VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Sazené u Velvar se bojí povodní

Sazená - Rozvodněný potok může nadělat velké škody, starosta Sazené tomu chce předejít, instituce zatím nepomohly. Přestože Slánsko patří spíše k sušším oblastem, chudým na dešťové srážky, i zde začali mít v posledních týdnech někteří lidé obavy z rozvodněných vodních toků.

23.8.2010
SDÍLEJ:

Když se zvýší hladina zaneseného Bakovského potoka v Sazené je to pro místní vždy alarmující. Starosta chce předejít prevencí nejhoršímu.Foto: archiv obce Sazená

V případě, že by zapršelo ještě o něco víc, hrozí i obyvatelům Sazené u Velvar, že by se nejméně třicet tamních domácností mohlo ocitnout pod vodou.

Aby tato katastrofální situace nenastala, začal již na počátku měsíce činit starosta obce Rudolf Votruba preventivní opatření. Bohužel bez odezvy. Instituce, jimiž jsou například slánský městský úřad, který požádal o spolupráci, ani správce toku, jímž je státní podnik Povodí Vltavy, zkrátka na jeho výzvy dodnes nezareagovaly.

„Regulace Bakovského potoka, který naší obcí protéká, byla provedena v 60. letech minulého století. Jeho koryto se od té doby poněkud zúžilo a voda nám svoji sílu ukázala již při povodních v roce 2002. Potok se rozlil padesát metrů od koryta.

Tehdy byly zaplaveny přilehlé zahrady. Když naposledy pršelo, hladina toku se podstatně zvýšila, proto nechceme nic nechat náhodě,“ uvedl starosta Sazené Rudolf Votruba. Stejně jako jeho i ostatní obyvatele totiž dost vyděsily obrázky vodou poškozených obcí na severu Čech a rád by podobné situaci v obci předešel.

„Je to i z toho důvodu, abychom jednou i my kvůli vlastní liknavosti nemuseli žádat něčí pomoc, až budou mít naši lidé vodu v domech. Stačilo, když jsem viděl, jak dopadli například v Mařenicích u Nového Boru,“ dodal starosta. Právě proto, že Sazenští žijí u vody, vědí, co dokáže. Našli tím spíše v sobě tolik solidarity, že uskutečnili finanční sbírku pro Mařenice a osobně jim předali 35 tisíc korun.

„Kvůli tomu, že lidé v Mařenicích přišli i o most, věnujeme jim na jeho obnovu navíc dvacet tisíc korun z rozpočtu,“ dodal starosta. Aby nedopadli v Sazené přinejmenším jako v Mařenicích, vložil se do záležitosti se zaneseným Bakovským potokem Kladenský deník. Podařilo se nám zjistit, že se žádostí o vyčištění potoka sice dodnes státní podnik Povodí Vltavy nezabýval, ale přesto tak prý neprodleně učiní.

„Tato informace se ke mně dostává poprvé a hodlám problém řešit. Byla doba dovolených, takže je možné, že k nám požadavek zatím nedorazil.

Pravdou je, že jsme na Bakovském potoce v Sazené žádnou větší úpravu dosud neprováděli, vždy pouze ty nejnutnější práce, které nám ukládá zákon, když například do potoka napadají po vichřici zlámané větve nebo stromy. Co si pamatuji, tak jsme tam zjara byli a situace byla celkem normální.

Když to kolem koryta a v něm zaroste, vypadá to asi hrozně, ale jinak ten potok potřebnou kapacitu má. Nebráníme se tomu, aby došlo k jeho vyčištění, ale jako všechno je to především o penězích,“ uvedl vedoucí provozního střediska závodu Dolní Vltava, státního podniku Povodí Vltavy Josef Holubička.

Podle jeho slov se obdobné zásahy často vyšplhají do statisíců korun. „Nejsou to levné záležitosti vyčistit potok. Záleží totiž hlavně na vyjádření ekologů a dalších úřadů. Pokud by bahno bylo kontaminované například těžkými kovy, nemůže být použito běžně do kompostu nebo dáno na pole, ale musí s ním být nakládáno jako s nebezpečným odpadem. Tam pak cena za metr krychlový mnohonásobně stoupá,“ doplnil Josef Holubička.

Podle jeho hrubého odhadu: pokud by se vyčistil potok nad obcí, v obci, i za ní a bahno by bylo závadné, přišla by akce v Sazené na více než jeden milion korun. Kladenskému deníku i tak Josef Holubička sdělil, že pro tento případ vypracují projektovou dokumentaci a pro příští rok by mohl být podán návrh na provedení požadovaných prací.

„Není problém se sejít na místě a domluvit se, aby zásah byl rozdělen na etapy, co by se dalo a kdy provést. Pokud by se práce pohybovaly v řádu statisíců, tak je možné vždy alespoň část udělat. Ale i my jsme limitováni, “ doplnil vedoucí provozního střediska závodu Dolní Vltava Josef Holubička.

Touto odpovědí prostřednictvím novin je potěšen i starosta Sazené, jenž vyjádřil neskrývaně svoji radost.

„Pokud to dopadne, jak na Povodí Vltavy slíbili, budu velmi rád, že se nebudeme muset bát, až nás potok vyplaví. Je vidět, že když se do něčeho vloží Deník, je všechno snazší. Už jednou nám novináři pomohli v případě, že nám neměla jít v obci v zimě několik dní bez přerušení elektřina,“ uzavřel starosta sazené Rudolf Votruba.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
23.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení