VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prapor velvarských hasičů 
se po letech vrátil do města

Velvary – Velvarští dobrovolní hasiči, jejichž sbor je nejstarším v Čechách, slaví letos 150. výročí od svého založení. Kromě oslav, které jsou připraveny na květen, mají hasiči ještě jeden velký důvod k radosti. Po jedenatřiceti letech se totiž do města vrátil původní historický prapor sboru který je z roku 1868.

18.4.2014
SDÍLEJ:

Původní prapor velvarských hasičů se do města vrátil po 31 letechFoto: Libor šulc


K vidění bude na výstavě. Její zahájení připadá na 25. dubna od 18 hodin v sále velvarského muzea.

Zakladatel Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Velvary, Karel Krohn, jak udává historie, se při svých cestách po Německu stal svědkem velkého požáru v Hamburku.

Při záchranné akci byl natolik uchvácen tím, jak si tamní hasiči při likvidaci ohně počínají, že se rozhodl pro to, aby ve Velvarech existoval také takový spolek.

„Spoluobčanům doma vyprávěl své zážitky a doporučoval zřízení takové aktivity i u nich. Vedla ho k tomu také četnost požárů ve městě a okolí. V listopadu 1863 byla proto podána žádost o povolení spolku. Dne 22. května 1864 schváleny následně jeho stanovy. Název dostal Sbor dobrovolných hasičů,“ uvádí záznam v kronice SDH Velvary.

Podle funkcionáře sboru Libora Šulce se prapor vrací do Velvar poté, co opustil putovní výstavu s názvem Příběhy hasičských praporů, která se konala od loňského roku v hasičském muzeu na přibyslavském zámku.

Libor Šulc o praporu, který je skutečně historickým unikátem, dodává: „Prapor byl objednán u firmy Trenkwald v Praze a vyšel sbor na 450 zlatých. Část úhrady praporu byla ze sbírky, kterou uspořádaly ženy čelních představitelů sboru Františka Bílá a Terezie Stiebitzová.

Tato sbírka vynesla 353 zlatých. Rada města Velvar na tento účel darovala 50 zlatých. Velkolepá slavnost svěcení praporu se konala 26.srpna 1868 na velvarském náměstí za účasti řady významných hostů,“ připomíná historii Libor Šulc.

Poté, co prapor nahlodal zub času, byla v roce 1874 provedena jeho oprava Hynkem Trenkwaldem z Prahy, kdy byl původní obraz Svatého Floriána nahrazen novým.

O tom, že se jedná skutečně o dílo hodné pozornosti, svědčí i fakt, že velvarský prapor byl v roce 1891 dokonce součástí expozice hasičského pavilonu na Zemské jubilejní výstavě v Praze a v roce 1895 na Národopisné výstavě československé.

V následujících letech byl prapor uchováván ve Velvarech a používán při akcích.

V roce 1947 nahrazen praporem novým.

„Bohužel o ten původní nebylo vhodně pečováno a byl ve špatném stavu. V roce 1983 ho proto převzalo Metodické centrum a stálá výstava Požární ochrany v Přibyslavi, které nechalo v roce 1988 vyrobit jeho repliku, jež je dodnes součástí stálé výstavy v hasičském muzeu v Přibyslavi.

Díky tomu, že originál praporu byl uložen v depozitáři muzea a v roce 2009 restaurován, může se po letech vrátit v původní kráse do Velvar,“ uzavřel Libor Šulc.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
18.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení