VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Vrchlavská: Funkci přijmu. Rodiče oponují: Nechceme ji.

Kladno -Objevily se spekulace o tom, že Vrchlavská se cestou ředitelky školky chce dostat zpět do vedení jedné Základní školy v Kladně. Sama ale tvrdí, že je to nesmysl.

1.8.2008
SDÍLEJ:

Spor o ředitelku pokračuje. Rodiče se vydali za primátorem s peticí.Foto: Deník/Zuzana Vlková

Tři zástupkyně unie rodičů dětí z Mateřské školy ve Vrchlického ulici v Kladně ve středu odpoledne navštívily kladenského primátora Dana Jiránka, aby mu osobně předaly petici proti jmenování Lenky Vrchlavské do funkce ředitelky školky.


„Vzhledem k tomu, že paní Vrchlavská tvrdí, že se rodiče s ní nechtějí setkat, rozhodli jsme se zoorganizovat schůzku na středu. Ona to však odmítla, a proto jsme se rozhodli jít za primátorem a předat mu petici rodičů a přátel školy proti jejímu jmenování do funkce ředitelky,“ sdělila Petra Pleskačová s tím, že o konkurzu, který Vrchlavská absolvovala, se rodiče domnívají, že nebyl regulérní.


„Setkání jsem musela odmítnout ze zdravotních důvodů. Ale když už bych šla do důsledku, tak tam do doby než budu oficiálně jmenovaná, nemohu ani vstoupit. Jen za přítomnosti zřizovatele, tak jak hovoří školský zákon. O přijmutí funkce už jsem rozhodnuta, ale přesto budu muset první dny ve školce strávit za asistence zástupce odboru školství, se kterým budeme muset vyřešit mnoho administrativních úkolů. Až budou hotovy, sejdu se s rodiči a sdělím jim svou představu o zařízení,“ odůvodnila Lenka Vrchlavská. Ve hře je ještě vedení nové školky ve Švýcarské ulici, které Minářová odmítá. Vrchlavská by proto chtěla s primátorem projednat i možnost sloučení těchto zařízení pod jednu právní subjektivitu.


„Má představa je taková, že sídlo by bylo ve Švýcarské a ve Vrchlického by zůstalo detašované pracoviště s tím, že jeho řízením by vzhledem ke zkušenostem mohla být pověřena právě Jana Minářová,“ řekla Vrchlavská.


Primátor petici od maminek přijal, ale podle svého vyjádření byl udiven, že tak rodiče neučinili ještě před jmenováním nového ředitele, protože je to nevratný krok. Ti se však hájí tím, že nemohli vědět, kdy se o postu ředitelky bude jednat. Vrchlavská navíc tvrdí, že do dneška žádné jmenování nemá. „Rozhodnutí rady už jsme oficiálně sdělili jak paní Vrchlavské, tak Minářové. Odvolat ředitele můžeme jen v případě, že by porušil školský zákon, z hlediska rady města je to tedy nevratný krok,“ uvedl při rozhovoru s matkami Jiránek.


Ty se však hájily tím, že na vyjádření své nevole neměly asi čas, protože rozhodnutí padlo minulý pátek, kdy zasedla odborná komise a rada města se uskutečnila vzápětí na to v pondělí. „My jako rodiče jsme současnou zástupkyni Janu Minářovu podporovali v tom, aby se ucházela o místo ředitelky. Ve výsledku nám ale nejde o to, že nebyla jmenována paní Minářová. Kdyby komise navrhla kohokoli jiného, nic bychom neříkali, ale co se nám nelíbí je, že paní Vrchlavská byla vybrána za záhadných okolností,“ upozornila Pleskačová.


Proti tomu se však Jiránek ohradil s tím, že na jmenování Lenky Vrchlavské nic záhadného nebylo, protože splnila všechna potřebná kritéria pro tento post.


Zástupkyně maminek připomněly, že o post ředitelky jiné školky Jana Minářová nestála a do konkurzu se přihlásila proto, aby mohla pokračovat v započaté práci ve Vrchlického ulici. To ostatně potvrdila i ona sama.


Debata se dále vedla v duchu neshod proč a s jakým záměrem do výběrového řízení obě ženy vstupovaly. „Pokud tedy paní Vrchlavská o místo ředitelky v této školce tak moc stojí, tak proč se s námi do této doby nechtěla setkat a ani si své nové působiště nepřišla prohlédnout,“ reagovala Petra Pleskačová na primátorův argument, že zařízení nemůže znát nikdo nový zvenčí.


Lenka Vrchlavská ve vedoucí funkci na školách působí už deset let. Za tu dobu řídila několik základních škol, pod jednu spadala i mateřská a podle svých slov má zkušenosti i s uměleckými školami.


Maminky se také odvolávají na znepokojivé výsledky, které se objevily ve zprávě České školní inspekce z bývalého působiště Vrchlavské v Základní škole ve Velvarech. „Domnívám se, že zprávy, jež se v souvislosti s tím objevily v médiích, byly poněkud přibarvené. Záznam jsem četl a paní Vrchlavské tam byly vytýkány pouze dvě věci,“ řekl Jiránek.

Primátor: Školku můžeme jedině zrušit

„Proč tedy Lenka Vrchlavská neusilovala o post ředitelky na některé základní škole, když s mateřskou nemá žádné zkušenosti, a proč se rada se neřídila doporučením komise?“ ohrazovaly se při středeční schůzce s primátorem maminky dětí z Mateřské školy ve Vrchlického ulici v Kladně, kde se nyní vedou spory kolem vedoucí funkce ředitelky.

„Nemohu mluvit za ostatní radní, ale jako jeden z argumentů při rozhodování padl, že má vyšší vzdělání,“ tvrdil primátor.
Zdroj blízký radnici však uvedl, že v prvopočátku to skutečně bylo tak, že Vrchlavská usilovala o post ředitelky v jedné ze dvou základních škol v Kladně. K tomu ale nedošlo a pravděpodobně proto, že vztahy vládnoucí ODS a opoziční ČSSD jsou v Kladně na nestandardně dobré úrovni, byla Vrchlavské přidělena funkce ředitelky mateřské školy.

„Tohle je jen využitá situace. Byla jsem ředitelkou ve třinácté základní škole a od té doby jsem v jiném výběrovém řízení na vedení základní školy nebyla. Musím ale přiznat, že kdyby nějaké bylo, zúčastním se ho. Mám vzdělání na vedení mateřské, základní a dokonce i umělecké školy. Mohla bych učit i na střední, ale netroufla bych si vést například gymnázium nebo učiliště. Argumenty typu, že nejsem dostatečně vzdělaná, jsou tedy nesmyslné,“ sdělila Vrchlavská.

„Máme tedy šanci na změnu?“ chtěly se dozvědět konečné stanovisko zástupkyně rodičů. „Podle školského zákona nemáme možnost cokoliv udělat,“ řekl Jiránek.

Debata se dále nesla ve stejném duchu a další maminka – Veronika Schächterová vznesla otázku, jestli nemá primátor obavy z toho, že kdyby se Jana Minářová stala ředitelkou v nové školce ve Švýcarské ulici, mohla by s sebou takzvaně přetáhnout i personál z Vrchlického.

„Nemyslím si, že by za ní šli všichni, ale s částí počítáme. Dokonce jsme už přemýšleli i o variantě, že by s sebou vzala i část žáků. Protože v okamžiku, kdy je nedostatek míst, nová školka nabere samé tříleté děti a poté další tři roky nebude nikoho přijímat, což by způsobilo nepřirozené složení.
Jediné možné řešení tak, aby město vyhovělo požadavkům rodičů, by bylo zrušit toto školské zařízení jako samostatně právní subjekt. Tato myšlenka se rodičům v prvopočátku zamlouvala, protože jejich hlavním zájmem je školu zachovat v současném stavu. Poté však vyvstaly další pochyby, a to, že současná ředitelka Základní školy ve Vodárenské ulici (8. ZŠ) by za rok či dva mohla odejít do důchodu. A právě o této škole se primátor zmínil jako o možné variantě sloučení se školkou ve Vrchlického. Tím by se tedy naskytla další možnost, jak by se Lenka Vrchlavská mohla opět dostat do funkce ředitelky základní školy.

„To by bylo dost krkolomné a navíc absurdní. Pokud skutečně ředitelka této školy půjde do důchodu, musí být na její místo vypsáno výběrové řízení. Jediné, co lze udělat, je dočasně někoho vedením školy pověřit, ale to může trvat maximálně jeden školní rok a pak musí být vybrán regulérní ředitel,“ uzavřela Vrchlavská a dodala, že kromě Jany Minářové bývalá ředitelka zařízení nedovolila nikomu nahlédnout do vzdělávacího plánu. Podle ní už si na postup bývalého vedení stěžovalo několik uchazeček výběrového řízení, které tím byly diskriminovány.

Autor: Zuzana Vlková

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Stahl stál poprvé v bráně Kladna od začátku utkání.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno - Kadaň 3:2.

Mladíček Stahl dovedl Rytíře k těsné výhře v Kadani

Nedaleko Slaného se srazila tři auta

Slaný - Kladenští policisté z dopravního inspektorátu vyjížděli v pondělí 16. října k dopravní nehodě, která se stala dopoledne nedaleko Slaného.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Libušín přišel o Nika, přesto bral tři body

FOTO: Kladensko – Šestibodový víkend pro kladenské chrty závodící s čelem tabulky I. A třídy. Hřebečská parta tedy chrty proti slabému Mníšku moc nepřipomínala, ale i tak brala výhru 3:1. Libušín uspěl na horké půdě v Cerhovicích 4:2, ale po změně stran také klopýtal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení