VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problém s prvňáčky ve Slaném stále trvá

Slaný - Rodiče některých budoucích slánských prvňáčků jsou stále bez odpovědi, kam jejich děti nastoupí po letních prázninách je zatím bez odpovědi.

23.2.2016
SDÍLEJ:

RODIČE budoucích slánských prvňáčků na informativní schůzce 
ve 3. ZŠ. Ze situace se ale vůbec neradují.Foto: Deník/Kateřina Husárová

Nepopulární opatření vedoucí k selekci budoucích prvňáčků losováním, které jejich rodiče zapsali do 3. základní školy ve Slaném, se ještě na počátku uplynulého týdnu jevilo jako jediné řešení.

Jelikož má škola nejpočetnější spádovou oblast ze všech tří slánských základek a přihlásilo se do ní více dětí, než jaké může zařízení přijmout, je nutné najít klíč, podle jakého zájemcům vyhovět.

Losovačka

Starosta po poradě s ombudsmanskou navrhl o děti losovat. To se ale rodičům hrubě nelíbilo, jelikož by na základě losu musely být rozděleny případně nejen dvojčata, ale i děti, které mají ve škole například už sourozence.

Radnice patrně i proto svoje rozhodnutí přehodnotila a na webu Slaného minulý týden oznámila, že do školy budou přijaty všechny děti, přičemž vedení města počítá s tím, že kapacita budovy se případně rozšíří a provedeny budou i nutné stavební úpravy.

Řediteli Martinu Hrabánkovi se i díky tomu podařilo rodiče při setkání ve škole ve středu 17. února uklidnit a vše se jevilo tak, že se škola se zastupiteli rozumně domluví a najdou přijatelné řešení.

Jenže v dalších dnech přišla studená sprcha v podobě zamítnutí ředitelova požadavku zařadit jednání o budoucích prvňácích na schůzi zastupitelstva, která se uskuteční 29. února.

Ředitel

Situace se proto i nadále jeví tak, že se na někoho nedostane a ředitel je nucen už nyní sdělit rodičům, že nadpočetné děti budou od září navštěvovat jinou školu.

„Jak jsem slíbil na informační schůzce, uveřejnil jsem na webu školy seznam přijatých dětí. Vzhledem k tomu, že na jednání zastupitelstva nebyl zařazen bod „stavební úpravy a rozšíření kapacity školy" a nevím, zda se tak stane dodatečně, mohu přijmout v tuto chvíli 76 žáků ze spádové oblasti.

U 10 žáků, kteří čekají na vyšetření v pedagogicko – psychologické poradně, přeruším správní řízení, zbylých 25 zájemců musím v tuto chvíli odmítnout.

V případě, že dojde ke zvýšení kapacity, nebo se ve škole uvolní místo, vypíši druhé kolo přijímacího řízení," uvádí ředitel Hrabánek na sociální síti školy, který se zastupitelstva ale nemůže zúčastnit, neboť bude se žáky na lyžařském kurzu.

Mluvčí slánské radnice Lucie Krčková reaguje na problém následovně: „Do jednání zastupitelstva konaného 29. února nebyl zařazen návrh předložený ředitelem Martinem Hrabánkem, nejedná se však o zmiňovaný bod „stavební úpravy a rozšíření kapacity 3. ZŠ Slaný", ale o jiné dva programové body.

Tyto body nebyly zařazeny z důvodu, že v současné době probíhá dopracování podkladů pro Krajský úřad a není možné předložit kvalitní materiály do konce února."

„Dalším důvodem je předem avizovaná nepřítomnost ředitele Hrabánka na předmětném zasedání městského zastupitelstva, neboť by bylo vhodné, aby se jakožto předkladatel a zpracovatel jednání osobně zúčastnil.

Programové body tak byly posunuty na další jednání zastupitelstva. V žádném případě to není znak laxního přístupu, ale právě naopak. Spolupráce s panem Hrabánkem si vážíme a rozhodně s ním hodláme spolupracovat na řešení situace prvňáčků," dodává mluvčí.

Pro řadu rodičů je to sice rozčarování, ale patrně jim nezbude, než doufat, že situace nebude tak horká, jak se jeví. Řada Slaňáků je navíc přesvědčena o tom, že zastupitelé se spíše obávají zjitřených rodičovských emocí.

Rodiče

Mamince dvojčat Janě Zůnové, která je v řešení problematiky od počátku aktivní, sice spadl obrovský kámen ze srdce, neboť její děti jsou už do první třídy přijaty, přesto i ona dál situaci se zaujetím sleduje.

„Zastupitelé nyní postupují v jakémsi klidovém režimu, protože předpokládají, že děti, které půjdou na vyšetření do poradny, dostanou odklad. Pravděpodobnost je zde velmi vysoká, téměř stoprocentní. Takže se to může vyřešit klidnou cestou, kdy se všechny spádové děti do školy vejdou, a dokonce bude ještě pár míst k dispozici navíc.

Patrně je to krok, který je v tuto chvíli nejrozumnější," soudí Jana Zůnová. Podle ní by se mělo nechat doběhnout letošní řízení tak, jak je nastavené. „Bohužel, pro zájemce, kteří nejsou ze spádové oblasti a mají ve škole například sourozence a nebudou přijati, je to nepříjemná situace.

Kým ředitel obsadí zbývajících zhruba šest míst, je na něm. Nicméně, tvrdím, stejně jako on, že příští rok bude situace daleko horší," upozorňuje maminka.

Jakmile zastupitelé upraví stávající spádovost, může se stát, že budou sourozenci skutečně příště rozděleni. „Zastupitelé by měli rodičům vyjít vstříc a rozšířit školu pro následující roky.

Doufejme, že to nepodcení, jako tentokrát," uzavírá Zůnová. Navíc, coby učitelka, ví, že třída prvňáčků o osmadvaceti dětech, je stav na hranici únosnosti.

Ke všemu nikdo, podle jejích slov, zatím nevzal v potaz požadavky školského zákona o integraci a inkluzi, kdy budou výhledově zapotřebí i třídy menší, kam budou děti přicházet a odcházet. O tom prý ve Slaném nikdo dodnes nehovořil.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
23.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalová škatulata nekončí

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

U Kalivod se stala vážná nehoda, motorka se srazila s traktorem

Rakovnicko - Ve středu krátce před patnáctou hodinou se stala na Rakovnicku vážná dopravní nehoda. Na silničním tahu ze Mšece se u obce Kalivody srazila motorka s traktorem. Podle mluvčího policie Jakuba Vinčálka je vyšetřování příčin nehody na počátku. "Silnice byla po dobu nehody uzavřena," dodal mluvčí.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

V centru pomáhají rodinám pomáhají už patnáct let

Slánsko - Letošní rok je pro Kolpingovu rodinu Smečno významný, oslaví v něm totiž jubilea hned dvou svých služeb - 15 let od založení Rodinné poradny ve Slaném a 10 let od začátku působení rané péče. Obě tyto služby se snaží především o zkvalitnění a podporu rodinného života.

U kanálu neměl Řenč konkurenci

Slaný – Slánský triatlonista Tomáš Řenč získal další vavřín. Suverénně vyhrál Interval race Račice v polovičním ironmenu, když druhému v cíli, české triatlonové legendě Petru Vabrouškovi, nadělil šest minut! „Ještě mě nikdy neporazil, respekt ale ve mně vzbuzuje pořád," řekl Řenč a připomněl, že jeho sok se specializuje na podstatně náročnějšího klasického ironmana.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies