VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Bulhar v Unhošti se mění díky iniciativě lidí

Unhošť – Okolí rybníka Bulhar v Unhošti vypadá stále lépe. Jeho břehy jsou čisté, bez náletových keřů i kopřiv, 
a dokonce se zde objevují nové stromy. Milovníci záhad budou asi zklamaní. Ačkoliv 
u vodní plochy se něco neobvyklého skutečně děje.

12.3.2015
SDÍLEJ:

Dobrovolníci vysázeli u rybníka Bulhar v Unhošti dalších šestnáct stromů.Foto: Foto: Deník/Daniela Řečínská

Změny k lepšímu má na svědomí spolek Iniciativa Bulhar, který založily tři architektky spjaté s Unhoští, a sice Ivana Kovalčíková, Klára Zvěrevová a Anna Anděrová. 

Vše začalo před dvěma lety, kdy zakladatelky představily unhošťskému zastupitelstvu studii s názvem Revitalizace rybníka Bulhar. Vedení města projekt přijalo. Před tím byl ještě celý projekt představen obyvatelům v Melicharově městském muzeu. Nechyběly ani diskuse nad projektem 
a anketa, jejichž výsledky byly do studie zapracovány.

Projekt mimo jiné zahrnuje obnovu alejí podél rybníku včetně vykácení starých topolů, opravy cest a vybudování mol. „Počítáme také s postavením laviček, které zde buď nejsou vůbec, nebo jsou 
v dezolátním stavu. Také bychom zde rádi umístili něco pro děti. Nemám na mysli přímo dětské hřiště, ale nějaké herní prvky," vyložila Anna Anděrová. Podstatnou částí plánů je také obnova cest, a to nejen těch stávajících, ale i zpřístupnění pěšiny přímo podél rybníka.

Autoři projektu chtějí oživit jak okolí, tak i samotnou vodní plochu. „Máme v plánu vybudovat dvě mola, díky nimž budou moci lidé vyjít nad hladinu. Dalším prvkem, který bychom chtěli postavit 
v mokřadech na kraji rybníka, je takzvaná ptačí pozorovatelna," doplnila Anna Anděrová.

První práce začaly už v roce 2013. Jednalo se o čistění zarostlého a neprůchodného břehu. „Minulý rok jsme zasázely prvních devět dubů. 
A nyní v sobotu jsme jich zasadili dalších sedmnáct. Tím je celý jižní břeh dosázený," dodala architektka. 

Sobotní brigáda začala v devět hodin ráno. Přišlo na ni zhruba třicet dobrovolníků a práce jim šla pěkně od ruky. Další už kratší pracovní dopoledne se uskuteční tuto sobotu taktéž od devíti hodin. 
„V plánu je přesazení keřů, které se nachází podél stromořadí dubů, jež jsme o víkendu dokončili," popsala Anna Anděrová.

K dispozici měly architektky například dokumenty z 19. století, podle nichž byly na jižním břehu jednořadá a na severním dvouřadá alej. Prvních devět vysazených stromů zaplatil spolek. Sobotních šestnáct bylo zakoupeno ze sbírky a darů.

"Chystáme se s žádostí o příspěvek oslovit místní firmy a doufáme, že se přidá 
i město. Peníze potřebujeme například na projekt určitých částí cest, kde už je potřeba zajistit nejen odborný přístup 
a dohled, ale i stavební povolení," dodala Anna Anděrová. Jména dárců peněz budou zveřejněna přímo u rybníku na informační tabuli.

Rybník Bulhar je oblíbenou relaxační zónou Unhoště. „Cílem projektu není přebudování, ale vzbudit zájem lidí," ukončila Anna Andělová. Pokračovat budou i další 
brigády. Pokud by chtěl někdo přiložit ruku k dílu, stačí sledovat internetové stránky www.bulhar. com.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní zahájení výstavy v Galerii Dobeška v úterý odpoledne. Výstava o úzkokolejce potrvá do neděle.
28

Historii úzkokolejky si můžete prohlédnout v Dobešce

Ilustrační foto.

Ve středu v Kladenském deníku: prvňáčci ze ZŠ a MŠ Kladno!

Zbavit kladenskou nemocnici problémů mají desítky milionů od kraje

Střední Čechy – Navýšení základního jmění kladenské nemocnice o 150 milionů korun odsouhlasili v úterý středočeští zastupitelé.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

V Kladně nenastoupilo do školek šedesát dětí, rodičům hrozí pokuta

Kladno /INFOGRAFIKA/ - Novela školského zákona, podle které jsou rodiče povinni vodit děti rok před nástupem do základní školy do mateřinky, kde dostanou děti potřebnou předškolní přípravu, má účinnost od září letošního roku. Přestože velká část rodičů vzala tuto povinnost za svou, i v největším středočeském městě Kladně mají v současnosti kolem šedesáti zatoulaných dětí, které zkrátka do žádné školky nepřišly.

Policie žádá o pomoc při pátrání po pohřešované ženě

Slaný - Minulý pátek oznámila na Obvodní oddělení Slaný, teta pohřešované ženy, že pohřešuje svou neteř Girgovou Kateřinu, narozenou 22.7.1978, bytem Pražská 829, Slaný, okres Kladno, která se nevrátila domů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení