovšem může dojít k závažné život ohrožující alergické reakci a bodnutí může znamenat i smrt. Na umření si jistě po bodnutí vosy připadala i osmapadesátiletá žena ze Slaného.

Ačkoliv ji v mládí hmyz bodl bez následující reakce několikrát, po štípnutí do paty při procházce v lese okamžitě začala natékat. „Stihla jsem z lesa ještě dojet do nemocnice. Svědilo mě celé tělo, ale čím víc jsem se škrábala, tím víc jsem natékala. Zalehly mi uši a přestala jsem slyšet. Ulevilo se mi až když jsem dostala kalciovou injekci, ale úplně jsem splaskla až po třech dnech,“ popsala postižená žena svůj zážitek z letní procházky lesem.

Evidentně má podobných zkušeností stále více lidí. „Jenom v úterý jsme vyjížděli čtrnáctkrát k případům pobodání hmyzem ve středních Čechách. Od začátku tohoto týdne eviduje záchranná služba Středočeského kraje pět zásahů na Kladensku. Důležité je nejen umět dobře poskytnout první pomoc po pobodání, ale zaměřit se zároveň na prevenci, tak aby k bodnutí vůbec nedocházelo,“ vysvětlila mluvčí Záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.

Procházky přírodě vyžadují jistou opatrnost. V zemi, ve starých kmenech, pařezech a hromadách dřeva se mohou skrývat vosí i sršní hnízda. Důležité je s tímto faktem počítat a hmyz nedráždit prudkými pohyby. Pokud nastane vyrojení vzteklých včel, doporučují odborníci rychlý ústup. Stejně tak i chataři, kteří se přijedou po roční pauze rekreovat, mohou narazit na nové nájemníky. V těchto situacích je dobré vosy, včely či sršně nedráždit a jejich likvidaci nebo přesun nechat na odbornících včelařích, popřípadě na hasičském záchranném sboru, který hnízdo zlikviduje.

Svůj význam má i prevence při jízdě na kole. Stává se, že vosa vletí cyklistovi pod trikot nebo pod helmu a může tak nešťastníka bodnout i několikrát po sobě. „Doporučujeme při jízdě na kole používat přiléhavé oblečení a helmu, která má v otvorech síťky určené proti hmyzímu bodnutí,“ informovala Tereza Janečková.

Největší nebezpečí s fatálními následky je spolnutí bodavého hmyzu nebo jeho vniknutí do dutiny ústní a případné pobodání, což může mít za následek otok hrtanu a dušení. Vosy často spadnou do slazených nápojů i piva a často lezou dovnitř láhve, kde nemusí být dobře vidět, a proto hrozí jejich vypití. Stejně rizikové je i pojídání ovoce, sladkostí, například lízátek, na které vosa ráda usedne. Dotyčného pak může bodnout do ústní dutiny, jazyka, uvnitř krku, ale i v hrtanu a jícnu.

Pokud již dojde k pobodání, je bezpodmínečně nutné poskytnout postiženému první pomoc. „Dobré je ochladit lokálně místo bodnutí a otok obkladem nebo studenou vodou. Pokud je dotyčný alergik, hrozí u něj otok takzvaného anafylaktického šoku. V tomto případě a v případě bodnutí do krku či v dutině ústní je třeba volat záchranou službu. Při pobodání do krku či do úst se může hrtan zúžit, což často vede k dušení lidí, i když nejsou alergici. Proto je třeba v těchto situacích volat vždy rychlou lékařskou službu na čísle 155,“ popsala možnou situaci mluvčí.

Lidé, kteří mívají po bodnutí prudkou alergickou reakci a hrozí u nich anafylaktický šok, by měli být od lékaře vybaveni injekcí, již si v případě nutnosti aplikují do svalu. Nejčastější projevy alergické reakce a anafylaktického šoku jsou lokální otok postiženého místa, kopřivka, svědění, otok hrtanu, zhoršená průchodnost dýchacích cest a následné dušení, záchvat podobný astmatickému, pokles krevního tlaku, bezvědomí, někdy i zástava srdeční akce a dechu až úmrtí. Rozvoj závažných problémů není okamžitý, příznaky se začínají objevovat po několika minutách od bodnutí. Z tohoto důvodu se málokdy stává, že záchranná služba nepřijede včas.

Autor: Daniela Řečínská

29.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Ilustrační foto

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení