VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problém s prvňáčky ve Slaném stále trvá

Slaný - Rodiče některých budoucích slánských prvňáčků jsou stále bez odpovědi, kam jejich děti nastoupí po letních prázninách je zatím bez odpovědi.

23.2.2016
SDÍLEJ:

RODIČE budoucích slánských prvňáčků na informativní schůzce 
ve 3. ZŠ. Ze situace se ale vůbec neradují.Foto: Deník/Kateřina Husárová

Nepopulární opatření vedoucí k selekci budoucích prvňáčků losováním, které jejich rodiče zapsali do 3. základní školy ve Slaném, se ještě na počátku uplynulého týdnu jevilo jako jediné řešení.

Jelikož má škola nejpočetnější spádovou oblast ze všech tří slánských základek a přihlásilo se do ní více dětí, než jaké může zařízení přijmout, je nutné najít klíč, podle jakého zájemcům vyhovět.

Losovačka

Starosta po poradě s ombudsmanskou navrhl o děti losovat. To se ale rodičům hrubě nelíbilo, jelikož by na základě losu musely být rozděleny případně nejen dvojčata, ale i děti, které mají ve škole například už sourozence.

Radnice patrně i proto svoje rozhodnutí přehodnotila a na webu Slaného minulý týden oznámila, že do školy budou přijaty všechny děti, přičemž vedení města počítá s tím, že kapacita budovy se případně rozšíří a provedeny budou i nutné stavební úpravy.

Řediteli Martinu Hrabánkovi se i díky tomu podařilo rodiče při setkání ve škole ve středu 17. února uklidnit a vše se jevilo tak, že se škola se zastupiteli rozumně domluví a najdou přijatelné řešení.

Jenže v dalších dnech přišla studená sprcha v podobě zamítnutí ředitelova požadavku zařadit jednání o budoucích prvňácích na schůzi zastupitelstva, která se uskuteční 29. února.

Ředitel

Situace se proto i nadále jeví tak, že se na někoho nedostane a ředitel je nucen už nyní sdělit rodičům, že nadpočetné děti budou od září navštěvovat jinou školu.

„Jak jsem slíbil na informační schůzce, uveřejnil jsem na webu školy seznam přijatých dětí. Vzhledem k tomu, že na jednání zastupitelstva nebyl zařazen bod „stavební úpravy a rozšíření kapacity školy" a nevím, zda se tak stane dodatečně, mohu přijmout v tuto chvíli 76 žáků ze spádové oblasti.

U 10 žáků, kteří čekají na vyšetření v pedagogicko – psychologické poradně, přeruším správní řízení, zbylých 25 zájemců musím v tuto chvíli odmítnout.

V případě, že dojde ke zvýšení kapacity, nebo se ve škole uvolní místo, vypíši druhé kolo přijímacího řízení," uvádí ředitel Hrabánek na sociální síti školy, který se zastupitelstva ale nemůže zúčastnit, neboť bude se žáky na lyžařském kurzu.

Mluvčí slánské radnice Lucie Krčková reaguje na problém následovně: „Do jednání zastupitelstva konaného 29. února nebyl zařazen návrh předložený ředitelem Martinem Hrabánkem, nejedná se však o zmiňovaný bod „stavební úpravy a rozšíření kapacity 3. ZŠ Slaný", ale o jiné dva programové body.

Tyto body nebyly zařazeny z důvodu, že v současné době probíhá dopracování podkladů pro Krajský úřad a není možné předložit kvalitní materiály do konce února."

„Dalším důvodem je předem avizovaná nepřítomnost ředitele Hrabánka na předmětném zasedání městského zastupitelstva, neboť by bylo vhodné, aby se jakožto předkladatel a zpracovatel jednání osobně zúčastnil.

Programové body tak byly posunuty na další jednání zastupitelstva. V žádném případě to není znak laxního přístupu, ale právě naopak. Spolupráce s panem Hrabánkem si vážíme a rozhodně s ním hodláme spolupracovat na řešení situace prvňáčků," dodává mluvčí.

Pro řadu rodičů je to sice rozčarování, ale patrně jim nezbude, než doufat, že situace nebude tak horká, jak se jeví. Řada Slaňáků je navíc přesvědčena o tom, že zastupitelé se spíše obávají zjitřených rodičovských emocí.

Rodiče

Mamince dvojčat Janě Zůnové, která je v řešení problematiky od počátku aktivní, sice spadl obrovský kámen ze srdce, neboť její děti jsou už do první třídy přijaty, přesto i ona dál situaci se zaujetím sleduje.

„Zastupitelé nyní postupují v jakémsi klidovém režimu, protože předpokládají, že děti, které půjdou na vyšetření do poradny, dostanou odklad. Pravděpodobnost je zde velmi vysoká, téměř stoprocentní. Takže se to může vyřešit klidnou cestou, kdy se všechny spádové děti do školy vejdou, a dokonce bude ještě pár míst k dispozici navíc.

Patrně je to krok, který je v tuto chvíli nejrozumnější," soudí Jana Zůnová. Podle ní by se mělo nechat doběhnout letošní řízení tak, jak je nastavené. „Bohužel, pro zájemce, kteří nejsou ze spádové oblasti a mají ve škole například sourozence a nebudou přijati, je to nepříjemná situace.

Kým ředitel obsadí zbývajících zhruba šest míst, je na něm. Nicméně, tvrdím, stejně jako on, že příští rok bude situace daleko horší," upozorňuje maminka.

Jakmile zastupitelé upraví stávající spádovost, může se stát, že budou sourozenci skutečně příště rozděleni. „Zastupitelé by měli rodičům vyjít vstříc a rozšířit školu pro následující roky.

Doufejme, že to nepodcení, jako tentokrát," uzavírá Zůnová. Navíc, coby učitelka, ví, že třída prvňáčků o osmadvaceti dětech, je stav na hranici únosnosti.

Ke všemu nikdo, podle jejích slov, zatím nevzal v potaz požadavky školského zákona o integraci a inkluzi, kdy budou výhledově zapotřebí i třídy menší, kam budou děti přicházet a odcházet. O tom prý ve Slaném nikdo dodnes nehovořil.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
23.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
13

Právě jsme narodili

Miloslav Hořava rozhodl o druhém bodu pro Vervu.

Rytíři si podrželi Strnada, Hořavu zatím nepotvrdili

Podraný se vrátí až na závěrečné kolo

Praha – Na celkem sedm zápasů nepodmíněně vyšlo fotbalisty Lhoty dvojnásobné vyloučení během druhého poločasu minulého utkání středočeského přeboru s Berounem (1:2 np).

Dneska první liga! míří na Berounsko. Siegl chce vidět Kuku na lopatkách

Střední Čechy – Dohromady mají na kontě přes tři stovky ligových gólů. Jeden střílel za Spartu, druhý za Slavii. Na vojně v Chebu, později v Kaiserslauternu a Voticích se jejich kariéry přímo proťaly. V sobotu (začátek ve 14.30) se ale znovu postaví proti sobě. Horst Siegl povede v rámci projektu Dneska první liga! jako patron fotbalisty domácích Zdic, Pavel Kuka hosty z Komárova. Oba se na Berounsko velmi těší.

Na veteránskou burzu do Velké Dobré přijíždějí účastníci už od pátku

Velká Dobrá – Tradiční kladenská burza historických vozidel se koná v sobotu 29. dubna na letišti ve Velké Dobré od ranních hodin. Možné je přijíždět již od pátku odpoledne.

Zemřel vedoucí slánské hvězdárny Jaroslav Trnka

Slaný - Ve čtvrtek 27. 4. 2017 náhle zemřel vedoucí slánské hvězdárny Jaroslav Trnka (*1976). Odešel skvělý člověk, vynikající vedoucí slánské hvězdárny a skvělý popularizátor astronomie, které se s láskou věnoval po celý život.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies