Muž zkolaboval na poště
„Po čtvrt na jedenáct dopoledne jsme byli voláni ke kolapsovému stavu na jedné z kladenských pošt. Příhoda postihla devadesátiletého muže, který se léčil se srdcem. Zdravotníci mu začali doplňovat tekutiny a nasadili kyslíkovou masku. Po poskytnutí neodkladné péče jsme pacienta předali na interní oddělení kladenské nemocnice,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Nina Šeblová.

K podobným případům nyní záchranáři vyjíždějí především kolem poledne. „Ve vedrech jsou ohroženi zejména kardiaci a astmatici. Právě ti totiž trpí dechovým obtížemi a může u nich dojít k srdečnímu selhání a v krajních případech u nich hrozí šokové stavy. Ohroženi však nejsou pouze oni, ale i lidé s nedostatečně vyvinutým termoregulačním systémem. To jsou zejména děti, jež ho ještě nemají plně vyvinutý a starší, kteří ho naopak ztrácejí,“ sdělila mluvčí.

Přes neustále upozorňování se však stále najdou i ti, kteří si zdravotní komplikace z horka přivodí je tím, že nedodržují pitný režim. „Lidé, kteří vědí, že jim toto počasí způsobuje problémy, by také neměli příliš vycházet ven a vyvarovat se alkoholu. Ten stejně jako káva dehydratuje. Lékaři naopak doporučují pít vodu a minerálky,“ dodala.

Pozor na některé zelené rostliny
Kromě pravidelného pitného režimu by také podle primáře kožního oddělení kladenské nemocnice Vladimíra Drvoty měli lidé pamatovat také na opatrné slunění a být obezřetní při kontaktu s určitými rostlinami. „Některé zelené rostliny mohou vlivem intenzivního slunečního svitu vytvářet fotoaktivní látky furokumaríny, jež na nechráněné kůži mohou způsobit puchýře a dokonce záněty. Je potřeba si dát pozor například při kontaktu s bolševníkem, routou a třemdavou. Při této intenzitě slunečního záření se také nedoporučuje obzvláště přes poledne vycházet bez natření opalovacím krémem s UV filtrem,“ sdělil Drvota.

Přesto, že je v regionu mnoho míst, které v parných dnech lákají ke svlažení ve vodě, podle vyjádření vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny Miroslavy Hruškové z kladenského pracoviště, tu existují pouze dvě koupaliště – u Sletiště v Kladně a ve Slaném.

Přírodní koupaliště v regionu není
„Žádné přírodní, jež by odpovídalo všem hygienickým normám, tu není. I nadále nedoporučujeme koupání například v Turýňském rybníce. Z řady rozborů vyplývá, že je to nevhodné místo už jen z důvodu chemického znečištění, protože některé okolní obce do potoka, který rybník naplňuje, odvádějí splaškové vody,“ řekla Hrušková s tím, že když už někdo trvá na koupání v přírodě, měl by se vyvarovat kvetoucí vody.
Kladenští hygienici mají na nejbližší dobu v plánu místní koupaliště navštívit a otestovat kvalitu vody. „Naše rozbory ještě nejsou hotovy, ale podle těch, které si zařízení dělají sama, se zdá, že by voda měla být v pořádku,“ dodala.

Zatím nejvyšší návštěvnost zaznamenalo slánské letní koupaliště hned první den v červenci. Podle pracovnice Technických služeb Slaný, jež koupaliště spravují, ho navštívilo 438 zájemců, ale letošní rekord se teprve očekává. Mohl by padnout o některém horkém víkendu. Tehdy se areálu sejde až kolem tisíce lidí.

Slaňáci si ale na rozdíl od Kladeňáků mohou v létě vybrat ještě návštěvu místního aquaparku. A právě tak se v úterý rozhodlo i 441 plavců. „Řekla bych, že máme velkou návštěvnost v létě. Obzvlášť letos, kdy máme otevřenou i zahradu,“ uvedla pracovnice. Letošní prozatímní rekord krytého bazénu však zatím padl hned v lednu. Tehdy ho navštívilo 760 lidí.

Organismu prospívá kropení silnic
Kromě samotného ochlazování v bazénech je ve vedrech pro lidský organismus přínosné také kropení vyprahlých ulic města. To v Kladně provádí Městský podnik služeb (MPS) na výzvu magistrátu.

„Obvykle kropíme, když po sobě následuje několik tropických dnů. Teď máme v pohotovosti dva kropicí vozy, které jsou připraveny, kdykoli zasáhnout. V dopoledních hodinách mají i jinou činnost, ale odpoledne by mohly vyjet do města. Jak to však s kropením v nejbližších dnech skutečně bude, není jasné, protože předpověď hlásí bouřky a je nesmyslné, abychom kropili, když za dvě hodiny může pršet, není to tak levná záležitost,“ uvedl ředitel MPS Petr Schönfeld.

ANKETA:Jak snášíte letní horka?

Ota Pichl:Ve stínu zvládám horko poměrně dobře. Na sluníčku se mi dělá špatně, už nejsem taky nejmladší. Když už to pak nejde vydržet, tak raději skočím do vody.

Robert Machuta:Jsem skoro pořád v práci, takže horko zvládám hodně obtížně. Dnes mám výjimečně volno, tak je to lepší. Ve vodě je ale v takovém počasí nejlíp.

Dagmar Vašáková:Žádné horko ještě není. Mělo by se ale určitě začít něco už dít na Bažantnici. Mají tam rekonstruovat, ale nic se nedělá. Jedno koupaliště na Sletišti je málo.

Michal Poljakov:Zatím to jde. Odpoledne je to horší. Sehnal jsem si přes léto brigádu v občerstvení na koupališti. U pánve je tedy pěkně horko, ale práce mě baví.

Štefan Hora:S horkem nemám problém. Vydržím i čtyřicítky. Nejdůležitější je, aby člověk měl možnost jít k vodě. Na Sletišti je hezky, ale pro celé Kladno nestačí.