VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Virtuálních přihlášek ke studiu už je méně

Kladensko - Rodiče už prý kvůli novému systému přijímacího řízení na střední školy tolik nepanikaří.

18.3.2010
SDÍLEJ:

Přijímací zkoušky byly pro deváťáky roky největším strašákem, v současné době už se jich ale mnoho žáků obávat nemusí. Foto: Ilustrační foto: Deník/L. Jeníček

Patnáctiletý Marek Bíba z Kolče navštěvuje letos posledním rokem Základní školu v Brandýsku. Stejně jako ostatní jeho spolužáci z ročníku se tak musel rozhodnout, jakou střední školu pro své následující studium zvolí.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech jsou populačně slabé ročníky a školy si jsou vědomy, že musí bojovat o každého žáka, kritéria pro přijetí se na mnohých z nich značně uvolnila. Marek je tedy jeden z mnoha deváťáků, který přestup na střední školu zvládne bez skládání obávaných zkoušek.

Kladenskému deníku se svěřil, že se přihlásil na Střední průmyslovou školu a Vyšší odbornou školu v Kladně a konkrétně na obor elektrotechnik. „Další jsem si podal na stejnou školu, ale na obor informační technologie a tu třetí na Obchodní akademii do Slaného. Chci ale jít na tu průmyslovku,“ řekl Bíba.

Ze strany rodičů a dětí je od loňska ještě stále novinkou právě možnost podat přihlášku až na tři různé obory v prvním kole přijímacího řízení a také potvrzení úmyslu nastoupení do zařízení odevzdáním zápisového lístku. Ten může žák nebo rodič vzít zpět, ale jen jednou.

Vloni ještě měli některé školy, ale i rodiče, v nových kritériích a lhůtách zmatek, avšak už při dalším přijímacím řízení, do něhož žáci odevzdávali své přihlášky nejpozději do uplynulého pondělí, se pro ně mnohé nesrovnalosti vyjasnily.

Od zavedení nového systému nyní ředitelé například vědí, že určité procento přihlášek je takzvaně virtuálních a jsou zapříčiněny právě možností podat hned tři přihlášky. Ve srovnání s loňskem jsou už letošní počty opět nižší. Například ředitelka Gymnázia Kladno Milena Minaříková Kladenskému deníku sdělila, že letos škola obdržela 130 přihlášek na čtyřleté studium a 107 na osmileté.

„Máme pokles uchazečů ke čtyřletému studiu, ale domnívám se, že je to tím, že mnoho jiných škol přijímačky nedělá. Přesto se domnívám, že z počtu 130 přihlášených bychom měli bez problémů naplnit tři třídy,“ řekla Minaříková.

Podle jejích slov kladenské gymnázium i při slabších populačních ročnících zkoušky stále pořádá proto, že si tím například udržuje své jméno. „Velmi zásadní pro nás ale je, že kdybychom přijímali děti pouze podle prospěchu, paradoxně bychom se mohli ochudit o ty žáky, kteří sice mají horší známky, ale ve skutečnosti mají lepší znalosti. Ne všechny školy totiž známkují úplně stejně,“ sdělila ředitelka.

Minaříková se také ještě svěřila, že hned v prvním roce po zavedení nových pravidel si už zkusila, jak v praxi funguje systém se zápisovými lístky. „Pod devadesátým přijatým žákem jsme udělali čáru a už nám nezbylo žádné místo na odvolání. Když jsme však měli obdržet zápisové lístky, jedenáct dětí nám je nedoneslo. Pak nastalo obvolávání těch, kteří se umístili hned pod čarou. Dotazovali jsme se, jestli jejich zájem ještě trvá a pokud ano, tak aby napsali odvolání a já je pak autoremedurou ke studiu přijala,“ uvedla.

První vlnu obrovského množství žadatelů o studium už překonali i v Obchodní akademii ve Slaném. Ředitelka Zdena Voráčková sdělila, že zatím co vloni do školy přišlo 270 přihlášek, letos je to jen kolem 240. „Podle mého pokles nastal, protože rodiče už tak nezmatkují jako vloni a někteří už dokonce nepodávají ani všechny tři přihlášky,“ zmínila.

Škola přitom prý bude letos přijímat 90 žáků, a to podle prospěchového kritéria. Právě to je však ošidné v tom, že ti samí studenti budou většinou obsazovat stejné příčky ve všech školách kam se hlásí a kde se zkoušky nepořádají. „Počítáme, že takových třicet procent z přijatých vůbec nenastoupí, takže okamžitě budeme seznam doplňovat,“ upřesnila Voráčková. I ona zmínila, že v loňském roce zažili první posuny díky zápisovému lístku, ještě v září si ho prý odnesli dva žáci.

Asi dvě třetiny ze zhruba 180 přihlášek došlých na Sportovní gymnázium v Kladně odhaduje jeho ředitel Jiří Stejskal jako virtuální. „Budeme otevírat jednu sportovní třídu, kterou jsme už zaplnili, dvě studijní víceleté a jednu studijní čtyřletou. U poslední zmíněné je to vždy na rozhodnutí žáků mezi námi a kamenným gymnáziem. Vloni jsme tak například přijali 34 dětí, ale nakonec jich nastoupilo jen 28, takže jsme si zkusili přesuny se zápisovými lístky,“ popsal Stejskal.

Ani jeho škola si však naštěstí nemusí stěžovat na nedostatek zájemců o studium, a proto, stejně jako ve druhém kladenském gymnáziu, se zde budou přijímací zkoušky konat i letos. Oproti loňsku už do rozhodování o přijetí ale nebude zasahovat prospěch.

Autor: Zuzana Vlková

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velvary (v zeleném) prohrály v MOL Cupu s Hradcem Králové 0:1.

Velvary: nejde to, dře to

Ilustrační foto.

Cyklista po nárazu do lampy zemřel

Kladno si poradilo i s Arsenalem

Kladno - Trenérovi Kladna Janu Pejšovi nejde závidět. Sotva se mu některý z hráčů uzdraví, uvolní místo na marodce jinému. Do utkání v České Lípě nemohl nastoupit Tomáš Procházka a už po pěti minutách se s poraněným kolenem poroučel ze hřiště kapitán Václav Kalina…

Hostouni tentokrát nepřálo štěstí

Chomutov - Fotbalová Hostouň před týdnem otočila zápas s Motorletem. Na severu Čech v Chomutově ale dovolila domácím totéž. Vedla 2:1, aby nakonec odjela z pěkného, oboustranně ofenzivně laděného utkání s pětigólovým přídělem.  

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Čechomor ovládl slánské letní kino

Slaný - Skupina Čechomor zamířila v pátek do Slaného a vystoupila v tamním Letním kině. Kapela, která příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu. Diváci na koncertě slyšeli nejen největší hity skupiny, ale i některé nové skladby v barevnějších a modernějších úpravách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení