VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V létě jsou rybníky v obležení tichých bláznů

Kladno - Mnoho nadšenců rybolovu tráví hodiny zíráním na špičku svého prutu. Někteří tím nevědomky porušují zákon a hrozí jim vysoká pokuta.

10.7.2009
SDÍLEJ:

KAŽDÝ RYBÁŘ SI NAJDE na rybaření věc, kvůli které už nemůže s lovem přestat. Podle F. Kořínka jsou ryby stále chytřejší, a proto méně berou i na moderní návnady. Největším úlovkem F. Kořínka je 92 cm dlouhý candát vytažený ze Slapské přehrady.Foto: Daniela Řečínská

Hlavně v létě přibývá lidí, kteří zcela dobrovolně a rádi vstávají před čtvrtou hodinou ranní, do batohu si dají kousek chleba a celý den prosedí tiše s upřeným pohledem na vodní hladinu. Rybaření má své kouzlo, jež nezasvěcení nechápou.

„Rybařím od svých sedmi let. Okoukal jsem to od táty, ale raději chodím k vodě sám. Teď v létě mám více času, tak trávím chytáním ryb zhruba dvě hodiny každý den. Pro mě je posezení u vody s nahozeným prutem to nejpříjemnější odreagování. Můj největší úlovek je 95 cm dlouhá štika, kterou jsem chytil na Labi,“ vysvětluje své nadšení devatenáctiletý Tomáš Svoboda ze Slaného.

Rybaření je zcela jistě uklidňujícím sportem, ale pouze v případě, že máte v pořádku rybářský lístek s příslušným povolením. Tuto povolenku je povinen mít každý, kdo loví ryby v rybářském revíru.

O vydání rybářského lístku může žádat osoba starší patnácti let. Pokud je žadatel mladší, činí tak jeho zákonný zástupce. Důležitým požadavkem pro vydání rybářského lístku jsou základní znalosti z oblasti rybářství, biologie ryb a právních předpisů upravujících lov ryb, které prokáže získáním osvědčení o získané kvalifikaci.

Povolenka k lovu ryb se vydává zvlášť na vodu pstruhovou a mimopstruhovou. Na většině území České republiky se nachází voda mimopstruhová. Druhy povolenek se také rozlišují velikostí území, na kterém platí. Žadatel si může vybrat mezi povolenkami celosvazovými, krajskými a místními. Rozdílné jsou také délky platnosti.

Povolenku si žadatel může pořídit na jeden rok, tři roky nebo také na deset let.

V každé povolence označí uživatel rybářského revíru držitele rybářského lístku, popřípadě stanoví bližší podmínky výkonu rybářského práva. Osoba provádějící lov je povinna vyznačit v povolence datum lovu, rybářský revír, počet, druh a hmotnost ulovených ryb.

„Hlídka městských strážníků provádí pravidelné kontroly namátkově i na ohlášení. Prostor rybníka v lese Bažantnice máme monitorovaný i kamerovým systémem. Pokud bude přistižená osoba rybařící v revíru bez rybářského lístku, hrozí jí ve správním řízení pokuta až ve výši 8000 korun a zákaz činnosti, tedy odebrání rybářského lístku. Jedná–li se o soukromý majetek, dopouští se osoba přestupku proti majetku. Pokud se činnosti dopouští osoba opakovaně nebo ve velké míře, může to být posuzováno jako trestný čin,“ vysvětlil Stanislav Procházka, ředitel Městské policie Kladno.

Cena rybářských povolenek záleží na délce jejich platnosti a věku majitele. Například osoba mladší patnácti let zaplatí za tříletou povolenku 100 korun. Za stejnou povolenku zaplatí starší osoba 200 korun.

Výjimkou jsou rybníky, které nejsou revírem. Na těchto vodních plochách můžete rybařit i bez rybářského lístku, ale samotný lov může provádět pouze rybníkář nebo jím pověřená osoba.

Stanovená pravidla je nutné dodržovat nejen při lovu ryb, ale i po něm. Pokud uchováte ulovené ryby živé, jste povinni mít vlastní vezírek nebo takové zařízení, které umožňuje rybě alespoň minimální pohyb. Je zakázáno s rybami zacházet nešetrným způsobem či je nechat zemřít.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
10.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační fotografie.

Den na rybářské baště v Unhošti bude plný pochoutek a zážitků

Na silnici mezi Veltrusy a Neratovicemi se srazila dvě auta

Mělnicko - Na silnici II/101 mezi Veltrusy ve směru na Neratovice se stala v pátek ve 13.25 hodin dopravní nehoda dvou vozidel. Na mostě nad dálnicí D8 se  srazilo osobní vozidlo s dodávkou.

Právě jsme se narodili

Kladno, Slaný /ANKETA, FOTOGALERIE/ - V uplynulém 33. týdnu roku 2017 se v kladenské a slánské porodnici narodili další noví občánci. Šťastným rodičům blahopřejeme a miminkům přejeme hodně štěstí na dlouhou cestu životem.

David Štich byl vidět, i když se nepral

Kladno – Také druhé přípravné utkání na ledě soupeře prohráli hokejisté Kladna 1:3.

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Slaný /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník slánského rockového open air festivalu Valník se uskuteční jako již obvykle poslední srpnový víkend v příjemném a útulném prostředí areálu letního kina ve Slaném. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení