VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přejmenování ulic pokračuje, v Kladně jich zbývá ještě dost

Kladno - Zastupitelé Kladna odsouhlasili přejmenování dalších tří ulic ve městě, které mají zdvojené názvy. Zbývá tak učinit ještě přibližně u třiceti. Nové jméno dostane
i část Dvorské ulice.

5.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Robert Božovský

Těm, kteří se podle navigace vydají do Příční, Poděbradovy nebo Komenského ulice v Kladně, už nebude hrozit, že se omylem ocitnou na opačné straně města. Jedná se
o další tři ulice se zdvojenými názvy, které budou přejmenovány.

Kladno postupuje se zpožděním podle zákona. Ten stanoví, že kvůli elektronizaci veřejné správy a zadávání informací do systému Registru územní identifikace, adres a nemovitostí, musí být názvy ulic v rámci každé obce zcela jednoznačné. Po sloučení někdejšího Kladna a tehdy ještě samostatných obcí Švermov a Dubí ale nebylo 
provedeno přejmenování mnoha ulic a náměstí, které dodnes nesou shodné názvy. Takových ulic jsou v největším středočeském městě stále přibližně tři desítky. To způsobuje komplikace návštěvníkům Kladna a také dopravcům při doručování zboží.

„V přejmenování ulic budeme pokračovat. Časem přijdou na řadu i ty lidnatější. To bude trochu problém," uvedl kladenský primátor Milan Volf.

Pro obyvatele žijící v přejmenovaných ulicích tento krok znamená administrativní zátěž spojenou se změnou adresy a výměnou dokladů.
„Těmto lidem navrhneme přednostní termín výměny dokladů v centru správních agend, kterou mají zdarma," informovala mluvčí magistrátu Lenka Růžková.

Zastupitelé schválili přejmenování Příční ulice 
v Kladně na ulici Josefa Hoffmanna, Poděbradovy ulice v Kladně-Švermově na ulici Ke Staré škole a Komenského ulice v téže čtvrti na ulici Svažitá.

Nové pojmenování dostane i část Dvorské ulice 
v Kladně-Vrapicích, a to na ulici Václava Černého. Jedná se o úsek mimo linii původní Dvorské ulice, ke kterému byla kdysi nesystémově přidělena tři čísla popisná. Připravuje se zde výstavba dalších domů. V budoucnosti by ponechání názvu Dvorská mohlo působit komplikace.

Nové názvy jsou pomístní, Ke Staré škole a Svažitá, nebo nesou jména dvou významných osobností.

Josef Hoffmann (1870- 1956) byl architekt a designér. Autor slavného sanatoria Purkerskdorf u Vídně a paláce Stocklet v Bruselu (v červnu 2009 zapsaného organizací UNESCO na seznam světového kulturního dědictví). Jediné realizované stavby z jeho rané tvorby v Čechách se nacházejí v Kladně. Jedná se o Dům hostí Poldiny hutě (Poldihaus), nyní Hotel Hoffmann, vilu ředitele Hatlanka a pravou vstupní budovu do areálu Poldi.

Václav Černý (1774-1842) působil jako havíř v Jílovém. Kolem roku 1801 přišel do Buštěhradu. V roce 1803 s příbuznými založil soukromou těžařskou společnost, která obdržela právo dolovat na pozemcích hraničících s buštěhradským panstvím. Získal kutací povolení v katastrech Vrapic, Dubí a Cvrčovic. Nejprve se ujal práce na opuštěném díle staré Barborské štoly. S manželkou dobýval uhlí v dole Kateřina u železniční zastávky Dubí. V roce 1810 těžil ve Vrapicích v jámě Josef a Antonie, o rok později obnovil těžbu v jámě Šebestián. K dalším jeho významným dolům patřil Ludvík a Hoffnung. Po jeho smrti pokračovali v dolování krátce jeho synové. Václav Černý je pochován na starém hřbitově ve Vrapicích, kde mu byla roku 2006 odhalena pamětní deska.

Autor: Robert Božovský

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Ilustrační foto

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení