VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podlešínští mají strach, nedůvěřují záměrům investora

Slánsko – Komfortní moderní bydlení pro rodiny s dětmi 
s veškerou občanskou vybaveností, zelení, sportovišti 
i kulturním vyžitím chtějí vybudovat izraelští vlastníci 
v části někdejšího vojenského areálu v Drnově u Slaného. Místní mají z jejich záměru už delší dobu obavy. Bojí se, aby investoři dostáli svému slibu a nebyla zde nakonec například ubytovna pro nepřizpůsobivé obyvatele či azylové centrum pro běžence. Pokud se investor s Podlešínskými rozumně nedomluví na první variantě, skutečně hrozí, že do někdejších vojenských prostor nastěhuje uprchlíky nebo lidi z nižších sociálních vrstev.

16.2.2016
SDÍLEJ:

Dudi Wieder, zástupce investora - společnost TerazainFoto: Deník/Kateřina Husárová

DSO TP

Areál, o kterém je řeč, získal před lety bezúplatně od armády do svého majetku Dobrovolný svazek obcí Terra prosperita (DSO TP). Kromě města Slaného jsou členy svazku obce Knovíz, Zvoleněves a Žižice. Nově je jeho předsedou žižický starosta Vratislav Rubeš.

Jelikož se areál rozprostírá na katastru obce Podlešín, která do společenství už před lety vstoupit odmítla, je zde poměrně závažný problém. Ten brání investorovi v jeho záměru.

Nechtějí změnu ÚP

Podlešínští nechtějí přistoupit na změnu územního plánu. Argumentují tím, že izraelský investor jim nedává prakticky žádné záruky, že se mu záměr podaří v místě uskutečnit.

Kvůli tomu, že v areálu zamýšleli před časem jiní investoři různé množství projektů, a to přes montážní haly, lehkou kovovýrobu, soukromou věznici a další, Podlešínští mají rok od roku menší důvěru k tomu, co bude v areálu skutečně stát.

Místní oponují navíc tím, že v době, kdy Izraelci kupovali stavby po vojácích, které kdysi sloužily jako kanceláře, ubikace, sportoviště nebo kino, dobře věděli, že Podlešínští se změnou územního plánu nesouhlasí.

Ochota vyjednávat

„Majiteli jsme ale dnes my, jelikož nám část areálu prodala před čtyřmi lety Terra Prosperita. I my jsme povinni plnit závazky svých investorů. Od počátku jsme ochotni vyjednávat o podmínkách vhodných pro všechny strany.

Jsme ochotni Podlešínu poskytnout i finanční dar na rozvoj obce, která by se rozrostla o dalších zhruba čtyři sta až pět set lidí. Jak se ale vše oddaluje, dělá to na mě dojem, že Podlešínu nejde o peníze ani o záruky, ale jen o to, že nás v obci zkrátka nechtějí," soudí jednatel izraelské společnosti Terazain, Dudi Wieder.

Jak Kladenský deník ve vsi zjišťoval, místní skutečně o rozvoj obce nestojí, protože zde nechtějí žít v podmínkách, jako ve městě. „My jim na to kývneme a za chvíli po nás budou chtít další a věci jako obchody, silnice a přitlačí nás ke zdi. Nám se tu žije dobře a netoužíme po městském ruchu.

Proto jsme na vesnici. Ať tam udělají lehkou výrobu, vytvoří lidem práci, jak bylo kdysi v návrzích," netají se svým názorem například bývalý starosta Podlešína Roman Sova.

S jeho postojem se ztotožňují i další oslovení lidé v obci, kteří se obávají příchodu cizinců. „Nechceme tu hlavně žádné běžence. Nikdo neví, co by se tam dělo. Je to areál s obrovskými podzemními prostory, kde bývaly rakety. Doba je neklidná a my máme strach," tvrdí jiný oslovený muž ze vsi.

Starostka

Podle současné starostky Podlešína Hany Dlobíkové jsou jednání o budoucnosti areálu stále ve vývoji. „S majiteli areálu budeme mít ještě další schůzi. Osobně nemohu nic rozhodovat.

Záleží, jak se k tomu vyjádří i ostatní zastupitelé. K jednání bude pozvaný také starosta Slaného a další starostové z Terra Prosperity. Pamatuji si i to, že před několika lety nám Dudi Wieder pro ukázku předváděl plánky chystané rekonstrukce Žižkových kasáren v Písku.

Dodnes tam není nic a jsou tam jen ruiny. Od té doby mu nevěřím," upozorňuje starostka Podlešína. „Co si o tom máme myslet? Když jsem se vloni pana Wiedera na tuto skutečnost ptala, řekl, že neměli finanční prostředky.

Jaké dá potom záruky nám? Pokaždé se jejich společnost jmenuje jinak, takže nevíme, čemu máme věřit. Mám hrůzu z toho, aby nám sem nenacpali kdoví co. On pak zaklapne desky, vybere peníze a půjde pryč. Teď tu máme relativně klid," dodává starostka Dlobíková.

Podle jejích slov by nebyli místní proti, kdyby zde vzniklo třeba sanatorium, dětský domov, domov důchodců či jiné zařízení, ale to, co slibují Izraelci, je dle starostky spíše nereálné.

Investor

Na dotaz, jak to bylo s přestavbou kasáren v Písku, odpověděl Dudi Wieder, že město Písek udělalo chybu ve smlouvě a vše musel následně řešit soud. „My jako společnost Terabet jsme v Písku chybou úředníků prodělali a nyní požadujeme ušlý zisk.

Písečtí když zjistili, že by v místě mohli vybudovat plavecký areál, snažili se udělat vše proto, aby byla smlouva neplatná. To se jim podařilo a my nemohli ve výstavbě pokračovat.

Jediné, co se nám tam povedlo, bylo připravit prostory, kde dnes existují jak bytové domy, tak IT firma. Není tedy pravda, že jsme v Žižkových kasárnách nic nevybudovali," tvrdí Dudi Wieder.

Tvrdě na věc

Protože Izraelci už jednou nepochodili a jednání s Podlešínskými nevypadá zrovna růžově, Dudi Wieder přitvrdil a netají se tím, že v areálu vytvoří alespoň to, co umožňuje zákon.

„Když se nebudou chtít domluvit, přestavíme stávající budovy v areálu na ubytovny pro nepřizpůsobivé obyvatele nebo tam uděláme centrum pro uprchlíky.

Budovy kdysi už zkolaudovány byly a sloužily svému účelu, takže není problém tam nastěhovat lidi nebo z toho udělat například asijskou tržnici jako je v Praze Sapa," říká sebejistě Dudi Wieder.

Tento vyděračský způsob místní děsí, ovšem investor se hájí tím, že mu prakticky už ani jiná možnost nezbývá.

„My do toho dali peníze, je to náš majetek a někdo nám chce diktovat, co zde můžeme nebo nemůžeme stavět? To přece není možné. Chtějí od nás záruky, ale já na druhou stranu tvrdím, že hůř, než to v areálu vypadá teď, to vypadat nebude. My ho můžeme našim zásahem jen zvelebit," ujišťuje zástupce investora.

Předseda DSO TP

Podle předsedy DSO TP, Vratislava Rubeše, není důvod k panice, jelikož se chystá další schůzka se všemi zúčastněnými stranami, které se vynasnaží společně najít rozumné řešení pro využití areálu.

„Pan Wieder chce pochopitelně uskutečnit co nejdříve jejich podnikatelský záměr, ale podle mého soudu není dobré, když to tímto způsobem prezentuje v novinách. Celou dobu se snažíme dojít k nějakému rozumnému závěru, což už se nám na posledních jednání dařilo.

Dudimu Wiederovi jsme zadali nějaké úkoly, které by měl do příštího setkání splnit. Nikdo zatím neví, jestli by tam skutečně mohl provozovat ubytovnu pro nepřizpůsobivé nebo azyl pro běžence, jak říká.

Není to zase tak snadné. Osobně bych rád, kdybychom se všichni sešli bez zbytečných emocí a projednali, jaké existují možnosti. Rád bych vše vyřešil klidnou cestou, aby se situace zbytečně nevyhrotila, když není důvod.

Doufám, že společná schůzka bude někdy 
ve druhé polovině března a nějak solidně se domluvíme," uzavírá předseda DSO TP, Vratislav Rubeš.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
16.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Nálezce zlákaly peníze u bankomatu a ponechal si je

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Jiří Kajínek opustí vězení, prezident podepsal milost

Costa si trest užíval. A vzpomínal na první kopačky

Hostouň – Za své obscénní gesto dostal skvělý obránce pražské Sparty Costa Nhamoinesu loni na podzim netradiční trest. Kromě peněžité pokuty mu komise udělila povinnost, aby se v minimálně třech tréninkových jednotkách věnoval výchově fotbalové mládeže. Jednu z takových jednotek borec z afrického Zimbabwe absolvoval blízko ruzyňského letiště, v moderním areálu Sokola Hostouň. A bylo na něm vidět, že si tenhle trest spíš užívá.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Den pro prevenci slavil úspěch, představila se i jízdní policie

Stochov - Město Stochov letos uspořádalo druhý ročník akce nazvané Den pro prevenci. Na rozdíl od loňského roku se akce uskutečnila ve Sportovních areálech města Stochova. Nejen slunečné počasí, ale hlavně různé složky Integrovaného záchranného systému, tam přilákaly davy lidí.

AKTUALIZOVÁNO

V Hradečně byla nalezena mrtvá žena, zřejmě ji zavraždil syn

Kladno - Dlouhodobé rodinné neshody vyvrcholily v pondělí tragédií v obci Hradečno-Nová Ves na Kladensku. Podle informací Kladenského deníku měl dospělý muž zavraždit svoji matku v rodinném domě. Smrt měla nastat v důsledku uškrcení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies