„Smyslem projektu je vytvoření kontaktních míst, v nichž bude moci veřejnost získat opisy a výpisy údajů, které jsou uvedeny v centrálních evidencích a registrech státu. Občané, podnikatelé i cizinci budou díky této síti moci získat ověřené dokumenty, listiny a také jim bude umožněno převedení dokumentů do elektronického formátu. V konečné podobě bude mít každý občan možnost učinit podání k většině úřadů státní správy z jednoho místa, aniž by na příslušný úřad musel fyzicky jít,“ uvedl již dříve ministr vnitra a informatoriky Ivan Langer.


Kladno se tak spuštěním projektu připojilo k dalším třiatřiceti městům v České republice, kde budou moci lidé Czech Point využívat. „Nejbližším z nich je Nové Strašecí,“ sdělil tajemník kladenského magistrátu Zdeněk Slepička. Před návštěvou Czech Pointu musí občan znát základní informace o subjektu, ke kterému chce získat ověřený výstup. Služba není určena k pouhému nahlížení do registrů.


Podle jeho vyjádření zájemce o ověřený výpis zaplatí částku 50 korun za každou stránku. Při předložení žádosti v oddělení evidence Centra správních agend nemusí předkládat žádný doklad totožnosti. Výpis je mu vyhotoven na počkání. „Například na katastru nemovitostí činí platba sto korun za jeden až dvacet listů. Pracovnice budou proto občany včas upozorňovat, že při vícestránkovém výpisu je pro ně výhodnější zajít přímo na katastr,“ poznamenal tajemník.


Vlastní projekt na vydávání výpisů z obchodního rejstříku spustila v minulých dnech také Česká pošta. Výpis ovšem zatím vydávají jen některé pobočky.
„Ulevili jsme tím soudům,“ říká mluvčí České pošty Dita Václavíková. Podle ní ale nelze na poštách tisknout katastrální mapy. „Zatím na to nemáme technologii,“ dodala mluvčí s tím, že i pošta do budoucna uvažuje o vydávání dalších výpisů. Zatím tu běží až do června zkušební provoz. Na poště vyjde výpis dráž než v Centru správních agend, lidé za jednu stranu zaplatí 85 korun.
V budoucnu by výpisy měly vydávat i okresní hospodářské komory.