VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policistky připravily projekt s názvem Násilí není normální

Kladno – Dlouhých třináct let útrap zažívala seniorka 
z Kladenska, kterou nejen psychicky, ale i fyzicky týral její vlastní syn. Nadával jí, opakovaně jí plival do obličeje a jídla nebo ji tahal za vlasy. Po dramatickém zatýkání nakonec skončil násilník před soudem. To je jeden z případů, kterým se museli zabývat v posledních letech kladenští policisté.

20.4.2016
SDÍLEJ:

Domácí násilí - ilustrační snímek.Foto: Foto: Deník / Jan Jelínek

Jelikož se problém domácího násilí týká z velké části právě seniorů, kteří jsou z pohledu Policie České republiky jednou z nejohroženějších skupin, připravily policistky oddělení tisku a prevence společně s městem Kladnem preventivní projekt s názvem Násilí není normální.

Ten byl premiérově představen v minulých dnech klientům Střediska komplexní sociální péče Fontána v Kladně. Policistky nejprve seznámily přítomné posluchače s projektem. Poté následovala přednáška specialisty, kterým byl vedoucí obvodního oddělení Kladno – město Michal Strieborný. Ten se dané problematice dlouhodobě věnuje. Po přednášce proběhla živá diskuze na téma domácí násilí.

„Seniorky aktivně diskutovaly a zahrnuly strážce zákona zvídavými dotazy a postřehy. Pracovnice oddělení tisku a prevence přidaly kazuistiku na dané téma a přítomné ženy informovaly také o další trestné činnosti páchané na seniorech," konstatovala kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Vzhledem k tomu, že se projekt setkal s velkým ohlasem, bude policie tyto preventivní aktivity nabízet prostřednictvím sociálního odboru města Kladna i ostatním organizacím sdružujícím důchodce.

Domácím násilím se obecně rozumí chování, které u jednoho z partnerů způsobuje strach z druhého. Objevuje se mezi lidmi všech úrovní sociálního postavení, nezávisle na vzdělání, ekonomické situaci, rase či příslušnosti k etnickým skupinám. Zahrnuje nejen fyzické, ale i sexuální, psychické, ekonomické a sociální násilí, které se projevuje jako vynucená izolace. Většinou jsou oběťmi domácího násilí ženy, avšak výjimkou nejsou ani děti, senioři a muži.

Jedinci, kteří se s násilným chováním blízké osoby setkají, zažívají neustálý stres a strach z příštího setkání 
s agresorem. Mívají pocit, že si za vše mohou sami, snižují následky násilného chování blízké osoby a ignorují nebezpečí ohrožení na životě.

Na dotaz, co patří mezi znaky domácího násilí, odpověděla Kladenskému deníku kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. „Zpravidla probíhá za zavřenými dveřmi bytu či domu, tedy stranou od společnosti. Mezi účastníky je jasně dané, kdo je oběť a kdo násilník. Trvá delší dobu, opakuje se a navíc se i stupňuje. Většinou začíná slovními útoky, poté dochází i k fyzickému napadání a přechází až 
k závažným trestným činům ohrožující zdraví nebo život oběti," uvedla mluvčí Michaela Nováková.

Před domácím násilím se lze těžko bránit, protože ohrožená osoba s násilníkem sdílí řadu společného, a to zpravidla i obydlí, ze kterého nemá kam odejít.
Policie lidem, kteří se s domácím násilím setkali na vlastní kůži doporučuje jediné.

„Nepomůže nechávat si své pocity pro sebe. O násilném chování blízké osoby řekněte známým či příbuzným, na které se můžete spolehnout nebo vyhledejte odbornou pomoc. Pamatujte na to, že vina je vždy na straně násilníka," dodala mluvčí Michaela Nováková.

Autor: Kateřina Řípová

Místo události:
20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velvary (v zeleném) prohrály v MOL Cupu s Hradcem Králové 0:1.

Velvary: nejde to, dře to

Ilustrační foto.

Cyklista po nárazu do lampy zemřel

Kladno si poradilo i s Arsenalem

Kladno - Trenérovi Kladna Janu Pejšovi nejde závidět. Sotva se mu některý z hráčů uzdraví, uvolní místo na marodce jinému. Do utkání v České Lípě nemohl nastoupit Tomáš Procházka a už po pěti minutách se s poraněným kolenem poroučel ze hřiště kapitán Václav Kalina…

Hostouni tentokrát nepřálo štěstí

Chomutov - Fotbalová Hostouň před týdnem otočila zápas s Motorletem. Na severu Čech v Chomutově ale dovolila domácím totéž. Vedla 2:1, aby nakonec odjela z pěkného, oboustranně ofenzivně laděného utkání s pětigólovým přídělem.  

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Čechomor ovládl slánské letní kino

Slaný - Skupina Čechomor zamířila v pátek do Slaného a vystoupila v tamním Letním kině. Kapela, která příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu. Diváci na koncertě slyšeli nejen největší hity skupiny, ale i některé nové skladby v barevnějších a modernějších úpravách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení