VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor: Potkani jsou možná i ve vašem klozetu

Kladno - Toaletní papír, záchodová mísa a v ruce rozečtený denní tisk. Znáte to. Pohodlně se usadíte na vašem klozetu a relaxujete. Myslíte si, že vás už nemůže nic překvapit? Omyl.Kladenským hlodavcům už totiž nestačí prostředí ponurých vlhkých kanálů a potrubí. Svědčí jim spíše útulné a teplé prostraství vašeho obýváku nebo koupelny. Předejít se tomu nedá. Zbývá jen čekat a v případě, že se i ve vašem bytě objeví nezvaný host, zavolat deratizéra.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Nespokojení potkani už našli cestu přímo do vašeho bytu. Záchodovou mísu.Foto: Jana Nováková

Potkani
„Tento rok jsem musel již třikrát zasahovat v soukromém bytě,“ řekl profesionální deratizér Vilém Krejčí. „Naposledy před třemi týdny,“ pokračoval. Na rozdíl od let minulých, kdy se hlodavci spíše soustřeďovali na konzumaci odpadků a párkrát do roka vylezli i do vyšších pater panelových domů, stahují se tento rok často do přízemních obytných pater.

V Kladně– Rozdělově Krejčí musel zápasit s neohroženým potkanem, který do bytové jednotky pronikl z kanálu přes vodní potrubí záchodovou mísou. „Je dost těžké hlodavce chytit. V ohrožení skáče až do výše třičtvrtě metru. Stál jsem na vaně a snažil se ho ubít dřevěnou tyčí,“ vyprávěl deratizér. Divocí hlodavci jsou ve velké míře původci dosti závažných onemocnění jako jsou svrab nebo další bakteriologické infekce. Jsou nositeli vší, roztočů a původci alergických obtíží. „Je pravda, že potkan je přenašečem mnoha chorob, ale než vyleze z klozetu, tak se i docela umyje,“ řekl Krejčíř.
Jeden zásah deratizéra vás v tomto případě vyjde až na šest set korun. „Mrtvola hlodavce se nesmí likvidovat odhozením do popelnice. Dle zákona jsou k tomuto účelu určené kafilérky,“ informoval deratizér. Jedná se o hromadný hrob pro zvířata a jejich části, zajišťující konečnou likvidaci. „Za zneškodnění hlodavce bych si mohl říct i pět tisíc, je to hrozná práce také v souvislosti s následným složitým odstraněním mršiny,“ dodal.

Švábi a mravenci
Kromě potkanů jsou dalším závažným problémem švábi a masožraví mravenci. „Šváb zrzavý má v průměru až centimetr a půl. V bytech, rodinných domech a veřejných zařízeních se objevují každou chvilku,“ pokračoval Krejčí. „Objevili se v Metě v Kročehlavech, kde jsme zasahovali již několikrát,“ upřesnil Krejčí. Upozornil, že švábi se vyskytují zejména ve vlhkém a nečistém prostředí.

Každoročně jsou na zakázku odboru školství kladenského magistrátu deratizovány všechny školky a školy. Nechtěný hmyz a hlodavci se zde objevují zejména v přízemních a sklepních prostorách.


Vodárny
S kanalizací a vodovody na Kladensku, které jsou nepříjemnými hlodavci zahlceny, mají nejvíce společného Středočeské vodárny. „Dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim, provádíme pravidelnou deratizaci,“ řekla mluvčí vodáren Lenka Kozlová. „Na jednu fázi vyhubení je vyčleněna částka přesahující půl milionu korun,“ uvedla.

Hlavní stoky ve městě patří městu, provozovatelem jsou Středočeské vodárny. Konkrétní vodní rozvody, ve kterých se vyskytují bytu chtiví hlodavci, náleží pod správu konkrétního majitele panelového domu. „Nejúčinnější by byla celoplošná deratizace města,“ zdůraznila Kozlová. „Řešením by byla společná akce vodáren, plynařů, města i soukromých vlastníků, která by zasáhla veškeré rozvody i veřejná prostranství,“ uvedla. Hlodavce přiláká ve většině případů živočišný odpad vyhozený v kontejneru nebo do klozetu. „Když hlodavec ucítí tlející maso v potrubí, tak udělá vše pro to, aby se k potravě dostal,“ dodala.

Hygienická stanice
Dle zákona je majitel každého objektu s výskytem nadměrného množství hlodavců povinen sám na své náklady prostory deratizovat. V případě, že se stanete obětí útočících hlodavců, máte možnost se obrátit na pobočku krajské hygienické stanice v Kladně. „Na základě stížnosti jsme oprávněni nařídit majiteli povinnou deratizaci postiženého objektu,“ řekla Marie Strádalová z protiepidemiologického oddělení.
Pokud byste chtěli nepříjemným chvílím s potkany, šváby či mravenci ve vašem příbytku předejít, jediným možným opatřením je požádat majitele vašeho domu o plošnou deratizaci přívodových vodovodních rozvodů a kanalizačního zařízení.

Autor: Jana Nováková

14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prázdniny jsou v Mateřské škole Hrdlív ve znamení náročné rekonstrukce. Nový školní rok zahájí děti už v novém.
12

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

SK Braškov - Internacionálové ČR 3:2. Oslavy 90 let fotbalu na Braškově
99

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V Unhošti hořelo v průmyslovém areálu, sklad hnojiv byl v ohrožení

Unhošť /OBRAZEM/ - V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru do Unhoště. V průmyslovém areálu hořela hromada dřevěných palet. Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří zhruba tři stovky palet s tím, že se požár rozšířil také na sousední budovu skladu hnojiv.

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Rytíř Jakub Strnad: Nesmíme plašit

Kladno - Bez jednoho dne to byl rok, kdy hokejisté Kladna podlehli na svém ledě v přípravě pražské Slavii 1:9. V úterý s Pražany také prohráli. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení