VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šance pomáhá závislým na drogách, alkoholu a automatech

Kladensko - Resocializační institut Šance v Kladně pomáhá osobám závislým na drogách, alkoholu a hracích automatech.

31.10.2008
SDÍLEJ:

Osoby závislé na drogách mají nyní novou šanci. Odpovídající pomoc mohou naleznout u terénních pracovníků nejen v Kladně, ale i Slaném, Unhošti nebo Stochově či Rakovníku. Foto: Archiv VLP

Resocializační institut Šance v Kladně pomáhá osobám závislým na drogách, alkoholu a hracích automatech. Kromě resocializačního programu rozjel institut v loňském roce mobilní terénní program pro oblast Rakovnicka, Slánska, okolí Stochova a Unhoště, jehož cílem je vyhledávání a mapování uživatelů drog na otevřené drogové scéně a snižování zdravotních rizik u nitrožilních uživatelů drog.

Přestože počet drogově závislých je v tomto regionu vysoký, institut Šance je zde jedinou organizací, která se specializuje na poskytování pomoci tohoto typu. Od ledna 2008 vyměnili téměř 20 000 injekčních stříkaček a nyní se podílejí společně se Středočeským krajem na očkování této rizikové skupiny proti hepatitidě typu A.

Ve Středočeském kraji, který v oblasti drogové problematiky patří již řadu let k těm problematičtějším, je v současnosti evidováno 3000 lidí, již kvůli návykovým látkám vyhledali pomoc. Podle odborníků však mezi Středočechy může být až 28 000 těch, kteří berou drogy buď pravidelně, nebo alespoň občas. Nízkoprahové služby pro drogově závislé, včetně výměny injekčního materiálu, v Kladně, Rakovníku, Slaném, Stochově a Unhošti zajišťuje zatím pouze institut Šance, a to v rámci mobilního terénního programu. Cílem programu je vyhledávání a mapování uživatelů drog na otevřené drogové scéně a snižování zdravotních rizik u nitrožilních uživatelů drog. Průměrný věk klientů terénního programu institutu Šance činí 25 let. „Od ledna 2008 jsme vyměnili 18 470 stříkaček a v těchto dnech probíhá v součinnosti s krajským úřadem očkování 15 - 20 klientů proti hepatitidě typu A. Náš mobilní terénní program je součástí nízkoprahových adiktologických služeb poskytovaných ve Středočeském kraji. Protože v žádném zmiňovaném městě není klasické kontaktní centrum, rozhodli jsme se tuto nepříznivou situaci řešit právě terénním programem, který díky mapování drogové scény v jednotlivých místech a navazování kontaktů s uživateli může napomoci k iniciativě a vzniku kontaktních míst pro uživatele alespoň v největších městech této části středních Čech,“ řekla Jana Petráková, ředitelka resocializačního institutu Šance.

Šance je pro Kladno a západní oblast Středočeského kraje také jediným zařízením, které se zabývá resocializací závislých osob v dlouhodobém programu chráněného bydlení a ambulantního programu následné péče. Program Krok do života, vedený Janou Petrákovou, každoročně absolvuje minimálně 20 klientů v rámci chráněného bydlení a 15 klientů v rámci ročního ambulantního programu. Podle statistik institutu 80 % jeho klientů abstinuje minimálně tři roky po úspěšném absolvování programu, 85 % klientů pak nejméně jeden rok po absolvování programu. Sami bývalí klienti, kteří se účastní každoročních vánočních setkání, hodnotí abstinující život jako úspěšný.

„Získaná sociální jistota a společenské přijetí v klientech zvyšují potřebu vést abstinenční způsob života a setrvávat v něm,“ uvedla k tomu Petráková.
Od roku 2007 Šance v Kladně poskytuje také ojedinělou službu, skupinu párové terapie, kde se formou skupinové terapie pracuje s partnery klientů tak, aby zůstal zachován, mohl se obnovit či nově vzniknout partnerský vztah. „Díky párové terapii mají i nově vzniklé páry možnost vyjasnit si svá očekávání od partnerského vztahu a přijmout a naučit se zvládat rizika partnerství se závislou osobou. V minulých letech byla problematika partnerství pouze nahodilou součástí doléčovacího programu. Za dobu trvání Šance se však uskutečnilo šest svateb, které mají trvání delší pět let za plné abstinence závislé osoby ve vztahu. I proto jsme se rozhodli se na oblast partnerství speciálně zaměřit,“ uzavřela Jana Petráková.

Šance v Kladně
Ctiborova 3091, Kladno,
Kladno1, 272 01
Tel.: 602 660 822
Ředitelka:
Jana Petráková
Tel.: 603 273 142

Autor: Kateřina Husárová

31.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Stahl stál poprvé v bráně Kladna od začátku utkání.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno - Kadaň 3:2.

Mladíček Stahl dovedl Rytíře k těsné výhře v Kadani

Nedaleko Slaného se srazila tři auta

Slaný - Kladenští policisté z dopravního inspektorátu vyjížděli v pondělí 16. října k dopravní nehodě, která se stala dopoledne nedaleko Slaného.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Libušín přišel o Nika, přesto bral tři body

FOTO: Kladensko – Šestibodový víkend pro kladenské chrty závodící s čelem tabulky I. A třídy. Hřebečská parta tedy chrty proti slabému Mníšku moc nepřipomínala, ale i tak brala výhru 3:1. Libušín uspěl na horké půdě v Cerhovicích 4:2, ale po změně stran také klopýtal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení