Velkou bouři nevole vyvolalo mezi učitelkami Mateřské školy ve Vrchlického ulici a rodiči předškoláků, kteří toto zařízení navštěvují, rozhodnutí městské rady jmenovat od 1. září do funkce nové ředitelky Lenku Vrchlavskou. Té dali radní přednost před současnou zástupkyní uvedené MŠ Janou Minářovou, kterou výběrová komise doporučila do funkce na prvním místě. Někteří v tom spatřují politické rozhodnutí. Vrchlavská je totiž manželkou předsedy kontrolního výboru zastupitelstva a člena opoziční ČSSD Miloše Vrchlavského. Vztahy mezi vedením magistrátu za ODS a opozicí jsou přitom v Kladně oproti jiným městům na nadstandardně dobré úrovni. Primátor Kladna Dan Jiránek tento argument odmítá s tím, že Janu Minářovou rada vzhledem k jejímu nižšímu věku pověřila řízením a přípravou nově vznikající MŠ ve Švýcarské ulici. Tento post ale pro změnu odmítá Minářová.

„V Mateřské škole ve Vrchlického ulici pracuji pětadvacet let jako učitelka, z toho osmnáct let jako zástupkyně ředitelky. Do konkurzu jsem se přihlásila s podporou svých kolegů s cílem pokračovat v naší dlouholeté práci. Rada rozhodla bez mého vědomí a pověřila mě něčím, na co jsem se nehlásila. Připadám si jako vítěz, ale byla jsem radou poražena, což nemohu přijmout,“ řekla Kladenskému deníku Jana Minářová.

„Paní Minářová i Vrchlavská jsou na základě doporučení komise obě vhodné pro funkci ředitelky. Že by se mělo jednat o nějakou trafiku, o tom nic nevím. Stojíme před problémem obsadit vedoucí funkci ve Vrchlického ulici, ale potřebujeme i někoho, kdo vybuduje zařízení ve Švýcarské ulici. Hlasoval jsem v tomto směru v radě pro paní Minářovou, která má vzhledem ke svému nižšímu věku dlouhodobější perspektivu,“ vyjádřil se k problému kladenský primátor Dan Jiránek.

„Poukazovat na věk uchazeček je diskriminační záležitost. Zde jsem nechala pětadvacet let práce a nechápu, proč bych zde neměla pokračovat. Mateřská škola ve Vrchlického ulici je pro mě srdeční záležitost,“ reagovala Jana Minářová.

„Moje zástupkyně je odborníkem a má moji důvěru. Podporují ji rodiče i kolektiv spolupracovníků. Myslím, že byla radou města poškozena. Naopak příchod nové ředitelky, která podporu učitelek ani rodičů nemá, by ve školce mohl vytvořit nezdravé klima,“ varuje současná ředitelka MŠ ve Vrchlického ulici Božena Stöcklová, jež ve funkci ředitelky končí k poslednímu srpnu. Zároveň poukazuje na zprávu školní inspekce týkající se ZŠ ve Velvarech, kterou Lenka Vrchlavská vedla. V ní je mimo jiné uvedeno: „Při poskytování vzdělání jsou rizika velká, není postupováno v souladu s právními předpisy. Pro nápravu jsou nutné zásadní změny, škola je hodnocena jako podprůměrná.“ Ředitelka Stöcklová se zároveň podivuje nad tím, že rada při svém rozhodování nebrala na hodnotící zprávu zřetel.

Za Janu Minářovou se postavili i rodiče dětí. „Mám zde již svého druhého syna a školka má mou stoprocentní důvěru. Rozhodnutí rady nás pobouřilo a jsme ostře proti němu. Nechceme, aby zařízení vedla ředitelka, která nemá zkušenosti s dětmi předškolního věku,“ uvedla například Petra Malá. „Je to podraz. Pokud by se nakonec ředitelkou stal někdo jiný než Jana Minářová, zvažovala bych další pobyt svého dítěte v této školce,“ prohlásila předsedkyně Rady unie rodičů Jitka Bradáčová.

Jana Minářová navštívila v pátek dopoledne v doprovodu svých kolegyň a zástupců rodičů náměstka kladenského primátora Antonína Kajgra, jenž má oblast školství na starosti. Ten deputaci informoval, že se rada rozhodla podle svého nejlepšího svědomí, ve prospěch MŠ ve Vrchlického ulici i vznikající MŠ ve Švýcarské ulici a její verdikt je prakticky neměnný. Na zásadních otázky ale nenalezl s přítomnými ženami společné odpovědi.

Jana Minářová, která lukrativní nabídku pověření přípravou vznikající MŠ ve Švýcarské ulici jednoznačně odmítla, se s tím ale nemíní smířit. Radě města zaslala dopis, v němž ji žádá o přehodnocení jejího rozhodnutí. V případě neúspěchu zvažuje například možnost obrátit se na kancelář ombudsmana.

O vyjádření redakce Kladenského deníku požádala také Lenku Vrchlavskou. Zajímalo nás, co říká argumentům na zpolitizovaný konkurz, výsledky hodnotící zprávy školní inspekce týkající se Základní školy ve Velvarech i šanci na svůj úspěch v nepříliš přátelsky naladěném kolektivu pracovníků MŠ ve Vrchlického ulici.

„Někdy taková reakce a nálada po konkurzu může vzniknout. Já jsem o výsledcích konkurzního řízení ještě nebyla vyrozuměna, proto se k tomu mohu jen těžko vyjádřit. Nicméně je to rozhodnutí zřizovatele. Nebránila bych se tomu, kdyby rada rozhodla obráceně,“ sdělila mimo jiné Lenka Vrchlavská.
Odmítá, že by s dětmi předškolního věku měla nedostatek profesních zkušeností. „V minulosti jsem vedla základní i mateřskou školu, včetně přípravných ročníků. Mám vědeckou pedagogickou způsobilost učit na všech typech škol,“ prohlásila Vrchlavská, jenž za závědějící považuje i argument o nepříznivé zprávě školní inspekce týkající se jejího předchozího působení v Základní škole ve Velvarech. „Řediteluji deset let a vždy s dobrým hodnocením. Poslední zpráva skutečně nebyla dobrá. Je potřeba si ale uvědomit, že venkovské školy se potýkají s řadou problémů, jako je třeba dostatek aprobovaných pedagogů,“ nastínila Vrchlavská a zároveň se ohradila proti námitce, že funkce ředitelky MŠ ve Vrchlického ulici je jakousi politickou trafikou. „To je nefér. V tom případě bych na Kladensku a Slánsku vlastně nesměla učit nikde,“ prohlásila.

„Mrzí mě, že jsem na schůzku sboru mateřské školy nebyla pozvána, možná by se mnohé vyjasnilo a nemusela být tak vyhrocená nálada,“ dodala.