Například ve Střední průmyslové škole v ulici Jana Palacha v Kladně měla již většina uchazečů o studiu v tomto zařízení jasno. Pouze pětadvacet procent všech přihlášených se zúčastnilo vstupního pohovoru, při kterém tři kantoři testovali studijní předpoklady žáka v oboru fyzika, český jazyk a matematika, ostatní byli přijati bez zkoušek.


„Máme plně obsazenou kapacitu v oborech elektronické počítačové systémy, informační technologie, automatizační technika, ale kupodivu není příliš zajem o strojírenství,“ uvedl ředitel průmyslové školy Bohumil Žvachta. „Otevíráme dvě třídy, protože víme, že o studenty s tímto zaměřením je na trhu práce v Kladně a okolí veliký zájem. Rodiče se možná domnívají, že by jejich dítě strávilo hodiny za rýsovacím prknem. Tak už tomu ale dávno není. Stejně jako v jiných oborech se většina činností dělá na počítači,“ dodal Žvachta.


Oproti tomu je velký zájem o studium stavařiny, obchodní akademie, nebo nových oborů jako technické lyceum a ekonomické lyceum, které otevírá Průmyslová škola stavební a Obchodní akademie v ulici Cyrila Boudy. Tradičně se mnoho žáků hlásilo také na Gymnázium na náměstí E. Beneše, kde měli více než padesátiprocentní převis uchazečů.