VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladno: Registrované partnertství ANO

Kladno - Kladno je dosud jediným středočeským městem, kde můžete uzavřít registrované partnertství. Od roku 2006 do dnešního dne zde bylo spojeno šedesát jedna svazků.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv

Prvním párem, který v Kladně uzavřel registrované partnerství, byli Miloslav Sejkora a Pavel Sýkora. Učinili tak 1. července 2006, v první den platnosti nového zákona. Homosexuálové ze středních Čech mohou uzavřít registrované partnerství pouze v Kladně. To je jedním ze 14 míst v republice, kde sídlí příslušný úřad. Samotný obřad se může po dohodě uskutečnit na jakémkoliv místě v kraji. Za rok a půl využilo možnosti registrovaného partnerství 487 gay a lesbických párů. V Kladně uzavřelo za rok 2006 registrované parterství 26 párů, vloni 27 párů a letos zatím párů osm.

Pro uzavření oproti sňatku nepostačí občanský průkaz, je třeba doložit osvědčení o státním občanství. Další podmínkou, která odlišuje registrované partnerství homosexuálnů od sňatku párů odlišného pohlaví, je to, že jeden z páru musí být Čech.¨V České republice tedy není možné uzavřít svazek homosexuálních cizinců. Ohledně dokládané dokumentace při registrovaném partnerství nastanou připravovanou novelou zákona nejspíše určité změny.
V současné době jsou oběma partnerům stejného pohlaví před obřadem odebrány občanské průkazy. Do patnácti následujících dní mají povinnost nechat si vystavit nové již s platným příjmením. Příslušná matrika úřadu vydá páru pouze potvrzení o odebrání průkazu.

Hlavní změna se bude týkat nejspíše právě této položky, která by se měla srovnat s postupem při sňatku heterosexuálů. Zde je pouze zastřižen roh průkazu a svatebčanům jsou občanky ponechány. Scénáře uzavírání registrovaného partnerství v Kladně mají rozdílnou podobu. Na matrice magistrátu největšího středočeského města nechávají na partnerech, aby si vybrali podobu a místo obřadu. „Scénáře necháváme skutečně na nich. Nejmenší i největší obřad se uskutečnil na Karlštejně. V prvním případě dvě ženy v salonku, ve druhém na nádvoří za účasti zhruba dvou stovek hostů,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Rekordní počet hostů měli na svém obřadu zpěvák Pavel Vítek a manažer Janis Sidovský. Zaměstnanci kladenského úřadu již například zažili obřad dvou žen na zřícenině hradu Točník za účasti 90 hostů pod širým nebem. „Bylo to dojemné, obě partnerky byly oblečené v přírodních historických šatech,“ prozradila Kučerová. V Kladně je místem prohlášení osob vstupujících do registrovaného partnerství salonek v prostorách radnice. Pokud chtějí mít partneři obřad na jiném místě v kraji, lze tak učinit pouze za předpokladu, že jeden z nich má trvalé bydliště na území středních Čech.
Registrované partnerství je uzákoněno též v mnoha dalších zemích. V Dánsku od roku 1989, ve Francii od roku 1999, v Německu od roku 2001, Austrálii od roku 2003 a v Jihoafrické republice od roku 2004.

Registrované partnerství může být uzavřeno pouze ve čtrnácti městech České republiky:
1.
Hlavní město Praha – Praha 1
2. Středočeský kraj - Magistrát města Kladna
3. Jihočeský kraj - Magistrát města České Budějovice
4. Plzeňský kraj - Úřad městské části obvodu Plzeň 3
5. Karlovarský kraj - Magistrát města Karlovy Vary
6. Ústecký kraj - Úřad městského obvodu Ústí nad Labem-město
7. Liberecký kraj - Magistrát města Liberce
8. Královehradecký kraj - Magistrát města Hradec Králové
9. Pardubický kraj - Magistrát města Pardubice
10. Vysočina - Magistrát města Jihlava
11. Jihomoravský kraj - Úřad městské části Brno-střed
12. Olomoucký kraj - Magistrát města Olomouc
13. Moravskoslezský kraj - Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
14. Zlínský kraj - Magistrát města Zlín

Autor: Jana Nováková

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek výměna pneu.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

OBRAZEM: Hubertovu jízdu pořádali poosmnácté

Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno – V juniorské extralize se jeho průměr obdržených branek blížáí téměř ke čtyřem, ale tam padá gólů víc. A že je David Stahl velkým brankářským talentem Kladna, to se ví už dlouho. Hokejista pocházející ze spíš fotbalové rodiny ze Slánska dostal velkou šanci v pondělním utkání v Kadani, kde poprvé nastoupil za Rytíře jako jednička. Pro devatenáctiletého mladíka to byla premiéra výborná, tým dovedl k výhře 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení